7m


7m

hyundai

Avrasya Üniversitesi'nden flaş karar! Yomra kampüsü kapatıldı

Yomra'da yaşanan olaylar sonrasında Avrasya Üniversitesi kampüsü taşıma kararı verdi

Trabzon 05.10.2020, 11:51 05.10.2020, 13:58

Haber61 Haber Servisi

Yomra'da dün akşam saatlerinde belediye başkanı Mustafa Bıyık tarafından Avrasya Üniversitesi'nin kullandığı alanda bulunan çitler yıkılmıştı. Olayın ardından Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız basın açıklaması yaptı.

Yıldız, üniversitenin Yomra kampüsünü kapatma kararı aldıklarını açıklayarak " Can güvenliğimiz için buradaki yerleşkemizi taşımaya karar verdik. "dedi.

Yomra'daki kampüsün faaliyetlerine son verdiklerini dile getiren Yıldız, personel ve öğrencileri riske atmadan onları diğer yerleşkelerimize alacağız. Burada siyasi partilerin yarışı bizi ilgilendirmiyor. Kaybedenden bizim üzerimizden intikam alınmamalı. Burada işgale uğradık. Zor kullanılarak kanunsuz bir iş yapıldı. Adalete güveniyoruz, burada tedbirler alınana kadar eğitime son vereceğiz."  şeklinde konuştu.

Vali, kaymakam ve siyasilerin yaşananlara destek olduğunu söyleyen Yıldız " Ben Yomra'da vali ve kaymakam olduğunu düşünmüyorum. " dedi.

Yıldız, boşaltılacak kampüsün yerine Yalıncak ve Pelitli'deki yerleşkelerin kullanılacağını ifade etti.

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız'ın açıklaması şu şekilde;

Yomra Belediye Başkanlığı, bir yükseköğretim kurumuna karşı son derece yakışıksız bir tavırla, hukuk dışı ve önceden bildirimde bulunmadan ve ancak ihtilalcilerin seçtiği bir saatte bu sabaha karşı Üniversitemizin Yomra Yerleşkesine kepçelerle girerek, öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin ve memurlarımızın can güvenliğini hiçe sayarak yıkım yapmıştır ve bu eylemlerini nereye kadar götüreceği de belirsizdir.

Buradan anlaşılan şu ki Yomra'da korsanlar var. Bu işgalin, bu yıkımın, bu hukuksuzluğun Trabzon milletvekilleri ve Valisinin ve Yomra Kaymakamının haberi olmadan gerçekleştirilmesinin mümkün olup olmadığını sormaktan kendimizi alamamaktayız. Yomra Belediyesinin yaptığı bu icraat kelimenin tam anlamıyla bir eşkıyalıktır, bir ilçede yer alan bir Yükseköğretim kurumunun ne anlam taşıdığından habersiz olmaktır, öğretime ve bilhassa yükseköğretim kavramlarına, Yomra Halkına, Avrasya Üniversitesinin öğretim üyeleri, memurları ve öğrencilerine saygısızlıktır. Bu nedenle zorbalık ve eşkıyalık yapan Yomra belediye Başkanının bu icraatını protesto ediyor ve kınıyoruz. Öyle görülüyor ki bu gece yarısı darbecisi, Avrasya Üniversitesi'nin Yomra Kampüsünde eğitim-öğretim faaliyetlerinin huzur içinde yürütme imkânlarımızı tamamen ortadan kaldırmıştır.

Buradan öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin ve memurlarımızın can güvenliğinin kalmadığını, yarın başımıza neler geleceğini bilmediğimizi, can güvenliğimiz sağlanıncaya ve durum netlik kazanıncaya kadar, tedbir olarak, Yomra Kampüsündeki eğitim-öğretim faaliyetlerimizi durdurduğumuzu, hukuka güvendiğimizi ve hukukun vereceği her türlü karara saygılı olduğumuzu ve bütün bu yapılanlardan dolayı hukuk önünde hesap soracağımızı kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyururuz.


Yorumlar (90)
ZAZA 2 yıl önce
MUSTAFA BIYIK BAŞKANIN HAKLI MÜCADELESİNDE YANINDAYIZ.AÇIKLAMADA EĞİTİM KURUMU DENMİŞ AMA ORASI BİLDİĞİNİZ TİCARETHANEDİR.
İskender 2 yıl önce
Esas şimdi Yomra güvenliğe kavuştu,
hakan 2 yıl önce
Avrasya kes,nlikle ünivers,te değildir. BU ve bunun gibi sözde para amacı gütmeyen kurumlar akademik seviyeyi daha da aşşağıya çekti. Kapatılmaı yüksek öğretime hizmettir. Umarım KTU ye devredildiği zamanları da görürürüz
Ali 2 yıl önce
Para ile diploma satıyorsunuz kapatın gidin çakma üniversiteler sizi kandiracak başka enayi bulun.
Erhan şimşek 2 yıl önce
Ömer Yıldız boş boş konuşma bırak Yomra yı sen ilk önce Yalıncak Pelitli deki arazileri de nasıl aldınız onu da açıkla Yomra da korsanlar değil adamlar var
Serkan 2 yıl önce
Sözleriniz çok sığ, yıllarca işgal edilen bu güzide alanı işin doğrusunu yaparak halka kazandırmaya çalışan Yomra Belediye Başkanına Eşkıya demek hele hele sizin hiç haddinize değildir.Terbiyenizi takınmanızı aklınızı başınıza almanızı temenni ediyorum
Selçuk 2 yıl önce
Can güvenliği derken Yomra halkı birer canavar da size saldırmak için duvarın yıkılmasını mı bekliyordu bunlar eğitimciye yakışmayan kelimeler çıkarlar ters düşünce karalamak için her yol her söz mübah
GÜVEN SEVER 2 yıl önce
Can güvenliğimiz kalmadığı için kapatıyoruz demekle haksizliginizi ispatlamış oldunuz.Mustafa BIYIK'i tebrik ediyorum.
Fatih kaya 2 yıl önce
Yomrada vali ve kaymakam yok buna katılıyorum bu kadar yıl çöktüğünü kamu arazisini sizden almamışlar. Doymadın yıldız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@