CHP: Asgari ücret 1750 TL olmalı

CHP Trabzon Emek Bürosu, asgari ücretin en az 1750 TL olması gerektiğini savundu.

CHP: Asgari ücret 1750 TL olmalı
banner432

CHP Trabzon Emek Bürosu, 2017 yılında asgari ücretin 1750 TL'nin altında olmaması gerektiğini savundu.

Trabzon Emek Bürosu adına Trabzon İl Başkan Yardımcısı Haluk Batmaz tarafından yapılan açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndaki görüşmeleri emekçiler adına 'skandal olarak' niteledi. 

Batmaz açıklamasında, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı “asgari ücreti artırıp işvereni tedirgin etmeyelim” derken, işveren temsilcileri ise, aba altından sopa gösterip “asgari ücret artarsa, işçiler işsiz kalır” demektedir. 14 yıllık iktidarlarında bir kere bile işçiden, emekçiden yana olmayanlar, bir kez daha emekçinin karşısında yer almaktadır. Ülkede işsizlik kol gezerken, üniversite mezunu işsizler ordusu oluşmuşken, vatandaş yoksullukla boğuşurken, AKP’nin derdi, tek bir kişinin hevesleri için rejimi değiştirmek ve bir tek adam diktası yaratmaktır." diyerek Türkiye'de işçinin hakkınını gözeten tek parti'nin CHP olduğunu söyledi. 

AK Parti'nin hükümetinin görevde olduğu 14 yıl boyunca 19 binden fazla insanın iş cinayetine kurban gittiğini belirten Batmaz ayrıca "14 yılda emekçiler “az ücret, çok iş” eksenli bir çalışma düzenine hapsedilmiştir. Yani Türkiye’de emekçiler ölüme, güvencesizliğe, taşeron denen kölelik sistemine ve sendikasızlığa mahkum edilmişlerdir." dedi. 


"ASGARİ ÜCRET 1300 TL İSE CHP SAYESİNDE"

2016 yılında asgari ücretin 1300 TL'ye yükselmesinin CHP sayesinde olduğunu ifade eden Batmaz, "CHP’nin asgari ücreti 1500 liraya çıkarma sözü olmasa, emekçiler AKP iktidarı tarafından hala 1000 lira ile geçinmeye zorlanacaktı. 7 Haziran seçimlerinden hüsranla çıkan AKP, aylarca kaynak nerede diye sorarken bir anda o kaynağı bulmuştur ve asgari ücreti zoraki de olsa 1300 lira yapmak durumunda kalmıştır. Ancak dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.432 lira iken, yoksulluk sınırı 4.665 lira iken, asgari ücretin 1300 lira olması çok açık bir şekilde “insanlık dışı” bir durumdur. Bir kişinin geçim ücretinin 1.762 lira olduğu ülkede, asgari ücretin 1.300 lira olması, insanlara yeme, içme, giyinme, ısınma demektir. İktidar asgari ücretin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek olduğunu söyleyerek gerçekleri çarpıtmaktadır. Halbuki önemli olan asgari ücretin ne kadar olduğu değildir, önemli olan asgari ücretin alım gücüdür. Asgari ücretin satın alma gücüne göre bakıldığında Türkiye 26 OECD ülkesi arasında 20. sıradadır. Şiddetli kur artışları da, vatandaşın alım gücünü alabildiğine düşürmüştür. AKP hükümeti ekonomideki beceriksizliğini emekçinin sırtına yükleyerek zamlarla ülkeyi yönetmektedir. Emekçiye büyük bir lütuf gibi gösterilen ve kaşıkla yapılan zam, kepçeyle geri alınmıştır. Benzinden, doğalgaza, elektrikten suya, meyveden sebzeye, en temel ihtiyaçlara kadar her şeye zam gelirken, asgari ücretin açlık sınırının altında tutulması kabul edilemez." sözleriyle asgari ücretin yükseltilmesi gerektiğini savundu. 


CHP Emek Büroları'nın, asgari ücret ile ilgili önerisini belirlendiğini ve bu rakamın 1750 TL olduğunu söyleyen Batmaz, "Cumhuriyet Halk Partisi, emekçilerin insani koşullarda yaşaması için, işçilerin yoksulluğa mahkûm edilmemesi için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için, asgari ücretin en az 1,750 TL olması gerektiğini savunmaktadır. Bugün CHP iktidarda olsaydı, asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılacak ve 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret 1750 TL olacaktı." şeklinde belirtti.                 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2016, 13:10

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman yavuzyilmaz
osman yavuzyilmaz - 3 yıl Önce

evet madem kalkindik,milli gelirimiz artti,kisi basina dolar onbini gecti,ozaman1750 degil iki bin tl olsun.

banner426