alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Bakan Varank Trabzon'da TUBİTAK'ın ödül törenine katıldı

TÜBITAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması Ödül Töreni Trabzon'da gerçekleştirildi.

Trabzon 20.10.2021, 11:37 20.10.2021, 12:50
Bakan Varank Trabzon'da TUBİTAK'ın ödül törenine katıldı

Haber61 Haber Servisi

Trabzon'da 15. TÜBITAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması Ödül Töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımı ile gerçekleştirildi. 

Bakan Varank Trabzon'da ödül törenine katıldı

KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Bakan Varank'ın yanısıra TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, AK Parti Trabzon İl Baskanı Sezgin Mumcu, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, protokol, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yaptığı konuşmada "7-8 bin başvuru projesinden bugün 15 bin proje başvuru yaptı. Pandemide de bu kesilmedi. Bölgelerde yarıştınız önce. 204 projemiz de ulusal finalde yarıştı. Birazdan kazananlar ödüllerini alacaklar. Herkesi gönülden tebrik ediyorum. Türkiye'deki araştırma temelli yaklaşım her yerden projelerin gelmesini sagladi. Özellikle Van, Diyarbakır'daki okullar öne çıktı. Avrupa' da önemli başarılar elde ettik. Gençlerimiz dünyada artık yarışıyor. Basari için sabırlı olmak gerekiyor. " ifadelerini kullandı.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise konuşmasında "Gelişen ve büyüyen dünyada söz sahibinolmanin ilk konumu teknoloji girişimdir. Bizlerde bunun farkında olduğumuz için özellikle eğitim alanında yoğunlaşmış durumdayız. Bugün burada önemli çalışmaların temellerinin atıldığı proje yarışmasının finali için buradayız. Bu tür etkinliklere şehrimiz adına önem vermekteyiz. Bundan sonraki çalışmalarda okullarımızın ve öğrencilerimizin başarılarının artmasını temenni ediyorum."dedi.

Saha sonra kürsüye gelen Bakan Varank burada yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

Bilim ve teknoloji ateşini yakmak için, içlerindeki cevheri ortaya çıkartmak için ülkemizin dört bir yanında çeşitli projeleri, organizasyonları hayata geçiriyoruz. Çok erken yaşlardan başlayarak yeni teknolojilere yönelik eğitimler almalarını, maddi ve manevi her türlü desteklenmelerini sağlıyoruz.
Dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji festivalini, evreni keşfe çıktığımız gökyüzü gözlem etkinliklerini, projelerini sergileyip yarıştırdıkları bilim şenliklerini  düzenliyoruz. Tüm bu projelerin, organizasyonların ortak noktası nedir biliyor musunuz? Hepsine gençlerimizin önderlik etmesi. Bu bayrak yarışında gençlerin en önde koştuğunu görmek bizim için paha biçilemez bir bahtiyarlık. Çünkü gençlerimizin gözüne baktığınızda o ışıltıyı görüyor, hissediyorsunuz. İnşallah, ülkemizin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını onların yetenekleri ile elde edeceğiz. Kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi olan Türkiye’yi onların bilimsel projeleri ile inşa edeceğiz.
Bakan Varank Trabzon'da ödül törenine katıldı


Bu yolda TÜBİTAK, çok güzide bir kurumumuz. Mentörlükten, eğitime, teşvikten her türlü finansal desteğe kadar tüm konularda gençlerimizin yanında.Ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen araştırma projesi yarışmaları da işte bu amaca hizmet ediyor. Bu yarışmalarla hem öğrencilerimizin merak duygusunu tetikliyor hem de ilgi duydukları bilimsel alanlarda çalışmalarını teşvik ediyoruz.  Böylece proje yapma kültürünü gençlerimize kazandırma yolunda çok önemli bir adım atmış oluyoruz. Bu yarışmalara katılan öğrencilerimiz, ileride kendi girişimlerini kuracak, icadlar çıkaracak, büyük projelerin bir parçası olacaklar.  Onların ortaya koyacağı parlak çalışmalar da inşallah ülkemizin bilimsel ve teknolojik gelişimine önemli katkılar sunacak.

Bakan Varank Trabzon'da ödül törenine katıldı

İşte bugün ortaokul düzeyindeki 15. Yarışmamızın ödül törenini düzenliyoruz. Bu yarışmalara toplamda 15 binin üzerinde proje başvurusu yapıldı, daha da önemlisi bu başvurular 81 ilimizin tamamından geldi. Bölgesel aşamayı geçen 204 projenin sahibi 314 öğrencimiz final yarışmasında ter döktü.
Final aşamasında 90 proje birincilikten teşviğe kadar farklı kategorilerde ödüller almaya hak kazandı. Ödül kazanan öğrencilerimizi de canı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Tabi şunu bilmenizi isterim, bu yarışmaya başvuru yapan her öğrenci aslında bir kazanan konumundadır.  Öğrencilerimizin buradan elde ettikleri tecrübe, onların hayatına büyük katkılar sunacak. Bu sebeple ben başvuru yapan öğrencilerimizin her birini ayrı ayrı kutluyorum. Ancak bu bir yarışma ve bir seçim yapmak durumundayız. Tabi bu seçimler de tarafsız hakemler tarafından bilimsel değerlendirmeler neticesinde yapılıyor.

Bakan Varank Trabzon'da ödül törenine katıldı

Değerli Katılımcılar,  Bilişim çağı olarak da adlandırılan günümüzde uluslararası rekabet çok çetin şekilde devam ediyor. Bu rekabetin belirleyicisi de artık sadece fiyat değil. O günler geride kaldı. Artık rekabet bilimsel ve teknolojik araştırmalar, geliştirilen yeni ürünler üzerinden yapılıyor.  İşte bu yüzden, erken yaşlardan itibaren bilimsel bakış açısı ve araştırma kültürünü kazanmış insan kaynağı yetiştirmek için gece gündüz çalışıyoruz.  Malumunuz bilimsel çalışmalar, ülke ekonomilerine yüksek katma değer oluşturduğu gibi ülkelerin teknolojik dönüşümünü de tetikliyor. Biz de ülke olarak bu dönüşümü her yönüyle gerçekleştirerek dünya ülkeleri arasındaki gücümüzü arttırmanın azim ve kararlılığı içerisindeyiz.

Bakan Varank Trabzon'da ödül törenine katıldı

Bu kapsamda faaliyete geçirdiğimiz en önemli uygulamalardan birisi Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı. İlk çağrısını 2018 yılında açtığımız bu programla uluslararası camiadaki öncü bilim insanlarının çalışmalarını ülkemize taşımalarını sağlıyoruz. Gelen bilim insanlarına çok kapsamlı imkân ve destekler sunuyoruz. Biz bu programı ilan ettiğimizde; hayal kurmayın, Türkiye’ye kim gelir de bilimsel araştırma yürütür şeklinde kendi ülkesinden bihaber söylemlerde bulunanlar oldu. Biz birileri gibi bilim insanlarımızı sloganlarla değil, bizzat somut adımlarla destekledik, desteklemeye devam ediyoruz. İşte bunun sonucu olarak, açtığımız ilk çağrıya 152’si Türk vatandaşı 91’i yabancı uyruklu olmak üzere 243 araştırmacı başvuruda bulundu. Başvurular sonunda 21 farklı ülkeden 127 üst düzey araştırmacıyı ülkemize kazandırdık.   Bu kişiler, Harvard, Stanford, Oxford, Cambridge, Columbia Üniversiteleri gibi dünyanın en önde gelen araştırma üniversitelerinde, Amazon, Apple, Bosch, Volvo gibi küresel Ar-Ge şirketlerinde edindikleri deneyimleri Türkiye’ye taşıdılar.

Bakan Varank Trabzon'da ödül törenine katıldı

Değerli konuklar, TÜBİTAK Başkanımızın bahsettiği gibi bu yıl ISEF Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması ile Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’nda çok büyük başarılar elde ettik.  ISEF yarışmasında 14 projemizden 10’u, Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışmasında ise 6 projemizden 5’i ödül aldı. Bu başarı, son yıllarda yakaladığımız en büyük başarı.  Ben buradaki evlatlarımızın da ilerde uluslararası bilimsel çevrelerde hem kendilerini hem ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyorum. Tabi başarılarımız sadece bunlarla sınırlı değil. Uluslararası arenada düzenlenen bilim olimpiyatlarında sadece 2021 yılında 5 altın, 19 gümüş, 30 bronz ve 2 mansiyon derecesi kazandık. Bu başarılarla bizleri gururlandıran pırıl pırıl bilim aşığı gençlerimiz büyük ve güçlü Türkiye’yi çok daha ileriye taşıyacak.  Verdiğimiz desteklerle altın çağını yaşayan bilim ve araştırma ekosistemimiz sayesinde, buna benzer ve daha nice başarılara hep birlikte şahitlik edeceğiz. 

Bakan Varank Trabzon'da ödül törenine katıldı

Değerli konuklar, Sevgili Gençler, Bilim ve teknoloji alanında her şey hayal etmekle başlıyor.  Hayal etmeden tasarlamak, bilim ve teknolojide yenilik üretmek mümkün değildir.  Dolayısıyla sizlerin bu yaşlarda bilimsel çalışmalara yönelmeniz çok önemli. Sizleri hayal kurmaya teşvik eden bu yarışmaları düzenleyerek önemli bir misyonu yerine getiren TÜBİTAK’taki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum Sizlerden isteğim, hayal etmeyi bırakmadan, yolunuza çıkan engellere aldırış etmeden, bıkmadan usanmadan bilimsel çalışmalarınıza devam etmeniz. İnandığınızda, cesur olduğunuzda, girişimci bir ruha sahip olduğunuzda hayallerinizin bile ötesine geçebilirsiniz. Bilim yolunda atacağınız her adımda devletimizin imkânlarını yanınızda bulacağınızı bilmenizi isterim.
 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@