Belçika'dan geldi Trabzon'da üretime başladı

Belçika'dan 24 yıl sonra memleketi Trabzon'a dönen ve Akçaabat Ziraat Odasının açtığı İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kursu'na katılarak eğitim alan Ali Tonbul, 6 ay önce kendi imkanlarıyla kurduğu üretim tesisinden günlük 250 kilogram ürün topluyor.

Trabzon 20.06.2020, 11:36 20.06.2020, 11:56

Çalışmak için gittiği Belçika'dan 24 yıl sonra memleketi Trabzon'a dönen Ali Tonbul, kendi çabalarıyla kurduğu üretim tesisinde günde 250 kilogram istiridye mantarı yetiştiriyor.

Ali Tonbul, 21 yaşındayken gittiği Belçika'dan yaklaşık 2 yıl önce dönerek Akçaabat ilçesine yerleşti. Türkiye'de 1,5 yıl çeşitli illeri gezerek, araştırmalar yapan Tonbul, kendi işini kurmak için Akçaabat Ziraat Odası yetkilileriyle fikir alışverişinde bulundu. 

Tonbul, ziraat odasının açtığı İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Kursu'na katılarak, eğitim sonunda ilçede 1500 metrekarelik arazi kiraladı. Mantar yetiştirmek için arazide 3 çadır kuran 2 çocuk babası Tonbul, çadırlara 15 gün arayla ekim yapıyor.

Belçika'dan geldi Trabzon'da üretime başladı

Ali Tonbul, uzun yıllar çalıştığı yurt dışından ailesiyle kesin dönüş yaptığını söyledi.

Türkiye'de iş yapmak için arayış içerisinde olduğunu anlatan Tonbul, 6 ay önce Akçaabat ilçesine 250 bin liralık yatırım yaptığını belirtti.

Belçika'dan geldi Trabzon'da üretime başladı

Yetiştirdiği mantarı Karadeniz ve Doğu Anadolu'ya pazarlıyor

Tonbul, Akçaabat Ziraat Odasının destekleriyle eğitimler alarak, hiç bilmediği halde 700 metrekarelik alana kurduğu çadırlarda mantar yetiştirdiğini ifade etti.

Satışlarının oldukça iyi olduğunu dile getiren Tonbul, "İnsanlar istiridye mantarını tanıdıkça daha fazla tüketeceklerini umut ediyorum. Ürettiğim mantarları Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Rize, Giresun, Ordu, Samsun ve Erzincan'a kadar gönderiyorum. İhtiyaç olan yerlere servis yapıyoruz." dedi.

Belçika'dan geldi Trabzon'da üretime başladı

Tonbul, istiridye mantarının üretim aşaması hakkında bilgi vererek, "Bir çadırdan 15 günde 3,5 ton ürün topluyoruz. 15 gün arayla ekim yapıyoruz. Günlük 250 kilogram ürün topluyoruz. Topladıklarımızı soğuk hava deposunda bekletiyoruz, müşterilerimize gönderiyoruz." diye konuştu.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu da İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce belli periyotlarda mantar yetiştiriciliğiyle ilgili projeler yaptıklarını dile getirdi.

Eyüpoğlu, ilçenin ikliminin mantar yetiştiriciliğine uygun olduğunu vurgulayarak, "Amacımız ilçemizi istiridye mantarı yetiştirmede merkez haline getirebilmek." dedi.

Belçika'dan geldi Trabzon'da üretime başladı

Belçika'dan geldi Trabzon'da üretime başladıTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
RÜSTEM AĞA 1 yıl önce
SAYIN HEMŞERİM SİZİ TEBRİK EDİYORUM BEN HER BULDUĞUM FIRSATTA ÜRETİM YAPMAYAN TOPLUM MUTLU OLMAZ.ÜLKE KALKINAMAZ DİYE DİYE DİLİMDE TÜY BİTTİ.SİZİN GİBİ UFKU GENİŞ İNSANLAR YOREMİZE FAYFALI OLUR. ÜRETİME DÖNÜK PROJE YAPMA KONUSUN DA YETENEKSİZLİĞİMİZ VAR.İŞTE SAYIN YETKİLİLER AKCAABATA TELEFERİK YAPAÇAKMIŞLAR.GÜLERMİSİN AĞLARMISIN BİLEMİYORUM.ETRAFI PARK BAHÇE DOLDURMUŞLAR.YILANLAR BİLE RAZI DEĞİL ŞEHRİ İSTİLA ETMİŞLER.DOĞA İLE BU KADAR OYNANMAZ.DENİZ KENARLA RI BİTMİŞ.HİZMET BU ŞEKİLDE OLMAZ BELKİ SİZİ ÖRNEK ALIRLARDA VATANDA ŞIN ÇALIŞABİLEÇEĞİ ÜLKEMİZ EKONOMİ SİNE KATKI SUNAÇAK PROJELER GELİŞTİ RİLER.
HALKIMIZDA ÇOK DUYARSIZ BU KÖŞEDE FALAN ARTİSİN MİNİ ETEĞİ İÇİN YAZI YAZILSAYDI EN AZ ELLİ YORUM YAPILIR DI.NE YAZIKKİ FÜZÜLÜ İŞLERLE UĞRAŞMAYI HAYBEDEN GEÇİNMEYİ SANAT HALİNE GEDİRDİK.YÜCE ALLAHIN VERMİŞ OLDUĞU AKLIMIZI İYİ KULANAMIYORUZ.
BİR HEMŞERİM GEÇEN ŞÖYLE YAZDI. FINDIK PARA ETMİYOR ARAPLAR GELSEDE BİRAZ ARSA ARAZİ SATSAK.İŞTE BU AKILDAKİ HEMŞERİMİN YARINI NE OLUR BELLİ DEĞİL.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@