banner536

banner526

banner513

Alışverişe cebinde poşetle geldi

Trabzon'da bir vatandaş alışverişe cebinde poşetle gitti

Trabzon 01.01.2019, 15:10 01.01.2019, 15:18
Alışverişe cebinde poşetle geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan market alışverişlerinde plastik poşetlerin 25 kuruşa satılmasına başlandı. Trabzon'da alışveriş yapıp, poşetleri ücret ödeyerek satın alanlar uygulamanın çevrenin korunması adına önemli olduğunu belirtti. Kentte, bir markette alışveriş yapan Mehmet Salih, poşet ücreti vermemek için, satın aldığı ürünleri cebinden çıkardığı naylon poşetlere doldurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın aldığı karar kapsamında alışverişlerde manav, şarküteri ve ekmek reyonları dışındaki plastik poşetler, bugün itibariyle 25 kuruş ücret karşılığında satılmaya başlandı. Tüm yurtta başlatılan uygulamaya Trabzon'da da uygulandı. Marketlerde görevliler, alışveriş yapmak için gelen müşterilerine kasada poşetlerin 25 kuruş olduğu konusunda uyarılarda bulunurken, bazı marketler de, kasa önüne uyarı kâğıtları astı. Kent sakinlerinin bazıları, market alışverişindeki ücretli poşet uygulamasını destek verirken, bazıları da uygulamada acele edildiğini söyledi. Market işletmecileri ise, uygulamayı olumlu bulanların yanı sıra, bazı vatandaşlardan da tepki aldıklarını söyledi.

‘VANDAŞLARI UYARIYORUZ’
Market sorumlusu olan Abdullah Çiçek, alınan karara uyduklarını belirterek, “Çıkan uygulama doğrultusunda müşterilerimizi bilinçlendirmek açısından, kasalarımızın önüne yazılar astık. Kasada bulunan kasiyerlerimiz de sözlü şekilde uyarılarda bulunarak uygulamaya geçmiştik. Bazı tepkiler de alıyoruz” dedi.

'POŞETLERİ STOKDADIK’
Alışveriş yapmak için markete gelen Mehmet Salih, marketten satın aldığı ürünleri cebinde taşıdığı poşete doldurdu. Yılbaşından önce poşet stokladığını anlatan Salih, çevre kapsamlı düşünüldüğünde uygulamanın doğru olduğunu belirterek,"Naylon konusunda çevreyi düşünürsek doğru bir uygulama ama biraz daha bir hazırlık aşaması olmalıydı. Damdan düşer gibi olmadı. Yılbaşından önce ücretsiz aldığımız poşetleri stokladık şimdi ise kullanıyoruz” diye konuştu.

'4 POŞETE 1 LİRA VERDİM'
Müşteri Vural Karadavut ise, uygulamanın doğaya katkı sağlayacaksa maddi külfetin düşünülmemesi gerektiğini belirtti. Karadavut, "Aslında olumlu buluyoruz. Özellikle doğa içinse daha olumludur. 4 tane poşete 1 lira verdim. Küçük bir meblağ olarak gözüküyor ama bunu yıla vurduğumuz zaman maddi olarak külfeti fazla olabilir. Doğaya katkı sağlayacaksa maddi külfeti düşünmeyiz. Annelerimiz fileleri örsün artık. Daha faydalı olur” dedi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (16)
Bordo Mavi 2 yıl önce
Tüm marketler maliyet hesaplanırken poşet fiyatını üzerine koyar
Şimdi bu ücreti 2 kez Ödemiş oluyoruz
Çok saçma
ismail 2 yıl önce
malisef poşet maliyetini asla gidere koyamıyoruz cünkü bizim kar marjımız maksimum % 25 BU BELLİ ÜRÜNLERDE %18 DÜŞMÜŞ DURUMDA DONDURMA YOĞURT ÇAY ŞEKER GİBİ hangi maliyete koyacagız yanlış düşünüyorsun
Poşet rant 2 yıl önce
Eğer çevreyi düşünüryorsak marketlerden 25 krş vereceğine marketlerde şu uygulama olabilir alışverişe posetinle gel indirim kazan kampanyası olabilirdi.Burda vatandaşda poşetleri çöpe atmaz ve biriktirirerek geri dönüşümüne olarak olabilirdi.
Vatandas 2 yıl önce
Poşete para vereceksem poşetin üzerinde market reklamı istemiyorum. Lütfen reklamsız poşet olsun.
hasan 2 yıl önce
vtandaşı yüzde 51 i diyorki,poşetlerin tanesi 2 tl olsun.durmak yok,alışverişe devam
Mustafa 2 yıl önce
Durmak yokk.devamm.oylarr aynenn devamm
Amaç doğa ise 2 yıl önce
Amaç gerçekten doğa ile 25kuruşa poşet satacağınıza tanesi 10kuruştan doğadan toplanan poşetleri geridönüşüme kazandırsanız daha faydalı olur...Tabi gerçekten doğa umrunuzdaysa!!!
Yorumlu 2 yıl önce
Cop posetlerine zam yaparlar simdi...onlar naylon değil mi ...bende poset kullanmadan cop kutusuna dokucem gunluk.copunu...simdiden iscilerimiz hakkini helal etsin ama madem amac doga peki bu da benim tercihim
Fatih 2 yıl önce
Madem poşet parasını veriyoruz marketin reklam logosu olmamalı Nisa’n marketin reklamını bedava yapıyoruz logo poşet verilirse poşet başına market 1 tl ödesin o zaman logosuz verilirse ücretini alsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@