banner536

banner556

Büyükşehir projeleri fark yaratıyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu projeler için çalışmalarını sürdürüyor.

Trabzon 15.02.2021, 10:37
Büyükşehir projeleri fark yaratıyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, şehrin cazibesini artırmak adına vizyon projeleri için çalışmalarını sürdürüyor. 

Trabzon’un hak ettiği hizmeti alması noktasında Ankara’da çalmadık kapı bırakmayan Başkan Zorluoğlu, sosyal belediyecilik anlayışı ile de farkını ortaya koyuyor. Bulduğu her fırsatta projeleri yerinde incelemeye özen gösteren Zorluoğlu, esnaf ve vatandaşları da bir an olsun yalnız bırakmayarak dertlerini ve taleplerini dinliyor. Trabzonlu vatandaşlar da kendileri ile sürekli iletişim halinde olan ulaşılabilir bir başkanları olmasından son derece memnuniyet duyduklarını birçok platformda dile getiriyor. Koronavirüs salgınına rağmen çalışma temposunu bir an olsun düşürmeyen Başkan Zorluoğlu, Trabzon’un her alanda büyümesi ve gelişmesi adına yürütülen çalışmaların son durumları ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren açıklamalarda bulundu. 

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM
Öncelikle Trabzon’da hayata geçirilen projelere verdiği destek nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Projelerimizi hayata geçirme noktasında Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğini hissetmek bizim için çok önemli. Trabzon’a ve Karadeniz Bölgesi’ne yapılacak yatırımlarla ilgili verdiği talimatlarla her zaman yanımızda olduğunu bilmenin mutluluğu içerisindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Yine projelerimize destek veren Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Ulaşım ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile Trabzon milletvekillerimize ve değerli bürokratlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

ŞEHRİMİZE YAKIŞIR BİR OTOGAR OLACAK 
Seçim çalışmaları sırasında kendisine gelen şikayetlerin başında otogar konusunun bulunduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Şehirlerarası Otobüs Terminali, son yıllarda şehrin adeta kanayan yarası haline gelmiş önemli bir sorundu. Mevcut otogar ihtiyacı karşılayamaz hale gelmekle birlikte, görüntü olarak da Trabzon’a yakışmıyordu. 40 yıl önce yapılan otogarın yenilenmesi seçim vaatlerimiz arasındaydı. Göreve gelir gelmez yer tespiti yaptık. Otogarı mevcut yerinden Galericiler Sitesi’nin ve bizim de Fen İşlerimizin olduğu alana taşıyacağız. Bu noktada şehre yakışır bir terminal yapmak için ilk adım olan proje çalışmamızı tamamlayıp, ihalesini yaptık. Trabzon için çok önemli bir proje. O bölgeye değer katacak, Trabzon’umuzun çok uzun yıllardır beklediği yeni otogar, son derece modern bir eser olarak şehre apayrı bir görünüm kazandıracak. 2022 yılının başında yeni otogarımızı hizmete açacak şekilde hareket ediyoruz” diye konuştu. 

GANİTA-FAROZ PROJESİ 1 YILDA TAMAMLANACAK  
Başkan Zorluoğlu, merakla beklenen Ganita-Faroz Projesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ganita - Faroz Projesi, çok önem verdiğimiz vizyon projelerimiz arasında yer almaktadır. Ganita, eskiden Trabzon’un çok önemli uğrak yerlerinden biriydi. Uzun zamandır biraz atıl kaldı. Ganita’yı tekrar şehirle buluşturmak, Trabzonluların dinlenebilecekleri, vakit geçirecekleri ve denizle buluşabilecekleri bir alan haline getirmek istiyoruz. Bir yıldır üzerinde çalıştığımız, çok emek harcadığımız bir proje oldu. Yaklaşık 70 milyon liraya mal olacak projemizin ihalesi yapıldı. Mart başı gibi çalışmalara başlamayı planlıyoruz. 1 yıllık süre içerisinde Ganita’dan Faroz’a kadar çok farklı bir destinasyon ortaya çıkarmak istiyoruz. Vatandaşlarımız ve amatör balıkçılarımız için iskeleler, çocuklarımız ve gençlerimiz için de inovatif uygulamalar yapacağız. Ganita’dan Faroz’a kadar yapacağımız yürüyüş ve bisiklet yolları, Faroz’dan sonra Beşirli’ye kadar var olan aksla birleşecek. Hedefimiz hemşehrilerimizin Ganita’dan bisiklet, kaykay ve patenle Akyazı Stadı’na kadar gidebilmesi. Vatandaşlarımızın tekrar sahille barışmasına büyük katkı yapacak bu önemli projemiz şimdiden Trabzon’umuza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

YENİ BİR ÇÖMLEKÇİ İNŞA EDİLİYOR 
Trabzon’da uzun zamandır gündemde olan Çömlekçi Mahallesi kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Çömlekçi’de büyük gelişme katettik. Sayın Milletvekillerimizin desteği, Ortahisar Belediye Başkanımızın katkılarıyla Çömlekçi’ye yeni proje hazırlandı. 1’inci etap projesi ihale edildi, yer teslimi ve sözleşmesi yapıldı. Çömlekçi’nin doğu kısmında 2,3 hektarlık alanda yepyeni bir Çömlekçi Mahallesi inşa etmeye başladık. Bu kısımda 106 daire, 20 de iş yeri yapılacak. 2’nci etap çalışmalarımız da süratle devam ediyor. Kamulaştırma işlemleri kapsamında bazı hak sahiplerimizle kat karşılığı anlaşıyoruz, bazıları ile kamulaştırma yöntemiyle anlaşma sağlayacağız. Hedefimiz kamulaştırma işlemlerini bir an önce tamamlayarak, bu bölgenin de projesini ve ihalesini yapmak. İnşallah çok uzak olmayan bir süre içerisinde yeni Çömlekçi Mahallesi, Trabzon’umuzun güzelliğine güzellik katacak bir görünüme kavuşacak” ifadelerini kullandı. 

YALINCAK PLAJI YAZA HAZIR HALE GELECEK
Trabzon’u denizle buluşturmak için çok yönlü çalışmalar yaptıklarını da belirten Başkan Zorluoğlu, “Yalıncak’ta bir plaj yapıyoruz. Ramada Otel’in doğusundan başlayan 900 metrelik bir alan var. Plaj projemizin ihalesini gerçekleştirdik. Plajla birlikte yürüyüş yolları, otoparklar, park alanları, küçük çaplı yeme içme mekanları ile şehrimize değer katacak bir proje olacak. Hedefimiz plajı yaz sezonuna yetiştirmek.  Trabzon’un Büyükşehir Belediyesi tarafından bu şekilde yapılmış ilk plajı olma özelliği taşıyacak. Tamamlandığında vatandaşımızın memnuniyet duyacağı güzel bir hizmet olacağını düşünüyoruz” dedi.  

SPOR TEMALI MİLLET BAHÇESİ MARTTA AÇILACAK 
Ortahisar Millet Bahçesi çalışmalarında gelinen noktayla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Zorluoğlu, “Trabzon'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 62 dönümlük alanda inşası devam eden Ortahisar Millet Bahçesi’nin 54 dönümlük bölümünü kapsayan 1’inci etabını mart ayı içinde vatandaşların hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Ortahisar Millet Bahçesi, Trabzon’umuz için bir prestij projesi. Avni Aker Stadyumu’nun olduğu alan, şehrimizin çok önemli bir merkezi. Herkesin hatıralarında olan bir yer. Bu nedenle Trabzon Millet Bahçesi’nin diğer millet bahçelerinden farklı olarak biraz daha spor temalı olmasını istedik ve çalışmalarımıza bu doğrultuda devam ediyoruz. Vatandaşlarımız spor temalı millet bahçesinden haftanın 7 günü 24 saat yararlanabilecek” diye konuştu.  

TRABZON’A BUZ PATENİ VE KAYKAY PİSTİ KAZANDIRIYORUZ 
Büyükşehir Belediyesi olarak Millet Bahçesi Projesi’ne ilaveler yaptıklarını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Projede otopark yoktu, proje içerisine kapalı otopark koyduk. Biz yaşayan bir park arzu ediyoruz. Bu nedenle Trabzon’da hiç olmayan buz pateni pisti ilave etmek istedik. Yapımını Büyükşehir olarak biz gerçekleştiriyoruz. 400 metrekarelik alanda sentetik buz pateni sahası inşa ediyoruz, büyük oranda tamamlandı.  Yine 600 metrekare alanda da kaykay yapılabilecek 8 rampa ve çanak düzeneği yapıyoruz. Çocuklarımız, gençlerimiz için bu alanı çok daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz.  Öte yandan Akçaabat ilçesindeki millet bahçesi bir süre önce vatandaşlarımızın hizmetine sunulurken, Vakfıkebir ilçesinde ise ‘Vakfıkebir ekmeği’ temalı millet bahçesi tamamlanmak üzere” diye konuştu.   

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ ORTADAN KALKTI 
Trabzon’un Meydan bölgesini yeni bir görüntüye kavuşturan Cephe Sağlıklaştırma Projesi ile ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Şehrimize çok yakışan güzel bir çalışma oldu. Epey titiz davrandık. Meydan’ın etrafındaki 13’ü tescilli olmak üzere toplam 45 binayı elden geçirdik, tabela ve görüntü kirliliği bütünüyle ortadan kalktı. Tarihi binalar onarılarak ön plana çıkarıldı. Sonucu ben de beğendim. Işıklandırma da tamamlandı. Artık tarihi binalarımız akşamları daha güzel görünecekler. Devamında Uzun Sokak, Maraş ve Kunduracılar Caddesi ile ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.  

MEYDAN’IN GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATACAK
Meydan 3’üncü etap çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Zorluoğlu, “Meydan 3’üncü etap çalışmaları için katlı otopark projesi tamamlandı, ihalesini gerçekleştirdik. Üstünde yaşam alanı, altında yaklaşık 500 araçlık mevcut İskenderpaşa otoparkımızın yeniden yapılması sürecini başlattık. Şu anda kazı çalışmaları devam etmekte. Bu çalışma aynı zamanda yayalaştırılmış alanı da epey genişletiyor. Bu bölgeyi araç trafiğine kapatıyoruz. Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen 3’üncü etap çalışmaları tamamlandığında Meydan’ın güzelliğine güzellik katacak” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİN ULAŞIM ALANINDAKİ ANAYASASI
Ulaşım Master Planı’nın bir şehrin ulaşım alanındaki anayasası olduğunu vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Ulaşım Master Planı Trabzon’da uzun yıllardır hep konuşulan ama bizim adım attığımız işlerden bir tanesidir. İhalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde de sözleşmeyi imzalayıp işe başlayacağız. Şehrin dinamikleri ve üniversitemizin de içerisinde olacağı bir çalışma yürütüyoruz. Planla birlikte Trabzon’un ulaşım durumu bilimsel yöntemlerle, ayrıntılı şekilde incelenecek ve ortaya konulacak. Ulaşım Master Planı birçok anlamda ilimizin ulaşım sorunlarına gerçek anlamda çözüm üretecek. Bu nedenle bu projeye çok önem veriyoruz” dedi.  

KADINLAR HALİ İNŞAATI HIZLA YÜKSELİYOR
Kadınlar halini yıkarak tarihi dokusuna uygun şekilde yeniden yaptıklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Kadınlar Hali bizim için çok önemli bir proje. Müze ve Koruma Kurulu ile yakın irtibat halinde çalıştık. Zaman zaman yapılar çıktı, o yapılar ilgili kurullarca teknik olarak incelendi. Şu anda bir sorun görünmüyor ve inşaat süreci hızla devam ediyor. Yaklaşık 15 milyon liraya mal olacak projemizi kısa süre içerisinde tamamlamak için yoğun çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (17)
Trabzonlu Hayati dayı 3 ay önce
Raylı sistem nerde yine kandırdınız bizi,,CHP belediyeleri dışardan kredi bulup Metro yapıyor,Trabzon yıllardır Raylı ulaşımı bekliyor,,
Trabzonlu Hayati dayı 3 ay önce
İstanbul'İzmir biraz da başka kanallara bakın A haber yedi sizi
Neco 3 ay önce
Hangi belediye o hemde metro iyi salladın
Davut 3 ay önce
Cumhurbaşkanı önce dedi ki kredi bul, adsm kredi bulunca da bunu ben onaylıyorum dedi. Ekrem Başkan ses getiriyor
Fatih sağlam 3 ay önce
Ortahisar Belediyesi CHP olsaydı birşey yapmıyor diye yerden yere vurulurdu
Bilenbiri 3 ay önce
Yalan konuşma CHP Bld kredi buluyomuş....Hazine Yalanladı.
Hazine onaylamadan poşet bile alamaz bunlar...YALANNNNNN...
ve Metroları devlet devraldı bilgine cahilce konuşma...Yazma
borabay 3 ay önce
3Y... sene 2002,,Yoksulluk,yolsuzluk, yasaklar... ile mücadele edeceklerini taahüt ettiler..
sene 2021; Bu ülkede yoksulluk arttı, yolsuzluk artık diz boyu, yasaklar tarihte olmadığı kadar. Muhasebe milletin.
Bilenbiri 3 ay önce
Yalova belediyesi ne bak bi zahmet...
ibrahim 3 ay önce
PROJE DEĞİL SONUÇ İSTİYORUZ. BENDE BİLGİSAYAR BAŞINDA YÜZLERCE PROJE ÇİZERİM.SOKAKLARDA ARABA KULLANILAMIYOR, YÜRÜNEMİYOR. RESİM VE SÖYLEM DEĞİL SONUÇ İSTİYORUZ.
kemal 3 ay önce
Söylenen çok fakat aypılan bir şey görmedim. Hafta sonu dışarı çıkma yasağı olmasına rağmen meydan civarındaki işleri bitiremediler. Değirmendere çömlekçi akçaabat kavşaklarındaki trafik problemlerine hala çözüm bulunamadı. Artık bu işler söylemle olmuyor.
Erkan 3 ay önce
Değirmendere yoluna önce bir el atın. Yıllardır trafik yıllardır adam gibi yol yok. Kaşüstü Şan a da ki gibi dal çık acilen yapılmalıdır.
Atmaca 3 ay önce
Yanlış başlık attınız diye düşünüyorum çünkü daha çok Ortahisar belediyesinin projesi gibi ne yazık ki büyükşehir gibi değil Trabzon sadece Ortahisar dan oluşuyor gibi hizmet yapılıyor
Vatandaş 3 ay önce
Kes kopyala yapıştır projeleri resimde görülen ve gerçekleri arasında dağlar kadar fark olur. Millet olarak zihniyetimiz bu her işimiz çürük çabuk çabuk yap yaptıktan sonra dökülmeye başlasın ve kaderine terk et. Maalesef tüm işimiz böyle
Ts 3 ay önce
Evet cidden fark yaratıyor...!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17°
açık
banner547
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@