7m

7m

hyundai

Eğitim Sen’den Trabzon’da öğretmenin darp edilmesine tepki! "Bu şiddet sarmalında kaybolacağız"

Trabzon’da darp edilen öğretmenle ilgili açıklama!

Trabzon 17.02.2022, 13:16
Eğitim Sen’den Trabzon’da öğretmenin darp edilmesine tepki! "Bu şiddet sarmalında kaybolacağız"

Trabzon’da bir lisede cep telefonunu masanın üzerine koymasını istediği öğrencisi tarafından darp edilen kadın öğretmen ile ilgili Eğitim Sen Trabzon Şubesi’nden tepki geldi.

Eğitim Sen Trabzon Şubesi Başkanı Engin Nur yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Şiddet toplumsal yaşamın her alanında giderek artan ve ağırlaşan bir soruna dönüşüyor. Eğer önlem alınmaz ve toplumsal bir seferberlik konusu haline getirmezsek bu şiddet sarmalında kaybolacağız.

Yaşanan şiddet sarmalından en çok etkilenen toplumsal kesimlerin başında başta sağlık ve eğitim emekçileri olmak üzere kamu görevlileri geliyor.

Kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesi sürecine paralel olarak kamu görevlilerinin itibar ve saygınlığın aşındırılması; hizmet üretenler ile hizmet alanları karşı karşıya getiriyor.
Bu şiddet vakalarının okullarımıza sirayet etmesi meselenin ne kadar ciddi boyutlara vardığını gösteriyor. 
Soruyoruz:

Çocuklarımızı bu şiddet davranışına yönelten toplumsal dinamikler nedir?

Şiddeti bir problem çözme aracı olarak olağanlaştırmada ülkeyi yönetenlerin, kanaat önderlerinin, rol modellerin, yazılı, görsel ve dijital dünyanın bir etkisi yok mudur?  Bu konuda hangi önlemler alınmaktadır?

Okullarımız ya sınava hazırlık merkezi ya da sermayeye ucuz işgücü yetiştiren atölyelere dönüştürülüyor. Oysa okul her öğrencinin kendisini sosyal, kültürel, sportif ve zihinsel olarak ifade ederek gelişimine odaklanan eğitim kurumudur. Maalesef okullarımız her geçen gün bu işlevinden uzaklaşmaktadır.

Bugün Trabzon Ortahisar ilçemizde 80. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde görev yapan kadın Müdür Yardımcısı meslektaşımız bir öğrenci tarafından darp edildiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Öğrenci ya da veli tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan öğretmenlerimizin yaşadığı bu kötü ve üzücü olaylar artık sıradan görülmeye ve üçüncü sayfa haberleri arasında nitelendirilmeye başlanmıştır. Öğretmenlerimizin itibarına, sağlığına ve hatta canına kast eden bu şiddet vakaları, eğitim camiamızın en hayati problemlerinden biri haline gelmiştir.

Eğitim Sen Trabzon Şube Yürütme Kurulu olarak,  F.L. öğretmenimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; yetkilileri bu şiddet iklimini değiştirmek için ivedi adımlar atmaya, halkımızı da okullara ve öğretmenlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.”
                                     
 


Yorumlar (5)
Koç 61 3 ay önce
Öğretmeni mesleğinden SOĞUTAN ve öğrenciyi de KAARUN gibi hissettiren bir sistemde bunları daha ÇOOOOOOK duyarız.
GÜRKAN 3 ay önce
Sayın sendikacılar, aynı tepkiyi ilköğretim öğrencilerini dövüp ağzını burnunu kanatan üyelerinizede verin, o çocuklarda şiddet mağduru.
COVANNİ 3 ay önce
EĞİTİM SİSTEMİ BOZUK. SİZ KÜÇÜK YAŞTA ÇOCUKLARA ŞİDDETİN KÖTÜ BİRŞEY OLDUĞUNU ÖĞRETİR ONA SORUMLULUK VERİRSENİZ BÜYÜDÜĞÜ ZAMAN ÜLKESİNE FAYDALI BİREYLER OLURLAR.
ercan 3 ay önce
Bu masada oturanlar dahil kim oğluna 'yeterince laf geçirebildiğini iddia edecek'? Rüzgar eken Fırtına biçer demiş atalarımız. Zamane toplumu işte budur. Çocuklarına hizmetçi olan bir toplumdan ne beklenir ki? Sadece şikayet edebilir !! Olan da budur.
vatandaş 3 ay önce
yediğiniz dayakları 90 lı yıllarda azını burnunu eline verip eğitimden okuldan öğretmenlerden soğuttuğunuz çoçukların yerine sayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@