7m

7m

hyundai

CHP’li Ahmet Kaya: “Ayakkabı tamircilerinde işler yoğun!”

CHP’li Ahmet Kaya “işlerim iyi diyen” tek esnafı buldu.

Trabzon 08.02.2022, 18:37 08.02.2022, 18:44

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın, Trabzon’un Ortahisar ilçesinde ayakkabı tamircisi bir esnafı ziyareti esnasında ilginç diyaloglar yaşandı.

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ve parti yöneticileri ile birlikte esnaf ziyareti yapan Ahmet Kaya, “Yüzlerce esnaf dolaştık, ‘işlerimiz çok iyi’ diyen tek esnafa rastladık. İş yetiştiremiyor, ‘bugün tamir için ayakkabı verseniz 3-4 gün sonraya verebilirim’ diyor, çünkü milletin alım gücü kalmadı. Herkes eski ayakkabılarını tamir ettirip giymeyi düşünüyor. Şu anda en yoğun esnaf ayakkabı tamircileri.” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ile ayakkabı tamir dükkanı çalıştıran esnaf arasında şu diyalog yaşandı:

Esnaf - Sayın Vekilim Hoş geldiniz.

Ahmet Kaya - Nasılsın, iyi misin?

Esnaf - Teşekkürler efendim sizler nasılsınız?

Ahmet Kaya- Sağolun. Nasıl işler, güçler?

Esnaf - Allah’a çok şükür efendim. Bizim işlerimiz çok yoğun çalışıyoruz.

Ahmet Kaya - Şu anda ayakkabı getirsem ne zaman tamir ettirip geri alabilirim?

Esnaf - Sayın vekilim şu anda işlerimiz çok yoğun. Yani biz her akşam 9-10’a kadar çalışıyoruz. 11’e kadar dükkandayız. Şu anda size ayakkabıyı kısa zamanda yapamayız. En az üç gün beklemeniz lazım.

Ahmet Kaya - En az üç gün? O derece işimiz var diyorsunuz.

Esnaf - Herkesin olsun istiyoruz.

Ahmet Kaya - Bir sürü esnaf dolaştık. Dolaştığımız esnaflar işsizlikten sıkıntıdan bahsederken siz işlerimiz çok iyi, çok yoğun diyorsunuz. Allah daha çok versin.

Esnaf - Amin hepimize versin.

Ahmet Kaya - Keşke bütün esnafın böyle olsa ama. Bu biraz da şu. Demek ki vatandaş eski ayakkabılarını tamir ettiriyor, yeni ayakkabı almakta sıkıntı çekiyor.

Esnaf - Sayın vekilim şu ayakkabılar en az 1000 lira 1500 lira. Kaç kişi alabilir?

Bizim kullanmış olduğumuz ürünlere yüzde 200’e yakın zam geldi. Buna yok köpük var, yok bilmem ne var.  

Biz burada dedemiz, babamız ve biz ben bile 36 yıldır buradayım. Biz böyle bir şey hiç görmedik. 

Hem fiyatlar çok yükseldi. 10 lira 20 lira insanlara söylediğimiz zaman insanlar böyle tedirgin oluyor ki, acaba kaç lira söyleyecek. 

Hani bizim Sayın Bakan görüyor ya, Sayın Cumhurbaşkanımızın gözünden anlıyor ya meseleleri. Ben de o gözlere 36 yıldır bakıyorum, sevdiğim insanların gözlerine, tanıdığım müşterilerimin. İnanın insanlar çok pahalı mı söyleyecek diye panik halinde. 

Eğer Sayın Bakanımız bunları anlayabiliyorsa, biz de bir esnaf olarak bunu müşterilerimizin gözünden anlayabiliyoruz.

Sayın Bakanımıza çağrımız da Sayın Cumhurbaşkanımızın gözlerine değil de halkın gözüne baksın çok çok daha iyi olacağını temenni ediyorum.

Ahmet Kaya - Vatandaş yeni ayakkabı alamayınca bütün eski ayakkabısını getirip tamir ettirmeye ve kullanmaya çalışıyor.

Esnaf - 1 milyar, 1 buçuk milyar. Milyardan aşağı ayakkabı yok. Çizmeler 2 milyar. Çantalar, imitasyonlar bile 300 - 400.

Ahmet Kaya - Dolayısıyla herkes eskisini tamir ettiriyor.

Esnaf - Biz her zamanki gibi görevimizin başındayız. Çalışıyoruz, şimdi daha çok çalışıyoruz. Ama ben istiyorum ki herkes güzel olsun.

Ahmet Kaya - Piyasayı dolaştık, ‘işim iyi memnunum’ diyen bir esnafa rastladım. O da sizsiniz. Onun dışında bütün esnaf kan ağlıyor. Siz de eski ayakkabıları tamir ediyorsunuz.

Esnaf - Maalesef bugün bu durumdayız. İnşallah sonumuz hayırlı olur.

Ahmet Kaya - Biz de onu istiyoruz. Hayırlı işleriniz olsun.

CHP’li Ahmet Kaya: “Ayakkabı tamircilerinde işler yoğun!”

CHP’li Ahmet Kaya: “Ayakkabı tamircilerinde işler yoğun!”


Yorumlar (8)
ali kara 4 ay önce
ben AKP liyim şunu samimiyetle söylüyorum YAŞÇAY konusunda üreticinin sorunlarını dillendiren TRABZONUN tek vekili samimiyetle teşekkür ediyorum.
ATİLLA 4 ay önce
bu yıl bakalım fiyat nekadar olacak gübre almış başını gidiyor geçen yıl 75 tl adığımız gübre bu yıl 250 tl nasıl bir fiyattır Allah aşkına bütün kalemler böyle çay satmaya gelince devlet seni atıyor özelin kucağına başının çaresine bak diye kurt kışı gecirir ama yediği ayazı unutmaz.
Jaja 4 ay önce
Sizin yaptığınız algıya…Evi boyatıcaksan 15-20 gün sıra..Mobilya yaptıracaksan bir ay sıra.. araba tamir ettireceksen bir hafta sıra.. vs..vs..vs..Bırak algı yapmayı ahmet efendi..
musti 4 ay önce
ne algısısı vekil gerçekleri görüyor ve halkın içinde araştırıyor ben böyle pahalılık ömrümde görmedim hayat çok zor gerçekten kimse kimseyi kandırmasın gerçekler acı söyler
Trabzonsporlu 4 ay önce
esnaf gayet doğruları anlatmış. ayrıca toplumda CHP li olup da fakir olan var mı? Ahmet Kaya gitsin sarayda evlenen gürsel tekinle fotoğraf çektirsin
trabzon61 4 ay önce
o zaman sizde bir tuhaflık var. hem aç gezip hem hala akpyi savunan varsa onda akıl namına birşey yoktur. O yüzden hiçbir şekilde acımıyorum onlara.
ömer61 4 ay önce
yapmayın beyler bayanlar birbirinizi kırmayın şu parti bu parti deyip dünya zaten 3 günlük madalyonun öbür yüzüde var ne demişler gün olur devran döner horoz döner tavuk gm...
Barış Günaydın 4 ay önce
Ahmet bey röportajda sen dilini kullunması esnaf kardeşimize ayıp etmiş , Esnaf arkadaşımız siz diye hitap ederken Ahmet Kayanın da karşısındakine aynı nezaket içinde siz diye hitap etmesi lazım bence.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@