7m

7m

hyundai

Başkan Genç'ten İran ve Rusya Başkonsolosuna ziyaret

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İran'da terör örgütü İŞİD'in saldırısı sonucu yaşamını yitiren olan 16 İranlı için İran Trabzon Başkonsolosu Reza Baghban Kondorı'yi ziyaret ederek başsağlığı dileğinde bulundu.

Trabzon 11.06.2017, 17:49
Başkan Genç'ten İran ve Rusya Başkonsolosuna ziyaret

Başkonsolos Kondorı'den İran'daki saldırılar hakkında bilgi alan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İŞİD terör örgütüne karşı İran ve Türkiye ile birlikte bütün dünya ülkelerinin de ortak mücadele etmesi gerektiğini söyledi. 


İŞİD'in Ortadoğu'yu bölüp parçalamak isteyen emperyalist güçler tarafından desteklendiğini belirten Başkan Genç, "İran ve Türkiye komşu ve Müslüman iki devlet olmalarının yanında tarihi ve kültürel olarak çok köklü ilişkilere sahip bölgenin iki önemli ülkesidir. İran'da terör örgütü İŞİD tarafından yapılan saldırı sonucu yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet ve başsağlığı dileklerimizi Başkonsolosumuz Kondorı nezdinde İran İslâm Cumhuriyeti'ne iletiyoruz. Başta PKK olmak üzere İŞİD ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin saldırılarından çok acı çekmiş bir ülke olarak İran'ın yaşadığı bu acıları derinden hissediyoruz ve paylaşıyoruz. Her ne adına yola çıkarsa çıksın, ideolojisi ne olursa olsun, terör örgütünün iyisi- kötüsü olmaz. Bunların hepsi terör örgütüdür ve insanlığın ortak düşmanıdır. Bütün dünya ülkeleri hiçbir ayrım yapmadan terör örgütleriyle ortak mücadele yürütmelidir. İran ve Türkiye ile birlikte bütün bölge ülkeleri de terör örgütlerine karşı işbirliği yaparak mücadele yürütmelidirler. Bu acı günlerinde Türk milleti İran'ın en büyük destekçisi ve yardımcısı olacaktır. İran ve Türkiye'nin sağlam temeller üzerine bina ettiği bu güçlü ilişkiler artarak devam edecektir" diye konuştu.
İran Başkonsolosu Kondorı de Başkan Genç'e ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İran ve Türkiye bölgede oynanmak istenen emperyalist oyunlara karşı birlikte hareket etmeli. Başta terör örgütleriyle mücadele olmak üzere ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkilerini daha üst noktalara taşımalı. Yüzyıllardır dostluk ve kardeşlik içinde ilişkilerimiz devam ediyor ve bundan sonra devam edecektir. Bu nazik ziyaretinizden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Başkan Genç, İran Başkonsolosluğu ziyaretinin ardından 12 Haziran Rusya Ulusal Günü dolayısıyla Trabzon Rusya Başkonsolosu Valery Tikhonov'u da ziyaret ederek ulusal günlerini kutladı. Tikhonov ile bir süre görüşen Başkan Genç, "Türkiye ile Rusya arasındaki ticari kısıtlamaların kaldırılmasından dolayı son derece memnunuz. Bunların kaldırılmasını sevindirici ve olumlu buluyoruz. İki ülke arasındaki ekonomik, askeri ve siyasi ilişkilerin daha çok geliştirilmesi taraftarıyız. Bu manada Suriye'de iki ülkenin işbirliği çok önemli" şeklinde konuştu. 

Başkonsolos Tikhonov da ziyaretinden dolayı Genç'e teşekkürlerini ileterek, "Kafkasya'da Türk- Rus işbirliği sadece enerji ya da doğalgaz alanında değil siyasi ve ticari alanlarda da güçlendirilmeli. Bu anlamda Türkiye ve Rusya'nın çok geniş bir ilişki yelpazesine sahip olduğunu düşünüyorum" dedi.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@