alexa metrics

banner560

banner572

Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilkleri gerçekleştiriyor

Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Merkezi, Planetaryum ve Bilim Merkezi, Kadın Yaşam Merkezi, Engelsiz Yaşam Akademisi, Su Sporları Merkezi, Kuyumculuk Tasarım Merkezi ve Yalıncak Sahil Düzenlemesi Projesi Trabzon'da ilk kez hayata geçirilecek.

Trabzon 18.11.2021, 11:39
Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilkleri gerçekleştiriyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, göreve başladığı günden itibaren ilklere imza atmaya devam ediyor. Başkan Zorluoğlu, şehirde bugüne kadar eksikliği hissedilen projeleri gerçekleştirme noktasında yoğun gayret gösteriyor.

Çalışmaları devam eden büyük projelerin yanısıra sosyal projelere de önem veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, kadınların, özel gereksinimli bireylerin, sporcuların, çocukların ve gençlerin ihtiyaç duyduğu merkezleri birbiri ardına Trabzon’a kazandırıyor. Başkan Zorluoğlu, Trabzon’da ilk kez hayata geçirilecek Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Merkezi, Planetaryum ve Bilim Merkezi, Kadın Yaşam Merkezi, Engelsiz Yaşam Akademisi, Su Sporları Merkezi, Kuyumculuk Tasarım Merkezi ve Yalıncak Sahil Düzenlemesi Projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

KADIN YAŞAM VE İSTİHDAM MERKEZİ KARADENİZ’DE İLK OLACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, seçim sürecinde vaatleri arasında yer alan Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi için 13 Ekim’de Cengiz İnşaat’la protokol imzaladıklarını belirterek, “Beşirli Mahallesi’nde modern görünümlü sadece kadınlara özgü bir Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi’ni Trabzon’da ilk kez hayata geçiriyoruz. Burada kullanıcısından çalışanına kadar herkes kadın olacak. Yaklaşık 50 milyon liraya mal olması beklenen projemiz Karadeniz Bölgesi’nde ilk olma özelliği taşıyor. İçerisinde sadece kadınlarımıza has yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonları, atölyeler, toplantı salonları, okuma salonu, satış birimi, çok amaçlı salonlar, kadın danışma merkezi ve kreş olacak. Proje kapsamında ayrıca atölye ve çok amaçlı salonlar bulunacak. Kadınlarımızın kurduğu kooperatifere orada üretim yapma imkânı vereceğiz ve Büyükşehir Belediyesine ait alanlarda satışa sunacağız. Projemizi diğerlerinden ayıran ve özel kılan ise hayırsever iş insanımız Mehmet Cengiz tarafından finanse edilmesi. Kendisine şehrim adına teşekkür ediyorum. Bu güzel tesisin şehrimize, şehrimizin değerli hanımefendilerine hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilkleri gerçekleştiriyor

TÜRKİYE’DE 2’NCİSİ TRABZON’DA YAPILIYOR

Türkiye’de 2’ncisi Trabzon’da yapılan Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Merkezi çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Zorluoğlu, “Seçim döneminde söz verdiğimiz, Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Merkezi projemiz, Türkiye’de Ankara’dan sonra ikinci olacak. Burada özellikle sporcular sağlık kontrolünden geçirilecek. Trabzon gibi bir şehirde bütün sporcuların performanslarını ölçüp kayıt altına alabilecek verilerin elde edilebileceği çok önemli bir merkez olacak. Orada çalışacak personeli de belirledik ve Ankara’da altı ay sürecek bir kursa gönderdik. Proje tamamlandığında bölgemizde çok önemli bir eksiği gidereceğiz” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilkleri gerçekleştiriyor

ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZ BU PROJEYİ ÇOK SEVECEK

Trabzon’da bir ilki daha gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Planetaryum ve Bilim Merkezi Projemizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Yaklaşık 16 milyon liraya mal olacak projemizin kazı çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Projemizin içerisinde bir adet gezegenevi (Planetaryum) var. Yine tasarım ve beceri atölyeleri ile çocuklarımızın, gençlerimizin tasarımlarını yapabilecekleri, beceri kazanabilecekleri 3 adet atölye olacak. Ayrıca maker atölyeleri, robotik ve kodlama atölyeleri, keşif atölyeleri, sanal küre, sanal tur merkezi, güneş saati, 3 boyutlu hatıra resim köşesi, kafe ve fuaye alanlarından müteşekkil tam anlamıyla bir Planetaryum ve Bilim Merkezi’ni şehrimize kazandıracağız. Trabzon insanı esasında mucittir. Biz de bu çerçevede çocuklarımızın, gençlerimizin icat çıkarmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilkleri gerçekleştiriyor

ENGELSİZ YAŞAM AKADEMİSİ HAYATA HAZIRLIYOR

Özel gereksinimli bireylerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik çalışmaların öncelikleri arasında olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Engelsiz Yaşam Akademisi, seçim dönemimizde eksikliğini hissettiğimiz bir konuydu. Konaklar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyemize ait çok uygun bir bina vardı. Burayı Engelsiz Yaşam Akademisi olarak hazırladık ve hayata geçirdik. Trabzon’un ve Büyükşehir’in yüz akı olarak gördüğümüz projemizle, özel gereksinimli gençlerimizi hayata hazırlıyoruz. Onları zaman zaman ziyaret ettiğimde yaptıkları çalışmaları ve arkadaşlarıyla güzel zaman geçirdiklerini görmek her şeyden kıymetli” diye konuştu.

SU SPORLARI MERKEZİ HEYECAN YARATTI

Büyükşehir Belediyesince Beşirli Mahallesi’nde 1800 metrekare dolgu alanına 2 kattan oluşacak Su Sporları Merkezi yapacaklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Karadeniz’in incisi Trabzon’umuzda su sporları ile ilgili bir tesisin bulunmamasının eksikliğini yaşıyorduk. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteğiyle şehrimize bu tesisi kazandırarak, eksikliği gidereceğiz. İçerisinde plaj oyunları, yelken, kano, rüzgâr sörfü, kulüp odası, kadın-erkek soyunma odaları, seminer salonu, mutfak, kano-yelken deposu, kafeterya ve seminer odası bulunması planlanan merkezimiz, yaklaşık 5 milyon liraya mal olacak. Trabzon’da bir ilk olacak merkezimizle, gençlerimizin yeni spor dallarında başarılara imza atmasını hedefiyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilkleri gerçekleştiriyor

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERİMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Esentepe Mahallesi’nde hayata geçirdikleri ‘Engelli Araç Atölyesi’nin de hizmetlerine devam ettiğini belirten Başkan Zorluoğlu, “Küçük gibi görünen çok önemli bir proje. Engelli vatandaşlarımızın kullandıkları sandalyeleri evlerinden alıyoruz, tamir ettikten sonra evlerine teslim ediyoruz. Bu hizmetimizi de bütünüyle ücretsiz olarak veriyoruz. Merkezimizde açıldığı günden beri yaklaşık 400 araç tamir edildi. Ayrıca 80 akülü 26 manüel olmak üzere toplam 106 engelli araç dağıtımı gerçekleştirdik. Öte yandan yine şehrimizde önümüzdeki günlerde ilk olarak hayata geçireceğimiz ‘Engelsiz Taksi’ uygulamamızla engelli vatandaşlarımız hastanelere ve kamu kurumlarına ücretsiz olarak rahat ve konforlu şekilde gidebilecek. Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak özel gereksinimli bireylerimiz için çalışmaya ve projeler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilkleri gerçekleştiriyor

KUYUMCU KENT SEKTÖRE İVME KAZANDIRACAK

Kuyumcu Kent Projesi’ni de Trabzon’a kazandıracaklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Hasır, telkari, kazaziye ve benzeri işleme yöntemleri Trabzon ile özdeşleşmiş olup, bu bölgeye has oldukları 2006 yılında coğrafi işaret tescil belgesi ile tescillenmiştir. Buna rağmen, bölgemiz kuyumculuk ürünleri ile arzu ettiği noktaya erişememiş ve rekabet üstünlüğünün avantajlarından maalesef yararlanamamıştır. Kuyumcu Kent Projesi kapsamında bir iktisadi teşekkül kurularak merkezin idaresi tarafımızca sağlanacak ve son teknoloji ile donatılmış ortak kullanım alanlarında üretilecek tasarımlarla kuyumculuk sektörüne yeni bir ivme kazandıracağız. İçerisinde Tasarım Atölyesi, Mumlama Atölyesi, 3D Yazıcı Atölyesi, Döküm Atölyesi, Yıkama ve Cilalama Atölyesi bulunacak projemiz, 2 milyon 350 bin liraya mal olacak. Geçtiğimiz hafta en son toplantısı yapıldı, projesi tamamlandı. 1 Aralık itibarıyla startı vereceğiz. Kuyumcu Kent Projesi tamamlandığında Trabzon turizmine ve ticaretine damga vuracak” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilkleri gerçekleştiriyor

YALINCAK SAHİL DÜZENLEMESİ BÜYÜK İHTİYAÇTI

Trabzon’a çok güzel bir plaj ve sahil düzenlemesi kazandırdıklarını da vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Trabzon’da plaj konusunda sıkıntılar var. Yalıncak Plajı, o bölgede büyük bir ihtiyaçtı. Göreve başladığımız günden itibaren vatandaşlarımız denize gidememekten ve düzgün bir plaj olmamasından yakınıyordu. Yaklaşık 35 bin metrekarelik bir alanda düzenleme yaptık. Burada sadece bir plaj çalışması yapılmadı, aynı zamanda vatandaşlarımızın yaz kış hizmetinde olacak 1 kilometreye yakın bir sahil düzenlemesi gerçekleştirildi. Plajımızın yanında, arka tarafta yeşil alanlar, yeme içme mekânları, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları ve otoparklarla vatandaşlarımızın burada çok güzel ve uzun zaman geçirmelerine imkân sağlayacak yepyeni bir yaşam alanı oluşturduk ve açılışını yaptık. Vatandaşlarımızdan aldığımız olumlu geri dönüşlerden de memnuniyet duyduk” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Trabzon’da ilkleri gerçekleştiriyor


Yorumlar (7)
murat 1 hafta önce
TRAFİK- RAYLI SİSTEM- DOLMUŞ- KALDIRIMLAR- KÖSTEBEK YUVASI YOLLAR BUNLAR NERENİN SORUNU PEKİ. SAÇMA SAPAN İŞLERE PARA HACRAYACAĞINIZA ACİL İŞLERE YATIRIM YAPIN
Murat Tok 1 hafta önce
Gelen gideni aratırmış.Daha kötüsü gelmez diyorsun ama geliyor.
salih 1 hafta önce
KADIN YAŞAM MERKEZİ NİN YERİÇOK YANLIŞ. BU ALAN BEŞİRLİ HALKININ KULLANIMINDA BULUNAN VE 17 YIL ÖNCE YAPILMIŞ YEŞİL ALANKEN ŞİMDİ BETOLAŞTIRILMAKTADIRR. GÜZELLİKLER YAZIK EDİLMEKTEDİR.
fatih 1 hafta önce
birde su işleri için çalışşsanız ne iyi olacak.alt yapı yenilendi,2 nolu beşirlide hemen hemen hergün su keslecek sms si almaktan bıktık.keşke değişmez olaydı
mehmet 1 hafta önce
Rant varsa akp vardir.
Gerisi hikaye...
Yomrali 1 hafta önce
Valla başkan kusura bakma arabada tık ses yoktu şimdi torpido sürat gostergesi konsol çatır çutur ötüyor bunun sebebi şehirde bir asvalt yol birakmadigin için olabilirmi 2 sene pandemide sokağa çıkma yasağında yan gelip yattın bizde şimdi her ay sanayiye gidiyoruz 2 gün önce 450 TL onduzen bakımına para verdim arabadaki sesleri kesemiyorum millet 5 şerit otoban yaparken biz Çukurçayır da asvalt yola hastrt kaldık taksim karakolu yokuşu 2 senedir berbat halde degirmen dere Çukurçayır arası desen öyle meydan zaten anlatmaya gerek yok demem o ki sen boş işlerle ilgilenmeye devam et seçimde görüşürüz
Ali KAYA 1 hafta önce
Reklamları izlediniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@