7m


7m

hyundai

Büyükşehir Meclisinde tartışmalı gündem: Tünel şehri böler!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisinde tartışmalar yaşandı.

Trabzon 16.10.2020, 17:45
Büyükşehir Meclisinde tartışmalı gündem: Tünel şehri böler!

Haber61/Haber Servisi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bugün tartışmalı bir oturum oldu. Başkan vekili Atilla Ataman2ın yönettiği mecliste ilk Akyazı Dolgu sahasının girişi yani Beşirli kısmına barınak yapılması ve çıkışı yani Yıldızlı tarafına barınak yapılması tartışması yaşandı.

Ayrıca  Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir ilginç çıkış daha oldu.  Arsin Yeşilyalı eski belediye binasının Sağlık il müdürlüğüne devredilmesine Şaban Bülbül karşı çıktı. 

Kemerkaya Mahallesi’ndeki tünel projesi ise Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e takıldı. 


BARINAK YERİNE SAHİL YAPIN DENİZE GİRİLECEK YER YOK 


Akyazı Dolgu sahasının girişinde yer alan balıkçılar için barınak talebi ile Akyazı’nın çıkışındaki noktaya da bir barınak talebi Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme geldi.

Akçaabat Belediyesi’ne başvuran Yıldızlı Balıkçılarının barınak istekleri olduğu ifade edildi. Büyükşehir belediye Meclisi’nde Akçaabat Belediye Meclis Üyesi Murat Üçüncü, söz alarak buraya barınak yapılmaması gerektiğini savundu.

Nedenini ise şöyle açıkladı;

“Zaten kent merkezinde sahil yok. İnsanların denize gireceği alan yok. Barınakların Akyazı girişinde olacağı gündemdeyken bir de çıkışına yapılmasını doğru bulmam. Akyazı girişinde barınak sayısını artırıp Akyazı çıkışına barınak yerine sahil olarak düşünülmesinden yanayım “ dedi.

Oylamada Yıldızlı’ya barınak yapılması oy çokluğu ile kabul edildi. 

Şehir Hastanesi’nin tam bittiği noktada barınak yapılması için kararın meclisten çıkması tartışmaları beraberinde getirmiş oldu.

ŞABAN BÜLBÜL İLE ATİLLA ATAMAN ATIŞTI 

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir ilginç çıkış daha oldu.  Arsin Yeşilyalı eski belediye binasının Sağlık il müdürlüğüne devredilmesine Şaban Bülbül karşı çıktı.
Arsin belediye başkanı Sait Gürsoy ise meclis toplantısına katılmadığından dolayı açıklama yapamadı.
Devir kararı Şaban Bülbül ün red oyu vermesine karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

Trabzon’un Ortahisar İlçesi Akyazı Mahallesi’nde yeni balıkçı barınaklarının yapılmak istenmesi Arsin Belediye Meclisi Üyesi Şaban Bülbül’ün itirazına neden oldu.  Bülbül, Arsin Balıkçı Barınaklarının yaklaşık 1 ay önce Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin araçlarıyla hukuksuz bir şekilde yıkıldığını söylemesi meclisi karıştırdı.

Başkan Vekili Ataman, “Yani Trabzon Büyükşehir Belediyesi hukuksuzluk yaparak vatandaşın ruhsatlı imarlı yerini yıktı mı?” diye sorarak araya girdi. 
Bunun üzerine Bülbül, “Bana göre öyle. Şu anda hukuk süreci devam etiğinden dolayı fazla yorum yapmıyorum o konuda. Şahsi düşüncem bu öyledir” diye cevap verdi. Bülbül, “Burası yapılıp, Arsin yıkılırsa, Arsinliler olarak buranın yıkılması için gereken neyse yapacağımızı bilinmesini istiyorum” dedi.  Bunun üzerine Ataman “Şaban bey belki öfkelisiniz. Devlette hukuksuz iş yapmaz. Yani, hukukun size göre bana göresi  olmaz. Bu konuyu araştıralım. Ortada da bırakmamak için, mecliste ortada bırakmamak için meclise bilgi verelim.  Yani belediye, kalkıp, valilik ve belediye hukuksuz olarak gidip ruhsatlı olan yerleri mi yıktı?” diye yine soru yöneltti. 

Bülbül ise, “Belediye, Valiliğin baskısı ile beraber Arsin’de inşaat ruhsatı almış binalarda, vatandaş kendi binasını yaparken belediye - valilik kararıyla beraber yıkıldı. Mahkemede yürütmeyi durdurma kararı almasına rağmen yıkılmıştır. Bir aydır Trabzon ve ülke gündemini meşgul eden konudur. Şu an hukuki süreç devam ettiğinden dolayı yorum yapmıyorum. Ben bir Arsinli olarak orada ki vatandaşların haklarını koruma noktasında eğer Arsin’de ki yıkılıp burada yapılmaya kalkılırsa bu farklı bir görüş olur ve biz Arsinliler olarak bunun karşısında olacağını ifade ediyorum” dedi.  


Ataman, “Arsinlilerin sorununu bir başına size yıkmak gibi anlayışımız yok. Burada ki bütün meclis üyeleri Arsinlilerin sorunlarının arkasında dururlar, önünde dururlar. Büyükşehir Belediyesi - valilik dahil olmak üzere ki mümkün değil. Hiç kimsenin baskısı ile vatandaşın hukukuna halel getirmez” diye konuştu.
 
 TÜNEL PROJESİ GENÇ’E TAKILDI 

Kemerkaya mahallesinden girilecek tünel projesi de meclis gündemine geldi. Çömlekçi tünelinden Değirmendere’ye kadar uzanan tünel projesinin görüşülmesi gündeme geldi. Karayolları mecliste plana işlenmesi için gönderdiği öneriye Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç karşı çıkıp tekrar görüşülmesi için reddetti. “Şehri böler” diyen Başkan Genç,” Bu doğru bir şey değil. Şehri bölecektir.” dedi.

Mecliste oylamada evet denseydi plana işlenecek olan tünel projesi imar komisyonundan meclis oturumuna göndermesine rağmen Başkan Genç’i reddiyle ileriki bir meclis toplantısına ertelenmesine oy çokluğuyla karar verildi.


Yorumlar (12)
Akif 2 yıl önce
Sizlerle bu iş olmaz. 40 yaşındayım değirmendere kavşağı, çömlekçi kavşağı, erzurum yolu kavşağı bildim bileli aynı. Tünel bölermiş? Siz bu insanların şehre karşı üzüntülerini anlamadınız , onların uykularını böldünüz, hayallerini bitirdiniz. Ordu’ya gidin ve insana hizmeti görün. Barınakları değil şehrin şehir içi yollarını konuşun. Arnavut kaldırımları tarla olmuş. Kaldırın şu taşları pürüzsüz bir yol yapın. Bu taşlar hacerül esved değil. Siz ceplere park yapın. Acırım bu şehre ve içinde büzülmüş acı çeken insanına.
İbrahim köseoğlu 2 yıl önce
Malesef, Trabzonu yönetenler déniz, deniz kıyısı, sahil, kum , kayık, kumsal vede suyun nimetini güzelliğini yaşamadıkları için deniz bunların anlamını bilmiyorlar. Halbuki sosyal devlet coğrafi tabiat varlıklarından insanları faydalandırması gerekir. Güzel bir balıkcı limanı Trabzonun simgesi olur. Güzellik katar. Buğün beşirli deresinin olduğu yer ideal yerdir. Şehir hast. Devamıda idealdır. Plaj yeri hazı. Yarın kullanın. Maliye ve eski askeri kamp yeri süper yer. Malesef vizyonsuz yöneticiler vatantaşı denizle buluşturmayı teşvik edeceklerine onlara denizi yasaklıyorlar. Tabiki Giresunda Orduda Trabzondan ileride olur.
ab 2 yıl önce
tabii ki buralar sonradan malum yerler oluyor maalesef.
AlcaTraz 2 yıl önce
yazık şumemlekete vAllahi yazık billahi yazık
eskiya61 2 yıl önce
Bu şehri seven insan akçaabat darıcadan girip yomradan çıkacak şekilde bir 30 yıllık plan yapar. Ama daha yarını göremeyenler 2. Tanjant olan, kanuni bulvarıyla avunur.
sefa tekin 2 yıl önce
Metin başkan yapma bunu Trabzon'a. yerin altından gidecek olan yol şehrin nasıl bölüyor. yerin üstünden yol yapma şansımız olmadığına göre başka çare yok. yoksa bu keşmekeş devam edecek. Akçaabat Haçkalı ve Söğütlü TRÜ kavşağına da acilen çözüm lazım.
Ali Veli 2 yıl önce
Şehrin altından gidecek yolun size ne zararı var, yapmayın böyle
mehmet ali 2 yıl önce
Akyazıya yapıldı kötümü oldu. trafik rahatladı. Bizim memleketimizin yapısı gereği tüneller şart. Kesinlikle bir an önce yapılmalı. Tabi çevre yolu Trabzon'un kurtuluşu, en önemli sorunumuz o olmalı.
Fatih 2 yıl önce
Binlerce yılda oluşan sahilleri katlettiniz.Hepiniz doğa katilisiniz.Hiç mi içiniz acımadı o sahilleri yıkarken.Ben o dönem çocuktum ,her yer sahildi. Bu sahiller yıkılırken sesi çıkmayan tüm büyüklerede hakkımı helal etmiyorum.Rezil bir şehir miras.
Hacı 2 yıl önce
Çağımızda, transit yollar şehirlerin dışından geciyor. Şehirler yaşam alanı. Karadeniz sahili boydan boya çoğrafyanın ve ekonominin elverdiği minimum şartlar zorlanarak güneyden ğeçmeli. Kıyılara dik vadilerden yapılmış/ yapılacak yollarla kıyılara bağlanmalı. Kıyılar , sahiller hoyratca kullanılmamalı. Gelecek nesilede birşeyler bırakılmalı. Bizim çocukluğumuz sahilde siyah kumu bilir. Kumsalı bilir. Denizin dalgasını bilir. Bunları koruyamadık. Özellikle Trabzon çoğrafi kıyıları yok oldu. Vahşice yok edildi. Trabzona turistik amaçlı gelen insanlar denizi görmek sahili görmek istiyor. Bir konuda şehir içi tıkanmalar. Artan nüfusla, güney cevre yolu olsada şehir gecişi tıkanacak. Çünkü şehir geciş yolundaki kavşak çokluğu trafiği tıkııyor. Halbuki ayasofya kavşağı girişte, d.dere köprüsünde çıkış olmak üzere diğer bütün kavşaklar kapatılmalı. Tünel yapsan ne olur. Tünel giriş çıkişları yine tıkanacak. Sahil yolunun bitişik güneyine yan yol yapılabilir. Elzem olan sahil yolundaki kavşakların kesinlikle kaldırılmasıdır. Doğu istikametinde yomranın cıkışına yapılacak kavşakla devam edilmeli. Aradaki ışıklı kavşaklar kesinlik kaldırılmalı. Batı istikametinde yıldızlı kavşağı ve akçaabat çıkışında yapılacak üst gecitli kavşakla devam etmeli. Aradaki ışıklı kavşaklar kesinlikle kaldırılmalı. Kısaca sahil geciş yolunda kesinlikle ışıklı kavşak ve yaya geciti kullanılmamalı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@