banner556

>

Çay üreticilerine çağrı: “Gübreleme için acele etmeyin”

TTB Başkan Yardımcısı Çakıroğlu, “Gübreleme için acele etmeyin.” dedi.

Trabzon 28.03.2020, 13:40 28.03.2020, 13:58
Çay üreticilerine çağrı: “Gübreleme için acele etmeyin”

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çay Komisyonu Üyesi Yavuz Selim Çakıroğlu tüm dünyayı saran ve büyük tehdit altına alan koronavirüs salgını nedeniyle çay müstahsillerine uyarılarda bulundu. 

Çakıroğlu Covit-19’un ülke genelinde, dolayısıyla çay üretiminin yapıldığı Doğu Karadeniz’de de daha fazla yayılmaması için devlet tarafından alınan tedbirlere azami düzeyde destek olunması gerektiğini belirterek, çay üreticilerine de ‘sağlık için evde kal’ mesajı verdi..

Mayıs ayında başlayacak olan 2020 yaş çay toplama işlemleri öncesinde bahçelerin gübrelemesi için şehir dışından yöreye gelecek üreticilerin, salgını daha da yayabilme ihtimallerin yüksek olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

 “Üreticilerimiz gübrelemeyi geç yapmaktan dolayı endişelenmesinler. Zira uzmanlar yaş çay gübreleme işinin birinci sürgün sonunda yapılmasının çay kalitesinde ve veriminde hiçbir kayıp yaşatmayacağını, bitkinin kış ayları boyunca dinlendiği ve gerekli enzimleri topraktan aldığını söylüyorlar. O nedenle ‘önce sağlık” diyerek hareket edelim. Bütün dünya ile birlikte ülkemiz de çok zor bir dönemden geçiyor. Önceliğimiz bu virüsün yayılmaması için elimizden geleni yapmak olmalıdır. Tüm müstahsillerimizden istirham ediyoruz. Gübreleme için acele etmeyin, yolculuk yapmayın ve ‘evde kalın.”

Çay üreticilerine çağrı: “Gübreleme için acele etmeyin”

Çay üreticilerine çağrı: “Gübreleme için acele etmeyin”
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@