Burası da Trabzon'daki küçük İstanbul

Bu tabelaları gören kendini İstanbul’da sanıyor

Trabzon 22.06.2021, 09:54
Burası da Trabzon'daki küçük İstanbul

Trabzon’un Of ilçesindeki mahalle tabelalarını görenler kendilerini İstanbul'da sanıyor. Of'tan yıllar önce İstanbul'a göç etmek zorunda kalan yöre halkı, tatillerde geldikleri memleketlerindeki mahallelerine İstanbul'daki yaşadıkları semtlerin isimlerini verirken, bu durum yöreye ilk kez gelenlerin dikkatini çekiyor.

İlçenin Bölümlü mahallesinin giriş kısmına yerleştirilen mahalle isimlerinin yer aldığı tabelayı gören vatandaşlar bir anda kendilerini İstanbul’da sanıyor. Tabelada, 'Emirgan, Taksim, Aksaray, Mithatpaşa, Yıldız, Beylerbeyi, Fatih, Kartal“ gibi İstanbul’un semt isimleri yazması görenleri şaşırtıyor.
Trabzon'un nüfus bakımından ikinci büyük mahallesi olan Bölümlü'nün küme evlerine, İstanbul'un semt isimleri verilmesi dikkat çekiyor. Daha önce belde belediyesi olan ama Trabzon'un büyükşehir olması ile bir mahalle statüsüne kavuşan Bölümlü'deki isimlerin belediye dönemindek kalma olduğu belirtiliyor.

Burası da Trabzon'daki küçük İstanbul


Mahalle sakinlerinden Ali Yasin Altuncu, İstanbul'daki semt isimlerinin uzun süre önce mahallerine verildiğini belirterek “Mesela Emirgan'ın ismini İstanbul Emirgan semtinde cami imamlığı yapan kişi vermiş. Dolayısıyla İstanbul’da yaşayanlar hangi semtlerde ilişiği varsa kendi oturduğu mahalleye o ismi verdi. Buraya gelenler karşılarında adeta İstanbul’u görüyor gibi oluyor. Bu isimlerin burada 1969 yılından beri var olduğunu biliyorum” dedi.

Burası da Trabzon'daki küçük İstanbul

Dursun Ali Bayalan da tabelaları görenlerin mahallelerine “Küçük İstanbul” dediğini belirterek “Bölümlü Mahallemiz Trabzon’un en büyük köylerindendi. Bu köy 9 muhtarlık idi, şimdi küme evleri oldu. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra bunlar değişti. Dolayısıyla muhtarlıkta tek oldu. Buradan İstanbul’a gidenler oraların semt isimlerini yaşadıkları yerlere verdiler. Çok uzun süreden beri yani 30 yıldan fazla bu isimler burada mevcut. Yabancılar isimleri görünce şaşırıyorlar. Görenler 'küçük İstanbul' diyor” ifadelerini kullandı.
Çevre sakinlerinden Ayşe Keleş ise “Bu isimler yaklaşık 40-45 yıl önce kondu. Daha önce farklı isimlerle anılan yerler artık Aksaray, Kartal, Taksim gibi isimlerle anılmaya başlandı. Zaten burada yaşayanların çoğu İstanbul’da. Çoğu koyulan isimlerden memnun” diye konuştu.

Burası da Trabzon'daki küçük İstanbulTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
Trabzon'li 2 ay önce
Ne önemli haber,ne büyük bir iş yapmışlar.Madem çok seviyorlar İstanbul'u ne etmeye gelmişler buraya...
Kara mürsel 2 ay önce
Bunlar dogal seyler of da ofluyum bende
Bizim sehirin cogu gsli fbli trabzonsporlu cok nadir vardir rizeye yakinligimiz oldugu icin daha cok rizeye yakiniz biz bize nerelisin diye soruldugu zaman dikkatli takip edin trabzonlu degil ofluyuz deriz birgün ofspor ts den daha iyi olcak
Sürmeneli 2 ay önce
Sonuçta of nereye bağlı TRABZON a .... oflamaktan of demekten ...nereye bağlı olduğunu unutanlar olabilir.. Trabzon a bağlı olsa ne olur olmasa ne olur. Rize ye yakınmış .. bağlansa imiş rizeye o zaman.. insan duracağı yeri ve konuştuğu sözü bilmeli her daim .. ağalar konuşulur marabalar konuşur derdi babaannem...trabzonspor dan büyük olacakmış ... çok fenerli Galatasaraylı varken zor ... of sporlu demeyince ilk sırada zor ..
Nihat 2 ay önce
Belliki ofun bölücü takımındansın.
Musa 2 ay önce
Büyük başarı..sizin gibilere ihtiyaç yok zaten..gölge yapmayın yeter
AlcaTraz 2 ay önce
ciddi anlamda fb popilasyonu var orda haklısın ama ndir ts li var olayı bana biraz abartılı geldi kara mürsel
GÜRKAN 2 ay önce
Oflular önce ofa sahip çıksın yeter.
Ahmet 2 ay önce
Trabzon Türkiyenin çimentosu ne imiş Ofspor daha büyük olacakmış ayıptır.
Oflu 2 ay önce
Karamürsel ne içtin bu paylaşımı rakı masasındamı yaptın ne demek of Trabzon ayrımı sen Trabzonu ve ofu ne kadar tanıyorsun. Evet ofluyuz deriz ama sapına kadar TRABZON luyuz. Ofluyuz dememizin nedeni Trabzonu kabul etmemek değil of milliyetçiliğimizi de yaşamamız. Tıpkı Karadeniz illeri karadenizliyiz derken Trabzonlulur karadeniden önce Trabzonluyuz derler. Bu karadenizliği kabul etmemek olmadığı gibi Karadeniz milliyetçiğini en iyi Trabzonlulur yapıyor.
Serko61 2 ay önce
Genelde kadıköy yada bağdat caddesi olur onlarınki nedense istanbula karşı zaafları vardır..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@