7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Eğitimde başarılar devam ediyor! TÜBİTAK Türkiye birincisi Trabzon'dan

22-24 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Teknofest'te Türkiye birincileri Trabzon'dan geldi.

Trabzon 25.07.2022, 18:32 25.07.2022, 22:00
Eğitimde başarılar devam ediyor! TÜBİTAK Türkiye birincisi Trabzon'dan

Trabzon Milli Eğitim’den şehrimize yakışan bir başarı haberi daha geldi.

Giresun'da 22-24 Temmuz tarihlerinde Teknofest'te sergilenen TÜBİTAK 2204-D İklim Değişikliği Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri’nde "Çağımızın En Büyük Sorunu Olan Hava Kirliliğinin Önlenmesi Hususunda Kullanılması Düşünülen Bor Oksit Bileşiğinden Tasarladıkları İnovatif Lamba" ile Sürmene Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Kadir SEDEF, Bedirhan ÇETİNKAYA ve Muhammet Ali SAĞER ve Koordinatör öğretmenleri Furkan BIÇAK, Türkiye 1.’si oldular.

“Harika Çocuklar Yine Onlara Yakışır Bir Başarıya İmza Attılar.”

Başarılarından dolayı öğretmen ve öğrencileri kutlayan İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, sosyal medya hesabındaki paylaşımda “Trabzon’un harika çocuklarından yine onlara yakışır bir başarı daha. TÜBİTAK Araştırma Projeleri’nde "Bor Oksit Bileşiğinden Tasarladıkları İnovatif Lamba" ile Türkiye 1.si olan Sürmene Türk Telekom MTAL öğrencilerimizi ve öğretmenlerini tebrik ediyorum.” Diyerek öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Türkiye birincisi olan çalışma hakkında bilgi veren Fettahoğlu, maliyet ve kâr hesabı düşünüldüğünde lambaların iç mekân ve dış mekân olmak üzere hava kirliliklerinin bulunduğu ortamlarda kullanılmasının bor bileşiğine katma değer kazandırarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını, küresel ısınmayı azaltma yönünde önemli bir etkiye sahip olacağını belirtti. Ayrıca lambanın başta sokak lambaları olmak üzere seri üretime geçilmesi durumunda günümüz dünyasının en büyük sorunlarından olan hava kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesi konusunda dünyada büyük ilgi uyandıracağını da aktardı.

Bu yıl öğrencilerimizin bu alanda birçok başarıya imza attıklarını bundan da şehrimiz adına çok mutlu olduklarını söyleyen Fettahoğlu, bu başarılara önümüzdeki dönemlerde daha da güzel haberler ekleneceğini belirtti. 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@