Doğu Karadeniz’in en büyük camisinin kaba inşaatı tamamlandı

Trabzon'da yapımı devam eden Trabzon Şehir Camii ve Külliyesi'nin kaba inşaatı tamamlandı.

Trabzon 03.08.2021, 11:35
Doğu Karadeniz’in en büyük camisinin kaba inşaatı tamamlandı

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yapımı devam eden Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük cami ve külliyesinin kaba inşaatı tamamlandığı belirtildi.
Yapımına 2018 yılında dönemin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu zamanında başlanılan, projesi eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın destekleriyle hazırlanan Trabzon Şehir Camii ve Külliyesi Pazarkapı mevkiinde denize hakim bir noktada sahil şeridinde şehrin farklı noktalarından çok rahat bir şekilde görülebiliyor.
Caminin kaba inşaat tamamlanırken iç kısmıyla ilgili ince işçilik konusunda fiyat teklifleri toplanamaya başlanıldığı, anlaşma sağlanması durumunda en kısa sürede başlanacağı öğrenildi.

camisinin kaba inşaatı tamamlandı

Trabzonlu hayırseverlerin destekleri ile 182 bin metrekare rekreasyon alanındaki 26 bin metrekarelik arsa üzerinde yapımı devam eden Trabzon Şehir Camii ve Külliyesi’nde 7 bin 700 kişi aynı anda ibadet edebilecek.

15 bin 442 metrekare toplam inşaatı alanı ve 8 bin 831 metrekare bodrum kat alanı ile tamamlandığında 14 derslikli eğitim merkezi, 15 atölye, bin kişilik konferans ve toplantı salonu, aşevi, bay/bayan abdesthane, gasilhane ve kapalı otoparkın bulunacağı camide 6 bin 255 m2 ibadet alanları bulunacak. 2 bin 800 metrekare harim alanı, bin 140 metrekare revak alanı, bin 200 metrekare avlu alanı ve bin 115 metrekare mahfil katında oluşan cami ve külliyenin geleneksel Türk-İslam mimari tarzı ile günümüz çizgilerini bütünleştirerek döneminin ve şehrin sembol eserlerinden biri olması amaçlanıyor.
Ana kubbesi 42 metre yüksekliğinde ve 22 metre çapında olacak, 77 metre yüksekliğinde 4 minaresinde 12 şerefe bulunacak caminin içi 24 pencereden ışık alacak. Ses akustiği de dikkate alınarak tasarlanan cami ve külliyesi ana kubbe, ön cephe ile mihrap cephesinde bulunan iki yarım kubbe ve güneybatı ve kuzeydoğu cephesindeki iki büyük kemerden oluşacak. Toplamda 6 bin 100 metrekare namazgah alanı içerisinde yaklaşık 7 bin 700 kişinin aynı anda ibadet edebileceği camide engelli kullanıcıların ulaşımı için de asansör bulunacak.
Öte yandan caminin çevresi Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendiriliyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (15)
emir 2 ay önce
yani az daha estetik bişey yapılsaydı en azından madem yapılacak bi mimari göz alıcılık olsaydı! standart bi cami sadece büyüklüğüyle övünmek de enteresan bi durum doğrusu
Vatandaş 2 ay önce
Sen cami deyince ne anlıyorsun?
engine 2 ay önce
her yer cami zaten o kadar değerli bir arazi çok daha faydalı bir şekilde değerlendirilmesi gerekirdi.
kadir 2 ay önce
en büyük ihtiyacımız karadeniz'in n büyük camisi idi zaten.
1 kilometre çapında onlarca cami var. gerçek müslümana her yer cami.
adı üstünde sücud.
yangın söndürmeye uçağımız yok cami yapmadığımız yabancı ülke kalmadı. kendi vatandaşını aç bırakan, kendi hanesini hor görenlerin sonu iyi olmaz.
Asi61 2 ay önce
En büyük fabrikası yazmadınız hiçbir zamanda yazma fırsatınız ol ma ya cak. Din satmak çok daha karlı bir iş.Hem uyutuyorsun hemde uyuşturuyorsun .Bu yapılan boş hangarda sözde dua edip bir ekmek parçası için yalvarıp yakarmasını size kul olmasını sağlıyorsunuz.En büyük boş israf yüzlercesi varken Trabzon’da yapıldı diye başlık atardım ben olsam.İnanan evindede yapar ibadetini.Hiç bir medeni ülkede yeni tapınak yapılmaz.Bu insanları salak yerine koymaktır.O koca yapıdan üç beş kişi geçimini sağlayacak.Oysa bir fabrika yüzlerce insanın geçim kaynağı olabilirdi.Hangisi daha sevap.
desteptul... 2 ay önce
enam suresi .
cami yapmakla gunahlarinizmi affolacak ?
siz , hasa , yaradandan dahami akillisiniz rusvet veriyorsunuz ?
yaradana sorma sansiniz olsa , ? fabrikami , acmi doyursak yoksa camimimi diye sormak isterdim .
Ergün ÖZŞAHİN 2 ay önce
%70 cemaat garantisi de var mı? Iktidar ne fabrika yapıyor ne de Okul.
bana göre 2 ay önce
Öglen namazindan baska bu Camide bes kisi olmaz.
Borabay 2 ay önce
Türkiye’nin en büyük camisi; ist. Çamlıca’da yapıldı. 173 personel görev yapıyor. Sabah namazında toplam 34 cemaat gelmiş. Demekki maaşlı görevliler bile namaza gelmiyor. Çok güzel bir cami yaptırıp böbürlenen valiye,Hz.Muhammet ; “kendi paranla yaptırdıysan israf, devletin parası ile yaptırdıysan Haram” demiş. Günümüzün müslüman tacirlerine hatırlatırım...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@