Ambulans uçakla İngiltere'den Trabzon'a getirilen kişi sağlığına kavuştu

Ambulans uçakla İngiltere'den Trabzon'a getirilen kalp hastası Hasan Pala ameliyat olarak sağlığına kavuştu.

Trabzon 10.06.2020, 12:23 10.06.2020, 12:39
Ambulans uçakla İngiltere'den Trabzon'a getirilen kişi sağlığına kavuştu

İngiltere'de yaşayan ve kalp rahatsızlığı bulunan 67 yaşındaki Hasan Pala ambulans uçakla getirildiği Türkiye'de ameliyat edildi. Trabzon'da geçirdiği başarılı kalp ameliyatı sonrası hayata yeniden merhaba diyen Pala, "İngiltere'de biraz daha kalsam ölecektim. Devletim beni İngiltere'den ambulans uçak ile Trabzon'a getirdi. Burada sağlığıma kavuştum, devletimiz çok büyük" dedi.

Ailesiyle birlikte 35 yıldır İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan 4 çocuk babası Hasan Pala'nın (67) kalp kapağında sorun olduğu ve ameliyat olması gerektiği söylendi. Londra'da 3 kez hastaneye giden Pala bir türlü sonuç alamadı.

Bu arada hastaneye gidip gelirken koronavirüse yakalandı. Bir hafta tedavi gören ve tekrar evine gönderilen Pala, İngiltere'deki doktorlara ne zaman ameliyat olacağını sorduğunda sürekli "Belli değil" yanıtı aldı.

Ambulans uçakla İngiltere'den Trabzon'a getirilen kişi sağlığına kavuştu

Bunun üzerine konsolosluğa giden Pala, durumunu anlattı. Konsolosluk hemen Sağlık Bakanlığı'yla irtibata geçti. Türkiye'den gönderilen ambulans uçak, Pala'yı alarak, Trabzon'a getirdi. Bir süre karantina altına alınan Pala, önceki gün Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanesinde yapılan kalp ameliyatı sonrası sağlığına kavuştu.

DEVLETİMİZ ÇOK BÜYÜK

Sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Hasan Pala "Allah doktorlarımıza, devletimize zeval vermesin. İngiltere'de biraz daha kalsaydım ölecektim. Koronavirüsten dolayı doktorlar ameliyatımı yapmayıp beni bekletiyorlardı. Devletim beni İngiltere'den ambulans uçak ile Trabzon'a getirdi. Burada sağlığıma kavuştum, devletimiz çok büyük" dedi.

Ambulans uçakla İngiltere'den Trabzon'a getirilen kişi sağlığına kavuştu

Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanesi Kalp ve Damar cerrahisi uzmanı Doç. Dr Sefer Usta, Pala'nın sağlık durumuyla ilgili şunları söyledi: "Hastamız bize geldiğinde her 3 kalp kapağında bozukluklar vardı. Genel durumu bozulmaya doğru gidiyordu. Nefes almakta güçlük çekiyordu. Önce kalbine tedavi başlattık. Tedavi süreci sonrası hastanın 3 buçuk saat süren başarılı bir ameliyatla kalp Aort kapağını biyolojik kapak ile değiştik. Diğer bozuk olan kapakları ise tamir ederek sağlığına kavuşturduk"

HASTAMIZ İÇİN SAĞLIK BAKANLIĞIMIZ SEFERBER OLDU

Trabzon Sağlık Hizmetleri başkanı Op.Dr Yavuz Çakıroğlu  ise, "hastamızın İngiltere’de Türk konsolosluğuna başvurusu sonrası Sağlık bakanlığımız tarafından hastanın  Ambulans Uçak ile Türkiye’ye getirilmesi için hemen harekete geçti. Hasan Pala İngiltere’den Ambulans uçakla Ordu-Giresun  havalimanına getirildi .Bizler sağlık hizmetleri olarak hastamızı havalimanından ambulans ile  aldık ve yurt dışından geldiği için önce sağlık kontrolünden geçirmek üzere K.T.Ü Farabi hastanesine götürdük. Hastanede hastamıza  Koronavirüs testi yaptık ve test sonucu negatif çıktı. Test sonucu negatif çıksa da bir süre karantinada kalması için  yurda yerleştirdik. Daha sonra hastamızı karantinada kaldığı yurttan ambulans ile  alıp Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanesine getirdik. Kalp rahatsızlığı olan hastamıza Burada yapılan tetkikler sonrası tedavi başlattık. Tedavi sonrası başarılı ameliyat  ile hastamız sağlığına kavuştu" dedi. (Sabah - Özgür Özdemir)

Ambulans uçakla İngiltere'den Trabzon'a getirilen kişi sağlığına kavuştu

Ambulans uçakla İngiltere'den Trabzon'a getirilen kişi sağlığına kavuştuTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@