Bakan'dan Trabzon açıklaması: Yangınlar kontrol altında!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den Karadeniz'deki orman yangınlarına ilişkin açıklama.

Trabzon 25.12.2019, 17:17 25.12.2019, 19:10
Bakan'dan Trabzon açıklaması: Yangınlar kontrol altında!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son 2 gündür 75 yangın çıktığını belirterek “38 tanesi söndü, 17 yangın hala devam etmekte. Ancak bu 17 yangının 15 tanesi kontrol altına alındı. 2 tane yangınımız hala tam anlamıyla kontrol altına alınamamış ama 15 yangın soğutma ve söndürme çalışmaları devam ediyor. Kontrol altına alınmamış yangınlarımızdan 2 tane önemli yangınımız var” dedi.

Türkiye’nin gündemini 2 gündür meşgul eden konulardan biri haline gelen Trabzon ve çevre illerdeki örtü yangınlarını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugün Ankara’dan hava muhalefeti nedeniyle uçakla gelemediği Trabzon’a karayolu geldi. Ayağının tozuyla ilk olarak Trabzon Valiliği’ni ziyaret eden ve Vali İsmail Ustaoğlu’ndan yangınlarla ilgili brifing alan Bakan Pakdemirli daha sonra basın mensuplarına yangınlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Allaha şükürler olsun can kaybımız yok bundan dolayı Allahımıza şükrediyoruz” diyerek sözlerine başlayan Bakan Pakdemirli “Bu yangınların çeşidi örtü yangınları. Hemen yangının çıkmasının akabinde valimizin koordinasyonunda devletin tüm kurumları konuyla ilgili gerekli tüm tedbirleri aldılar. Ben de ilk saatlerden itibaren yangını takip ettim. Bölgeye orman teşkilatımızın en güvendiğimiz ve yangında en tecrübeli ekibi başta genel müdürümüz olmak üzere sahaya sevk ettik. Şuanda hala 190 araç ve 650 personelle yangına müdahale devam etmektedir. Nemin yüzde 3’lere kadar düşmesi rüzgarın hızının 170 km’lere çıkması bu yangının şu saate kadar söndürülememesinin en önemli etkenlerinden bir tanesidir. Hava araçları Trabzon Havalimanı’na inemediği için ben Ankara’dan buraya karayolu ile seyahat ettim. Yangında tabi ki öncelik can. Elbette bir adet ağacın yanmaması bizim için son derece önemli ama diğer taraftan da yerleşim alanlarına yangının ulaşmamasına öncelik verildi. Dernekpazarı bir tehlike atlattı. Allaha çok şükür şuanda böyle bir tehlike yok. Ama yanan bağ evleri var” şeklinde konuştu.

“2 TANE ÖNEMLİ YANGINIMIZ VAR”

Trabzon’da 55 adet yangın çıktığını hatırlatan Bakan Pakdemirli “Ama bunun haricinde Ordu, Giresun ve Gümüşhane’de kayda değer 20 yangın daha vardı. Toplam 75 yangın diyebiliriz. 38 tanesi söndü, 17 yangın hala devam etmekte. Ancak bu 17 yangının 15 tanesi kontrol altına alındı. 2 tane yangınımız hala tam anlamıyla kontrol altına alınamamış ama 15 yangın soğutma ve söndürme çalışmaları devam ediyor. Kontrol altına alınmamış yangınlarımızdan 2 tane önemli yangınımız var. Dernekpazarı burada daha önemli, daha ön plana çıkıyor. Arazinin şartları bizim için güç kılıyor. Ama Dernekpazarı’nda özellikle yerleşim yerine tehdit açısından bir risk kalmadı. 9 ev tahliye edilmişti, onlar da evlerine döndüler. Araklı yangınını da çok sıkıntılı olarak değerlendirmiyoruz. Burada Yeniköy mahallesinde 2 ev tahliye edildi. Toplamda 260 hektar alan zarar gördü. Bunun 10 hektarı fındık bahçesi, 2,5 hektarı da gerçekten fındık ağaçları zarar görmüş vaziyette” ifadelerini kullandı.

Trabzon’un yangın istatistiklerine de vurgu yapan Bakan Pakdemirli “Trabzon’un yangın istatistiklerine baktığımızda Trabzon genelde Mart ve Kasım aylarında yanıyor. Özellikle bu konuya son derece dikkatli olmamız lazım. Vatandaşlarımızın örtü yangınlarına karşı çalı çırpı ve bahçe temizliği yaparken özellikle rüzgarın bol olduğu günlerde bu konuda çok daha dikkatli olmaları ve rüzgarın bol olduğu günlerde bu temizliklerini yapmamaları gerektiğini tekrar hatırlatıyoruz“ diye konuştu.

“YANGINLARI EN KISA SÜREDE SÖNDÜRMEKTE KARARLIYIZ”

“ ‘Bu kadar yangın çıktı. İnsan müdahalesi olmadan bu kadar yangın çıkamaz’ diyeceksiniz” diyen Bakan Pakdemirli, açıklamasını sürdürdü:

“Tabi bu tür yangınlarda insan faktörü ön plana çıkıyor. Kasıt ve ihmal bu konuları araştıracak olan kolluk kuvvetleridir. Kolluk kuvvetleri gerekli çalışmaları zaten yapıyorlar ama bizim için öncelik şuanda yangınların söndürülmesi ve yaraların sarılması. Şuana kadar kolluk kuvvetleri 7 kişiyi çalı çırpı toplayıp yakmaktan ve ateş yakıp yangına sebebiyet vermekten dolayı 7 kişi hakkında adli işlem uygulamış. Önümüzdeki saatlerde meteorolojik şartların gece yarısından itibaren iyileşmesini bekliyoruz. Rüzgarın düşmesi bizim çalışma koşullarımızı kolaylaştıracaktır. Rüzgarın düşmesi ile beraber nemin de bir miktar artmasını bekliyoruz. Yarından itibaren de bölgeye yağışlı bir havanın gelmesini bekliyoruz. İnşallah yarına bırakmadan meteorolojik koşullar ve arazi koşulları bize müsaade ettiği müddetçe yangınları en kısa sürede söndürmekte kararlıyız.”
Bakan Pakdemirli, bir soru üzerine hava araçlarının meteorolojik şartlar nedeniyle uçmadığı bir ortamda havadan müdahalenin de kolay bir iş olmadığını sözlerine ekledi.

Bakan Pakdemirli daha sonra yangın bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Arsin ilçesine hareket etti.

BAKAN PAKDEMİRLİ TRABZON'DA ÖRTÜ YANGINI ÇIKAN BÖLGELERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli, Trabzon'un Arsin ilçesi Güneyce mahallesinde çıkan örtü yangını ile ilgili incelemelerde bulundu.

Trabzon Valiliği’ni ziyaretinin ardından Bakan Pakdemirli, il genelinde örtü yangınlarının yaşandığı 11 ilçeden biri olan Arsin ilçesine geçti. Güneyce mahallesindeki örtü yangını sahasında incelemelerde bulunan ve yetkililerden yangınlarla ilgili bilgi alan Bakan Pakdemirli, buradaki yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının da sürdüğünü belirtti. Bakan Pakdemirli ardından örtü yangınlarının etkili olduğu diğer bir ilçe olan Araklı ilçesine hareket etti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
Birdost 2 yıl önce
İtfaiye helikopterler nerede bu devlete ödenen vergiler sadece İstanbul icinmi kullanılıyor haram zıkkım olsun
Horyanlı kazim 2 yıl önce
Hayırlı sabahlar sayın bakan ciğerlerimiz yanıyor hanı yangın uçak ve helikopter leri kuru laflara karnımız tok,
Kuzeyli 2 yıl önce
O kamuflaj elbisesi de ne yakışmış, hazır giymişken yangın mahalline yardıma koşsaydınız, bir kaç ağacı kurtarırdınız. Bir ise yaramış olurdunuz.
K. Selçuk 2 yıl önce
Arsin de hangi yangın kontrol altına alınmış da soğutma çalışması başlamış şu anda karşımda ki dağlar Yangın alevi ile ışılışıl çardaklı mah. kadar geldi galiba
reis_61 2 yıl önce
Köprübaşı,Beşköy'de yangın mahalleye girmek üzere neresi kontrol altına alındı?Evet arazi şartları zor ama helikopter ile çok kolay müdahale edilebilir.Yunanistan a giden helikopter Trabzon a niye gelmez anlamış değiliz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@