7m


7m

hyundai

Avni Aker’in yerine ne yapılacak?

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Avni Aker iddialarına cevap verdi: Rant diyorlar! Ne rantı? Burası milletin malı

Trabzon 22.01.2018, 13:51 22.01.2018, 14:56
Avni Aker’in yerine ne yapılacak?

Haber61/Haber Servisi Levent USTABAŞI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bugün basın toplantısı düzenledi. Trabzonspor'un yıkılan Avni Aker’in yerine TOKİ-Büyükşehir işbirliğinde proje yapıldığı iddiaları üzerine geniş kapsamlı basın toplantısı düzenleyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Avni Aker'in yıkımına yönelik rant iddialarını yalanladı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun açıklamalardan öne çıkanlar;

* Konuyla ilgili açıklama yapma gerektiğini düşündük.

*  Gazeteleri göz gezdirdim ona göre açıklama yapmak gerekmektedir.

* 400 milyon yatırımla Akyazı dolgu alanında stadı inşaa eden toki idaresi büyük paydaş olarak izlemekte takip etmekte yürütmekte. Bu konuda çalışmaları devam ettirirken daha işin en başındayız. Kimin ne projesi tasarısı var diye tabi olarak şehrin belediyesi ile de görüşüldü. Diğer kurumlarla da görüşülmüştür. Kimin bir tasarımı varsa hazırlatın bize gönderin bize de denmiştir başka yerlere de denmiştir. Bir taslarım bir nasıl olabilir kurgulayarak olan muhtemelen tasarımı yapan kuruluşun ismi  sabri paşa yiğit’in internet sitesinde yaptıkları tasarımı gördüğüm kentsel dönüşüm projesi diye gösterilen bir tasarım gündeme getirilmiş . Bu tasarım bie geldiğiyse aynı şekilde toki ye gönderdik. Bu gönderdiğimize dair yaptığımız büyükşehir meclistede sorulduğun aynı şeyi de söyledik. 

* Söz konusu lana için çizilen projeden Gümrükçüoğlu, projenin varlığın inkar etmedi. Evet etmedin etmem de.. Toki tasarrufunda bir yer. Paydaşlarla inceler paylaşır. Diyor bir arkadaş gazetede doğrudur. 

* 70 mimarı bünyesinde çalıştıran bu grubun yaptığı tasarım kentsel dönüşümü içeriyor sadece avn akerin yıkıldığı alanı değil gerçekten. Bir kentsel dönüşüm. Yavuz Selimden aşağıdaki Numune Hastanesi’nin altından deniz tarafından gelen caddenin Yeni mahalleyle sınırını da kapsıyor.  154 bin 500 m2 kentsel dönüşüm tasarlanmıştır. Avni Aker ise 52 bin m2. Bu ismi üzerinde bir tasarım. Başka tasarım yapan var mı? Var

* Beşiktaş stadyumunun tasarımını yapan Bünyamin Derman da bir tasarım yapıyor. Bu tasarım da TOKİ’ye gönderilecek. Bakın ne güzel gazetelerden aldığım bilgiler. İMO Başkanı (Mustafa Yaylalı) diyorki; “Ortak görüşle hazırlanan bir tasarımımızı biz de bakanlığımıza gönderdik.” Yani hangi bakanlığa İçişleri Bakanlığına.. E bu da bir tasarım. Onu da TOKİ’ye gönderecekler. TOKİ Ne yapacak? 

* “Bize bununla alakalı projeler gelmedi. Görüş de sorulmadı diyor Vildan Özmen. Aslında ne güzel açıklıyor. Ortada oluşmuş bir yada görevli taraflarla mutabık kalınmış bir proje yok da ondan. Bir veya iki proje oluşturuldu diye birşey yok ki.. Meclise geldiğinede çevre mühendislerine peyzaj inşaat mühendislerine gönderceğiz herkese göndereceğiz. Allahını severseniz erken iftarı açmaya gerek var mı? 

* TOKİ ile imza atıldı sonrası bir proje uygulama başladımı hayır. Çömlekçi’de konuldu mu? Hayır. E yıllardır yıkım yapıyoruz değil mi? 

* Trabzon Gazeteciler Cemiyeti de yaptırıp gönderse değerlendirilir. Bakılacak ne olacak? Taraflar uygulamacılar oturur koyar projeyi sonra yol haritası nedir? bakılacak.

* Demekki daha işin başındayız. Demekki aşama aşama adım adım bunlar görüşülecek. Erken iftarı açmanın lüzumu yok.

* Bazı öngörülerimize gelelim.

* Burada kültür binası olsun dedik. Tiyatro binası da olabilir. Eskisi yıkılacak. Ama bunlar önerilerimiz. Ha bu öneri Avni Aker’in bulunduğu 54 bin m2’lik alanın sadece 4 bin m2'sini işgal etsin. Kaldıki bu da öneridir.

* ‘Şehir akciğeri oluşturlacağı sözü vermişti’ evet aynı sözümdeyim.

* Kimse kimseyi karşı karşıya getirmesin lütfen. O onu dedi. Öbürü şu projeyi hazırlattı. Bir taraf bir tarafa çekiyor. Kimse kimseyi çekememezlik yapmıyor.

* Neyleri önereceğimizi söyledik. Yav ne rantı. Burası Türk milletinin. Trabzon halkının. Kamunun tapuda bulundurduğu bir yer. Milletin ve devletinin yeri. Kime rant getirilecekmiş anlamadım. Trabzon’a değer katmasını gözetilmesi lazım.

* Suni çim sahalar dendi. Yada basketbol sahası yapalım. Böyle istendi. Bilinsinki hepsi olur.

* Adam yaptığı tasarımı attı internetine. Ne oldu atmışta! Kabul mü edildi? Yok. Ne oldu? 

* Herkes bir tasarım gönderdi. Göndersin. Daha ortada bir proje kabul edilen bir proje yok.

 

Yorumlar (6)
serdar 4 yıl önce
Cami işini herkes istiyor diyorsunya. Bi anket yaptır bakalım kaç kişi evet diyecek. Sen gitmeden şehir için hayati öneme sahip projeler hakkında karar verme artık. Yaktın yıktın güzelim şehri. Bırak artık
ali vardı 4 yıl önce
Hikayeler devam ediyor, icraat sıfır.
hhh 4 yıl önce
futbol dusmanımısın butun sahaları yıktın ...orda bınlerce cocuk spor yapıyor ..oraya ıkı tane saha yapın cocuklar spor yapsın..
salim 4 yıl önce
bu gümrükçü lafı dolandırıyor.. bu alanı yeşil alan yapacakmı yoksa toki mütahitlerine peşkeş çekecekmi? eğer çekerse sadece kendi sonunu değil.. partininde sonunu hazırlar Trabzonda..
Taka 4 yıl önce
Yap hastane iş yapmak isteyen
ali kurt 4 yıl önce
Başkanım söylediğiniz her sözün altına imza atıyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@