Bakan Varank Trabzon'a yapılacak yatırımları tek tek açıkladı

Trabzon’da Cazibe Merkezleri için imzalar atıldı

Haber61 Haber Servisi

Trabzon’da düzenlenen törenle beraber Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı için imzalar atıldı.

Trabzon’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla Cazibe Merkezleri Destekleme Programı İmza Töreni ve Sanayici İşadamları Buluşması bugün saat 09.30’da Radison Blue Hotel’de gerçekleşti.

İmza törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Akademisyenler, İşadamları ve çevre illerden bürokratlar katıldı.

Tören de konuşan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu “Sayın bakanımızın göreve geldiğinden beri sürekli olarak bölgemize müjdeli haberlerle geldi. Kendisi Cumhurbaşkanımıza da en yakın isimlerden biri. 10. Kalkınma planı dahilinde bölgede altyapıların düzenlenmesi konusunda alınan bir karar vardı ancak bir türlü şehrimize gelmemişti. Bakanımız sayesinde Trabzon'a da geldi. Bölgenin gelişimiyle ilgili verdiği destekler bizleri memnun etmiştir. Geleceğimize dönük cazibe merkezlerinin gelişmesi metropol şehirlerin altyapısının düzenlenerek üretime dönük gelişmesine yönelik projeler var.” İfadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da törende yaptığı konuşmada “Bu önemli projelerin şehrimize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bölgesel çekim merkezi olan şehirlerin bir çok konuda geliştirilmesini hedefliyor. Trabzon ilk kez bu yıl programa dahil oldu. Daha önce 13 olan il sayısı bakanımız sayesinde 14. il olarak programa girdi. Bakanımıza teşekkür ediyorum. İlimizde 2019 yılında 5 proje kabul edildi. 5 projenin ikisi belediyemiz tarafından hazırlanan ve kabul gören projeler. Biri kuyumculuk tasarım merkezi diğeri de küçük sanayi sitelerinin dönüşümü meselesidir. Bölgemiz kuyumculuk ürünlerinde istenen yere gelememiştir. O nedenle ilimizde böyle bir merkez oluşturarak İstanbul'a bağlılıktan kurtulacağımızı düşünüyoruz. Son teknoloji ile donatılmış şekilde bir merkez geliştireceğiz. Bunun bütçesi 2.3 Milyon Lira. Bunun 2 Milyonu proje kapsamında bakanlık tarafından karşılanıyor. Diğer proje küçük sanayi sitelerinin dönüşümüydü. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu çalışmayı başlattık. Şuanda çalışmalar devam ediyor. Daha rahat hizmet verecek bir yere taşınacaklar. O alanlara da farklı projeler yapılacak. “ dedi.

İyi Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs yaptığı kısa konuşmada “Bölgemize hizmet etmenin iktidarı muhalefeti yoktur. Bu projelere katkıları olan herkese teşekkür ederim. Genç dinamik bir bakanımız var. Kendisine teşekkür ediyorum. Hepimizin görevi ortak olarak şehrimize hizmet etmektir.” Şeklinde konuştu.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi “İlimiz son açıklanan nüfusuyla ülkemizde büyükşehirler arasında gelişmekte olan bir şehir. Birçok kriterde ele alındığında 20. sırada yer almaktadır. Şehrimizin ekonomik göstergeleri incelendiğinde geçen yıl 1.9 Milyar TL'lik ihracat ile bölgenin lideridir. İhracatın ana kalemleri fındık ve motorlu kara taşıtı aksamlarıdır. Son yıllarda turizm konusunda da tercih edilmektedir. Turizm başta olmak üzere bir çok alanda önemli adımlar atacağız. Trabzon teknoloji geliştirme merkezimiz toplam 42 firmaya tahsis gerçekleştirildi. Burada yazılım, bilişim ve tıp alanlarında firmalar bulunuyor. Yerli ilaç geliştirilmesine yönelik önemli çalıştırmalar yürütülüyor. Geleceğin teknoloji yıldızlarını belirlemek üzere, dene yap atölyelerinden biri de Trabzon'a kuruldu. Öğrencilerimiz haftanın belirli günlerinde buraya geliyor. Cazibe Merkezleri ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı tarafından ilimize 10 Milyon TL'lik destek olmuştur.” Şeklinde konuştu.

Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu'da yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Sınırsız tüketim ve ihtiyaç arzularına sahip İnsanoğlunun bu arzularını sınırlı kaynaklar ile karşılama gereksiniminin bir sonucu olarak, bu kaynakların tasarruflu ve etkin kullanılması için teknoloji, yeryüzü atölyesinin usta eli olmuştur. 

Dayanağını, bilimsel bir zeminde  oluşturan bu ustalık marifeti ile, düşünülmeyenin düşünülmesi, son derece matahlaşan evrensel bir değeri de tedavüle sokmuştur. 
Üreticilerin veya sunucuların hedeflediği ürün veya hizmet, insanoğlunun her arzu ve ihtiyacını karşılayan bir değişim aracı olmayabilir.  Zira; Bu salonu dolduran ve birtakım bilgiler, yöntemler, araçlar  ile elinde bulundurduğu hammaddeyi işleyerek ona değer kazandıran siz kıymetli sanayici iş adamlarımız, geliştirilen her ürünü kullanıcısına sunmak yerine doğru ürünü doğru zamanda insanlığın hizmetine sunmak noktasında önemli bir görevi ifa ediyorsunuz.

Sanayinin veya sanayileşmenin gelişmesi, yeni keşiflere ihtiyaç sahibinin göz merceğine evrilmemiz ile mümkündür ve bu evrilişin öncülü  ülkemiz ekonomisinin, kalkınmasının ve refah seviyesinin artan ivmesine hizmetkar olunmasıdır. 

Dünya çapında otorite olarak kabul gören, refah seviyesi yüksek ülkelerin, bu mercekten bakarak özellikle endüstri 4.0 ile birlikte sanayi endüstrisinde iyi bir tırmanış yakaladıkları görülmektedir. 

Elhamdülillah!!!! 
Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde, sayın Bakanımızın yoğun gayretleri ve siz kıymetli sanayicilerimizin cesur girişimleri sonucu Türkiye artık yüksek teknolojik sanayii ürünleri üreten bir ülke konumuna erişmiştir. 

Şehrimiz ölçeğinde DOKA Genel Sekreterimizin değindiği gibi 62 milyon TL, Kalkınma Ajansımız marifetiyle, 53 milyon TL ise Tarım Kırsal Destekleme Kurumumuz marifetiyle toplam 115 milyon TL tutarındaki bir destekle Sanayicimizin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz.

Sayın Bakanım, Kıymetli misafirler!!!!

Konu Trabzon ve Trabzonlu olunca, Trabzon aşığı kıymetli bakanımızı evinde ağırlarken şehrimizde hayati öneme sahip birkaç hususta destek talep etmek ve bu taleplerin sözcülüğünü yapmak ne mutlu ki bana nasip olmuştur.

Hepimizin malumu; Türkiye Otomobil Girişim Grubu tarafından geçtiğimiz aylarda sadece ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız değil, gurbetçilerimiz ve tüm Müslüman coğrafyalarda büyük heyecan ve mutluluk kaynağımız olan aynı anda tüm dünyada da büyük yankı uyandıran yerli otomobilimizin tanıtım törenini gerçekleştirdik. 

Bu işin mimarlarının başında gelen Kıymetli Bakanımız Sayın Mustafa VARANK Beyefendi bugün burada Trabzonumuza, Trabzonlu Sanayici İş Adamlarımıza yeni bir heyecan ve yeni bir umut olmak üzere aramızda bulunmaktadırlar.

Türkiye Otomobil Girişim Grubu marifetiyle üretilecek yerli otomobil için belirlenecek tedarikçilerin bölgemizden seçilmesi veya yerli otomobilin birkaç parçasının şehrimizde üretilmesi noktasında Trabzonlu Sanayici İş Adamlarımızın istekli olduklarını ve bu işin üstesinden rahatlıkla kalkabileceklerine inanıyor ve Sayın Bakanımızdan bu noktada sanayicilerimizin destek talep ettiklerini ilk ağızdan iletmek istiyorum.

Değerli hazirun!!!
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilimizin Arsin ilçesinde bulunan bir alan "Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi" ilan edilmiş ve Trabzon'un önünü açacak bu önemli proje ile şehrimizde orta ve yüksek teknolojik ürünler üretilmesinin önü açılmıştır. Bu sürece başından beri desteklerini hiç esirgemeyen ve aynı zamanda İlimiz Trabzon’u 2019 yılında Cazibe Merkezleri Destekleme Programına (CMDP) dâhil eden sayın bakanımıza sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Yüksek teknolojiye dayalı endüstri bölgesi olacak Arsin Yatırım Adasının proje çalışmaları bu yıl nasipse tamamlanacaktır. Projenin 2021 yatırım programı kapsamına alınması ve İleri teknoloji üretimi için alt yapı olacak olan ve Trabzon Ticaret Odası tarafından yürütülen innovasyon merkezi için gerekli olan makine ekipman alımı için bakanlığımıza sunulan İPA projesine de Sayın Bakanımızdan destek arz ediyoruz.

Ayrıca; Trabzonumuzun yeniden 5. yatırım teşvik bölgesi statüsüne kavuşturulması noktasında da; Trabzonumuzun ticaret ve sanayi erbapları Sayın Bakanımızdan destek beklemektedirler.

Son olarak Trabzon Milletvekili olarak şahsıma ait bir talebi de sizinle paylaşmak istiyorum!!!  
Ülkemizin savunma sanayii ve güvenlik politikalarında attığı adımlar; hem bağımsız hem de müreffeh bir ülke olabilmemiz açısından kritik önem taşımaktadır. 

Bu şehrin evlatlarının kurduğu BAYKAR; Ülkemizi, Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) sınıfında insansız hava aracına sahip dünyadaki 4 ülkeden biri yapan AKINCI TİHA’sı ile nereden nereye geldiğimizi açıkça göstermektedir.

Savunma sanayimizde yerli ve millilik oranı iktidarımız öncesinde %10 seviyelerindeyken bugün elhamdülillah %70’lerin üzerine çıkarılmış, kendilerini Dünya’nın jandarması gören ülkeler, Ülkemizi yok sayma, küçümseme politikalarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalmıştır.
İşte tam bu noktada Şehrimize ve talebime tekrar dönecek olursak!!!
Sayın Bakanım!! SİHA’ları ve TİHA’ları yapabilen bu şehrin evlatları bu şehirde fazlası ile var. Evinin altındaki atölyelerinde yeri geldiğinde kendi silahını yapan bizlere imkan verildiğinde yapabileceklerimizin farkındayız. Savunma Sanayisinin Lokomotif kuruluşlarının yöneticilerinin, sahiplerinin, hep bu toprakların çocuklarından olması asla tesadüf değildir.

Yüksek teknolojiye dayalı endüstri bölgesi olacak Arsin Yatırım Adasının; Savunma Sanayimiz marifetiyle üretilen silahların üretim üssü olmasının önünde bir engel görmüyorum. Savunma Sanayii alanında üretim yapan şirketlerin üretim tesislerinin Trabzon’a kazandırılması için siz kıymetli bakanımızdan şahsım hasseten destek talep ediyorum.

Elbette ki; üretimin ve üretilen ürünlerin dünyaya pazarlanması konusunun birbirinden bağımsız olduğunu düşünemeyiz. Hatırlarsak geçtiğimiz aylarda Çin'den hareket eden bir yük treni 5 Kasım'da Türkiye'ye ulaşmış, Marmaray üzerinden Avrupa'ya geçen ilk yük treni olmuştu. Bu hat, dünya ticaret ve ulaşım ağında önemli değişimlerin başlangıcı olacaktır. 2050 yılına kadar dünyadaki üretimin yarısından fazlasının Asya Beşlisi olarak bilinen ülkelerde yapılacağı, tüketimin de yarısından fazlasının Avrupa, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika'da oluşacağı biliniyor. Bu ticari bağlantıların en büyük kısmı bahsettiğimiz demiryolu hattı ile gerçekleşecektir. Ve bu hattın denizle en yakın buluşma noktası Erzincan üzerinden Trabzon Limanı veya Limanları olacaktır. Bu sayede şehrimiz dünya ticaretinden doğrudan pay almaya başlayacaktır." Ve yine bu sayede; Global Firmalar mutlaka üretim aşamalarının bir veya birkaç bölümünü veya tamamını Yüksek Teknolojik Ürün Üretilen Arsin yatırım adasında yapmak isteyeceklerdir. 
4000 yıllık tarihi boyunca ticaret kenti olarak bilinen Trabzon'un yeniden dünyanın önemli ticaret noktalarından biri hâline gelmesi gerçekleştirilemeyecek bir hayal değildir.
Tabi bu şehrin insanının refah düzeyini ve yaşam standartını yükseltecek ve en önemlisi istihdam sorununun çözümüne büyük katkıları olacak olan Arsin Yatırım Adasının önemi Erzincan-Trabzon Demiryolunun hayata geçirilmesi ile bir o kadar daha artacaktır. Sayın Bakanımızın Bakanlıkları uhdesinde olmamasına rağmen bu projeye de gerekli desteği ve katkıyı sunacaklarına dair şüphemiz yoktur. 
Trabzonlular olarak hemşehrimiz siz sayın bakanımızdan bu zamana kadar gördüğümüz gibi bundan sonra da desteklerinizi talep ediyor ve  bizden esirgemeyeceğinize canı gönülden inanıyoruz!!! 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise şöyle konuştu;

Trabzon, 1 milyar doları aşan ihracat hacmiyle Karadeniz Bölgesinin medar-ı iftiharıdır.
Trabzonumuz, 2019 yılında ihracatta yüzde 20’nin üzerinde bir artış gerçekleştirerek,
Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir performans sergiledi.
Aslında bu potansiyeli çok daha ileriye taşıyacak güce, birikime ve yatırım iştahına sahip.
İşte bugün imzalayacağımız projeler, Trabzon’un mevcut altyapısını daha da sağlamlaştırmaya hizmet edecek.
Trabzon’u ilk kez geçtiğimiz sene Cazibe Merkezleri Destekleme Programına dahil ettik.
Bu kapsamda toplamda 12 milyon liralık, 5 projeyi bugün başlatıyoruz.
Kısaca bu yatırımlara değinmek istiyorum.
Karadeniz Teknik Üniversitesi İlaç ve Farma-sötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İLAFAR) kapasitesini daha da güçlendiriyoruz.
Vereceğimiz destekle;
İlaç sektöründe ihtiyaç duyulan analiz ve Ar-Ge çalışmaları hız kazanacak,
Araştırma ve eğitim bazlı işbirlikleriyle İLAFAR bir çekim merkezi haline gelecek.
Bir diğer projemiz, Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Kuyumculuk Tasarım Merkezi’nin kurulması.
Bu merkezle; ilimizin benzersiz el sanatlarından hasır, telkâri ve kazaziyede doğal rekabet üstünlüğümüzü perçinleyecek bir adım atıyoruz.
Hali hazırda firmalar; hem tasarım hem de döküm faaliyetlerini İstanbul’da gerçekleştiriyor.
Bu da sektöre zaman kaybı, aşırı iş yükü ve maliyet olarak geri dönüyor.
Kuyumculuk Tasarım Merkeziyle; tasarım ve kalıp döküm hizmetini Trabzon’da yapmak mümkün hale gelecek.
Böylelikle 5 milyon liraya yakın bir tasarruf sağlanacak, bu tutar şehrin ekonomisinde kalacak.
Arsin Organize Sanayi Bölgesi’nin öneminin farkındayız.
Burada, kurulu kapasitelerini geliştirmek isteyen sanayiciler kadar, yeni yatırım talebi olan firmalar da var.
Firmaların bize iletmiş oldukları ilave enerji talebine kayıtsız kalamazdık.
İşte bu kapsamda, Arsin OSB’ye yeni bir enerji nakil hattı kuruyoruz.
Böylelikle, Doğu Karadeniz sanayisinin can damarı olan bölgenin enerji problemini, önümüzdeki 20 yıl için çözmüş olacağız.
Sanayiyi güçlendirip, ekolojik dengeyi koruyacak bir başka adımı da Beşikdüzü ve Şinik (Akçaabat) Organize Sanayi Bölgelerinde atacağız.
Kuracağımız arıtma tesisleri sayesinde, firmalar verimli, katma değerli ve temiz üretimle ülke ekonomisine daha fazla katkı sunacak.
Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında son projemizse, Küçük Sanayi Sitelerinin Dönüşümüne ilişkin.
Ortahisar Değirmendere’de dönüşümü gerçekleştirecek, bölgede bulunan küçük sanayi sitelerini şehir dışına taşıyacağız.
Burada faaliyet gösteren üreticilerimiz yeni yerlerinde nefes alacak.
Bu kapsamda öncelikle; yer seçimi, mimari projelendirme, yönetim modeli ve finansal hesaplamaları da içeren fizibilite etüdünü tamamlatacağız.
Değerli Konuklar,
Bugün ayrıca, Sosyal Geliştirmeyi Destekleme Programı kapsamında toplam 16 milyon liralık 7 ayrı projeyi daha imzalayacağız.
Bu projelerle birlikte; Trabzon’un yanında Ordu, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin’de özellikle kadınlar, gençler ve çocukların becerilerini geliştireceğiz.
Trabzon’u sporcu performansını geliştirme ve yetenek keşfinde Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri yapmak istiyoruz.
Çocuklarımızın sportif yeteneklerini çok küçük yaşlardan itibaren keşfedip, gelişimlerini takip edeceğiz.
Her alanda sporcu yetiştirilmesine katkı sağlayan ve bu sporcuları düzenli olarak izleyen ve değerlendiren bir yapı oluşturacağız.
Ordu ve Giresun’da kadın girişimciliğini teşvik edecek; eğitim, danışmanlık, finansman ve yönetişim destekleri vereceğiz.
Üreten kadın, güçlü kadın mottosuyla yola çıkıyoruz.
Modern sektörlerde istihdamı artırmanın yanında; katma değerli yöresel ürünleri markalaştıran bir kadın kooperatifi de kuracağız.
Rize’de mesleki eğitimin geliştirilmesine odaklandık.
Organize Sanayi Bölgesi’nin içine kurulacak merkezle, kalifiye işgücünü yetiştirmek istiyoruz.
Bu merkez; gençlerin ve kadınların iş hayatına kazandırılmasına hizmet edecek,
Sanayi sektöründe istihdam sorununun giderilmesine katkı sunacak.
Gümüşhane’nin gençlerini de unutmadık.
Özgün bir proje olarak gençlerle buluşturacağımız Gümüş Küp Park, ilimizdeki 20 bin öğrenciye kaliteli zaman geçirebilecekleri bir ortam sunacak.
Gençler burada müzik yapacak, bisiklet kullanacak, doğa yürüyüşü yapacak ve aynı zamanda eğlenirken öğrenebilecek.
Artvin’de de matematik odaklı bir projeyi hayata geçiriyoruz.
Şavşat’a bilim kampı; 3 farklı ilçemizdeki 3 okula da matematik atölyeleri kuracağız.
Çocuklarımız alacakları eğitimlerle; analitik düşünme, uygulayarak öğrenme ve ürün geliştirme yöntemleriyle kabiliyetlerini geliştirecekler.
Tüm bunlara ek olarak; yine Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Gümüşhane ve Artvin’de Milli Teknoloji Hamlesi’nin neferlerinin yetişeceği Teknoloji ve Yenilik Atölyeleri kuracağız.
6 ilimizdeki 16 atölyeyle, çocuklarımıza teori ve pratiği birleştirebilmelerine imkân sağlayacak mekânlar oluşturacağız.
Bu projenin yürütücülüğünü Karadeniz Teknik Üniversitesi OF Teknoloji Fakültesi yapacak.
Gördüğünüz gibi Bakanlık olarak; modern sanayiden geleneksel el sanatlarına, kadınlardan çocuklara, neredeyse toplumun her katmanına dokunan politikalar uyguluyoruz.
Bunu yaparken de; yereldeki paydaşlarla işbirliği içinde çalışıyor, projeleri birlikte yürütüyoruz.
Atacağımız bu imzalar, aslında topyekûn kalkınma perspektifimizi yansıtıyor.
Tabi bu noktada şunun altını özellikle çizmem gerekiyor.
Partimizin ismi Adalet ve Kalkınma.
Adımızın bizlere getirdiği sorumluluğu 18 sene boyunca en iyi şekilde taşıdık, bundan sonra da taşımaya devam edeceğiz.
Bakın geçtiğimiz hafta çok önemli bir istatistik açıklandı.
Sürdürülebilir Kalkınma Göstergelerinin 2018 verileri kamuoyuyla paylaşıldı.
Bu gösterge setini Birleşmiş Milletler oluşturdu.
Burada amaç üye ülkelerde iktisadi ve sosyal kalkınmanın geldiği seviyeyi ölçebilmek, karşılaştırmasını yapabilmek.
Açıklanan veriler, 2010-2018 yılları arasında kat ettiğimiz mesafeyi çok net bir şekilde gösteriyor.
Bakın bu dönemde ülkemizde;
Göreli yoksulluk oranı yüzde 16.9’dan, yüzde 13.9’a inip, 3 puan azaldı.
İmalat sanayi katma değerinin milli gelirdeki payı, yüzde 15’ten yüzde 19’a yükseldi.
Ar-Ge harcamaları ilk kez milli gelirden yüzde 1’in üzerinde pay aldı.
Beş yaş altındaki çocukların net okullaşma oranları yüzde 67’den yüzde 72’ye
yükselirken,
Beş yaş altı ölüm hızı 2010 yılında bin canlı doğumda 15,5 iken, 2018 yılında 11,4’e indi.
Kadınlar sadece istihdama katılmakla kalmadı, aynı zamanda daha fazla yönetici olmaya başladılar.
Yöneticilik pozisyonlarındaki kadınların oranı 2012’de yüzde 14,4 iken 2018 yılında yüzde 16,3 oldu.
Daha pek çok olumlu göstergeden bahsedebilirim…
Sekiz senede aldığımız yol elbette mutluluk verici.
Ancak biz, bununla yetinmek niyetinde değiliz.
Bugün burada imzalayacağımız projeler gibi pek çok yenilikçi adımı yurdun dört bir yanında hayata geçirecek, ülkemizi küresel arenada daha rekabetçi hale getireceğiz.
Biz Bakanlık olarak 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde yol haritamızı çizdik.
Kendimize iddialı fakat bir o kadar da gerçekçi hedefler koyduk.
Başarıya giden yolu, sizlerle, yani reel sektörle birlikte yürüyeceğiz.
Sizler yatırım yaptıkça, istihdam oluşturdukça, Türkiye güçlenecek, Türkiye büyüyecek.
Kaynakları yatırımlara yönlendirmenin aslında şu anda tam vakti.
Finansman maliyetleri düşüyor.
Ekonomiye olan güven artıyor.
Üretim cephesinden güzel haberler birbiri ardına geliyor.
Aralık ayı sanayi üretimi piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşerek, yüzde 8.6’lık bir artışa imza attı.
Endeksin alt bileşenlerinde de güçlü bir performans gördük.
Geçtiğimiz senenin üçüncü çeyreğinde başlayan büyüme, bu sene güçlenerek devam edecek.
Şundan emin olabilirsiniz.
Bu koşullar altında yatırım yapan, kazanır.
Büyüyen pastadan hak ettiği payı alır.

Değerli Konuklar,
İşte bu noktada iş insanlarımız daha fazla yatırım yapsın diye yenilikçi politikalar geliştiriyoruz.
Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi bunlardan bir tanesi.
Türkiye stratejik sektörlerde kritik ürünleri kendisi üretebilsin, dışa bağımlılığını minimuma indirsin, bir sonraki aşamada da bu ürünleri ihraç etsin istiyoruz.
Tabi bu işin arka planında çok detaylı teknik analizler yaptık, kabiliyetlerimizi ölçtük, sıçrama yapabileceğimiz ürünleri belirledik.
Biz bu programda alıcı ve satıcıyı aynı anda destekliyor; tüm teşviklere tek pencere üzerinden başvuru imkânı getiriyoruz.
İlk çağrıya makine sektöründe çıktık ve yoğun bir taleple karşılaştık.
Nisan ayında da inşallah sonuçları açıklayacağız.
Yılın ilk yarısında; kimya, ilaç, tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda yeni başvuruları alacağız.
İşte bu aşamada Trabzon’dan ve bölgeden de firmaları görmek istiyoruz.
Çağrılarımızı yakından takip edin ve programın bir parçası olun...
Bir diğer vizyoner politikamız da firmalara sunduğumuz sermaye desteği.
Bunun için 750 milyon liralık kaynağı harekete geçirecek 2 yeni fon kurduk.
Bu fonlar; teknolojiye, sanayiye ve yeniliğe yatırım yapacak.
Bu fonlar; yatırımlarınıza ortak olup, sizi bankalara faiz ödemekten ya da kredi borcuna girmekten kurtaracak.
KOBİ’ler, yenilikçi işletmeler ve iş kurmak isteyenler mutlaka bu fırsatı da değerlendirmeli.
Trabzon özelinde de birkaç kelam etmek istiyorum.
Son 7 senede şehrimizde 2 buçuk milyar liranın üzerinde sabit yatırımı teşvik ederek, yaklaşık 6 bin vatandaşımıza yeni iş kapıları açtık.
Kalkınma Ajansımız Trabzon’da 234 projenin hayata geçmesini sağladı.
Burada özellikle Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi’ne değinmek istiyorum.
Biliyorsunuz Yatırım Adası, Karadeniz’in inovasyon ve teknoloji üssü olacak.
Altyapı hazırlıkları hala devam ediyor.
Ajansımız bu projenin etüt çalışmaları, fizibilite, jeolojik raporların hazırlanması ve yönetici şirket kurulumu gibi farklı safhalarında tüm paydaşlarla birlikte özenle çalıştı.
Ayrıca; bölgenin yurtiçi ve yurtdışı tanıtımıyla ilgili lobi faaliyetlerini de Ajansımız yürütüyor.
Ben de, katıldığım tüm yatırımcı toplantılarında, ziyaret ettiğim ülkelerde, fırsatını bulduğum her yerde Yatırım Adasından bahsediyorum.
Ümit ediyorum ki, 2020 yılı Yatırım Adası’na uğurlu gelecek…

Kıymetli hemşerilerim,
Sözlerimi noktalamadan önce, Trabzon’dan Elazığ ve Malatya’ya da bir müjde vermek istiyorum.
Deprem felaketinin hemen ardından, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla KOSGEB’in Acil Destek Kredisi Programını uygulamaya almıştık.
Bu kapsamda; Elazığ ve Malatya’da depremden zarar gören KOBİ’lerimize 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi vermeye başladık.
Şimdi buna ek olarak; bölge ekonomisinde durgunluğun önüne geçmek ve üretimde sürekliliği sağlamak için yeni bir adım daha atıyoruz.
İmalat sanayiinde faaliyet gösteren işletmeler, depremden fizikî olarak zarar görmese de, KOSGEB’in İmalat Sanayi İşletme Kredisi Faiz Desteği Programından faydalanabilecekler.
Bu şu anlama geliyor.
50 ve altı çalışanı olan işletmeler, 100 bin liraya kadar kullanacakları kredide,
50’den fazla istihdamı olan işletmeler 150 bin liraya kadar kullanacakları kredide,
Aynı şartlarda, yani faizsiz ve 1 yıl geri ödemesi, KOSGEB’in faiz desteği programından yararlanacak.
Şimdiden hayırlı olsun diyorum…
Gördüğünüz gibi Bakanlık olarak üretimde sürekliliği sağlamak adına imkânlarımızı seferber ediyoruz.
Uyguladığımız yenilikçi programların yanında; acil destek programlarımız da yeri geldikçe devreye giriyor.
Bu sene;
- ekonomide yatırımların öncülüğünde bir büyüme olması,
- bu büyümenin istihdamı artırması
- ve yapısal temellerimizin daha da sağlamlaşması adına var gücümüzle çalışacağız.
Sizlerle birlikte ülkemizi daha ileriye, hak ettiği yerlere taşıyacağız.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2020, 12:12
inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rıdvan
Rıdvan - 2 ay Önce

Atatürk Üniversitesi Sosyal bilgiler öğretmenliği 2010 da bitirdim. Anadolu Üniversitesi 2 yıllık sosyal hizmet bitirdim. Atamanayınca Anadolu Üniversitesi 4 yıllık havacılık yönetimi okumaya başladım ve son sınıfım. Silahlı güvenlik belgem var Trabzon havalimanı özel güvenlik başvuruyorum 13 ay içinde 3 defa özgeçmiş bıraktım.Adamı olan üniversite hatta lise mezunu dahi alındı benim alanım alınmıyorum.Neden bilen var mı.

Rıdvan
Rıdvan - 2 ay Önce

Atatürk Üniversitesi Sosyal bilgiler öğretmenliği 2010 da bitirdim. Anadolu Üniversitesi 2 yıllık sosyal hizmet bitirdim. Atamanayınca Anadolu Üniversitesi 4 yıllık havacılık yönetimi okumaya başladım ve son sınıfım. Silahlı güvenlik belgem var Trabzon havalimanı özel güvenlik başvuruyorum 13 ay içinde 3 defa özgeçmiş bıraktım.Adamı olan üniversite hatta lise mezunu dahi alındı benim alanım alınmıyorum.Neden bilen var mı . bir kişi demiyor dediklerin doğru mu sigorta giriş bakalım. Nerde ise millet diyecek senin ismin Rıdvan değil. Adamlara tüm diploma gönderiyorum, telefon açan dahi yok. Ha derler bu mesaj dan sonra alınmayı bekleme. Ben kulakları duysun yaptıkları zulmü.

MEHMET ALİ
MEHMET ALİ - 2 ay Önce

Trabzonluya iş imkanı sağlayan proje yok artık herkes kendi memleketinde iş imkanı sağlayan projeler sağlanmalı

SIRADAKİ HABER