Dik yamaçlar arasındaki krater gölleri büyülüyor

Trabzon ile Bayburt arasındaki krater gölleri büyülüyor.

Trabzon 21.06.2020, 09:03
Dik yamaçlar arasındaki krater gölleri büyülüyor

Bayburt-Trabzon sınırında Soğanlı Dağları üzerinde 2 bin 740 rakımlı alanda yer alan krater gölleri, serin suları ve bozulmamış tabiatıyla tatilini doğayla iç içe geçirmek isteyenleri ağırlıyor.

Görüntüsüyle adeta mavi boncuğu andıran göller, alternatif turizm arayanların ilk tercihleri arasında yer alan Doğu Karadeniz'de, Soğanlı Dağları'nın dik yamaçları arasında ziyaretçilerini masmavi görüntüleriyle karşılıyor.

"Yedi Göller" bölgesi olarak bilinen 2 bin 740 rakımlı alanda yer alan Aygır Gölü başta olmak üzere Balıklı Göl, Dipsiz Göl, İkiz Göller, Kara Göl, Sarıçiçek Gölü ile Pirömer Gölü, geçmişte sadece yöre halkı tarafından bilinirken özellikle son yıllarda yerli ve yabancı turistlerce yaz aylarında tercih ediliyor.


Bayburt ve Trabzon'dan toprak yolla ulaşılan Aygır Gölü'ne gelen ziyaretçiler, şehrin stres ve gürültüsünden uzak doğayla baş başa bir gün geçirme fırsatı yakalıyor.

Bursa’dan iş stresinden uzaklaşarak Doğu Karadeniz bölgesine gelen Aydın Polat, Üzengili köyü Haldizen Yaylası'ndaki Aygır Gölü'ne ilk kez geldiğini belirterek, “Doğal güzellikleri çok fazla olan, tabiatı bozulmamış bir bölge burası. Aslında herkes gelsin burayı görsün demek istiyorum ama böyle yerlerin çok kalabalık olması da doğru değil gibi” dedi.

Bölgenin el değmemiş bir doğası olduğunu anımsatan Polat, “Çok yapılaşma yok, yolları asfalt değil ama araçla gelebiliyorsunuz. İnsanları arkadaş canlısı misafirperver insanlar. Yurdumuzun her tarafı güzel ama burası da özellikle görülmesi, gezilmesi gereken bir yer” ifadelerini kullandı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
davut 1 yıl önce
bu gölün içinde ne hazine aranır be. hemen akpli kardeşlerimizin organize olmasını bekliyoruz.
.. 1 yıl önce
iktidar partisini sevmeyebilirsin herkes de sevecek değil ama bu şekilde başına taş düşse bile onlara mâl etmek doğru değil tutumun çok yanlış.. ve inşAllah doğa bozulmaz
Ercan 1 yıl önce
Dipsiz gölde Hazine arayan ve izin verenlere çok şeyler söylenir de bunu eleştirirken Akp ye sallamandan sana ne denir bilemem !
Solo61 1 yıl önce
Siz haber yapın sığırlar gidip yok etsin.Her şeyi yok ettikleri gibi.Gösterdiğiniz görüntü verdiğiniz her doğal alan yok olacaktır unutmayın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@