banner539

banner526

banner533

banner513

Bu işin sorumlusu kim?

RİZE’de 8 ailenin yaşadığı 6 katlı bina, zeminindeki kayma nedeniyle boşaltıldı. Güney Çevre Yolu inşaatı ile kentsel dönüşüm projesinin kaymaya neden olduğunu ileri süren vatandaşlar hukuk mücadelesi başlattı.   Yeniköy Mahallesi’nde 8 ailenin yaşadığı 6

Trabzon 22.12.2015, 13:57
Bu işin sorumlusu kim?
RİZE’de 8 ailenin yaşadığı 6 katlı bina, zeminindeki kayma nedeniyle boşaltıldı. Güney Çevre Yolu inşaatı ile kentsel dönüşüm projesinin kaymaya neden olduğunu ileri süren vatandaşlar hukuk mücadelesi başlattı.
 
Yeniköy Mahallesi’nde 8 ailenin yaşadığı 6 katlı bir binanın zemini 6 ay önce kaymaya başladı. Rize Belediyesi ve İl Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin binada yaptığı teknik incelemede zemini hareket eden yapının boşaltılmasına karar verildi. 22 yıllık evlerini boşaltan aileler kiraya çıkmak zorunda kaldı. Yaklaşık bir metre eğim oluşan binanın 3 metre de kaydığı tespit edildi.
 
DAVA AÇTILAR
 
Daire sahipleri, Güney Çevre Yolu kapsamında önlerindeki binanın yıkımı sırasında kendi binalarına zarar verildiğini öne sürerek Karayolları hakkında dava açtı. Ancak mahkemeden Karayollarının binaya zarar vermediği yönünde karar çıktı. Bunun üzerine bina sahipleri zemin kaymasına bitişikte başlatılan kentsel dönüşüm projesinin neden olduğunu ileri sürerek proje sahibi Rize Belediyesi ve TOKİ aleyhine Rize Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Bu dava önümüzdeki günlerde Rize Adliyesi’nde görülecek.
 
“KİRAYA ÇIKTIK AMA ÖDEYEMİYORUZ”
 
Bina sahiplerinden Ömer Koto, “Evimiz oturulamaz hale geldi. Kiraya çıkmak zorunda kaldık. Durumumuz yok. Kiraları ödeyemiyoruz” dedi. Cengiz Büyük ise, “TOKİ burada inşaata başlayınca binamız oturulamaz hale geldi. Kiraya çıktık. 4 çocuğum var, kiraları ödeyemiyoruz. 8 aile mağdur olduk. Devletimizden yardım bekliyoruz” diye konuştu.
 
“PSİKOLOJİMİZ BOZULDU”
 
Önlerindeki araziye Karayolları ve TOKİ’nin müdahalesinden sonra binalarının kaydığını ileri süren Yakup Başköylü de,  “İki kurum da devletin. Biz de devletten yardım bekliyoruz. Burada evimiz vardı. Şimdi ortada kaldık. Kiraya çıkmak öyle kolay değil. Herkesin psikolojisi bozuldu. Biz bu hükümete yüzde 80 oy verdik. Bizimle ilgilenmeleri gerekiyor” dedi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@