7m

7m

hyundai

Akyazı Stadı'nda çökme tartışmaları sürüyor "Uydudan tespit edildi"

Akyazı Stadı'nda deniz dolgusundaki çökme, uydudan tespit edildi.

Trabzon 16.02.2022, 10:31
Akyazı Stadı'nda çökme tartışmaları sürüyor "Uydudan tespit edildi"

Trabzon’da, stadyum ve şehir hastanesi inşaatının yer adlığı deniz dolgusu üzerine araştırmalar yürüten Prof. Dr. Ertan Gökalp ile öğretim üyesi Fırat Altıntaş'ın uluslararası dergide yayımlanan bilimsel makalesinde, Avrupa Uzay Ajansı’na ait ‘Sentinel-1’ uydusundan elde edilen 3 yıllık verilere göre, dolgunun yılda 9,7 milimetre çöktüğü, bazı alanların ise yılda 3,9 milimetreye kadar yükseldiğine yer verildi.Ortahisar ilçesine bağlı Akyazı Mahallesi'nde 2011'de başlanan ve 5 yılda tamamlanan deniz dolgusu üzerine Toplu Konut İdaresi'nce (TOKİ) 2019'da Şenol Güneş Spor Kompleksi ile 40 bin kişi kapasiteli stadyum inşa edildi. 4 bin 700 fore kazıkla güçlendirilen dolgu alanına şimdi de 900 yatak kapasiteli Şehir Hastanesi planlandı. İlave 1200'den fazla fore kazık daha çakılan dolguda hastane inşaatı başladı.ÇÖKME DİKEY YÖNDE

Kentte deniz dolgusu üzerine araştırmalar yürüten Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Ertan Gökalp ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü öğretim üyesi Fırat Altıntaş'ın uluslararası dergide yayımlanan bilimsel makalesinde, Avrupa Uzay Ajansı’na ait ‘Sentinel-1’ uydusundan elde edilen 3 yıllık verilere göre, dolgunun yılda 9,7 milimetre çöktüğü, bazı alanların ise yılda 3,9 milimetreye kadar yükseldiğine yer verildi. Araştırmada zemin çatlaklarına bağlı olarak oluşan deformasyonların dikey yönde ve çökme şeklinde olduğu, en yüksek deformasyonun ise stadyumun batısında görüldüğü belirlendi.'MAKALE GERÇEĞİ YANSITIYOR'

Araştırma sonuçlarını değerlendiren jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Akyazı’daki dolgu sahasının oturmasıyla ilgili hazırlanan uluslararası makalenin gerçeği yansıttığını söyledi. Deniz doldurulduktan sonra uydu ölçümleriyle dolgunun performansının değerlendirildiğini belirten Prof. Dr. Bektaş, “Uydu çalışmalarının sonucunda bazı yerlerin yükseldiği, bazı yerlerin alçaldığı farklı oturmalar gözleniyor. Bu farklı oturmaya bina dayanamıyor ve deforme oluyor. Neticede bazı yerler kırılıyor. 2019 yılında statta ve tesiste yaptığımız tespite göre az hasar var. Bu az hasar oturmalar devam ederse orta, oturmalar yine devam ederse yüksek hasara geçer” dedi.‘ÇALIŞMALAR NİTELİKSİZ VE YETERSİZDİ’

Dolgu alanının heyelan sahasının devamı olduğu konusunda geçmişte uyarılarda bulunduklarını söyleyen Prof. Dr. Bektaş, "Akyazı heyelan sahasının denize doğru olan devamıdır. Arazide gördüğünüz faylar ve kırıklar denize doğru devam ediyor. En önemli sorun o fay ve kırıkların deniz altında birbirleriyle ne şekilde bir ilişkide olduğuydu. Bunu anlamak için detaylı jeofizik ve derin sondajların yapılması gerekiyordu. Biz o zaman da ikaz ederek yapılan jeolojik, jeofizik ve sondaj çalışmalarının niteliksiz ve yetersiz olduğunu söyledik. Hal böyle olunca yaşanan sıkıntıların sebebini bilemiyoruz. Akyazı’da bazı oturma sorunları yaşadık, deformasyonları gördük. Buradan ders çıkaralım, hastane yapılmadan önce denizaltı jeolojisi, jeofiziği ve deniz sondajları yapılsın. En azından Akyazı’daki oturmanın sebebi ortaya çıkarılsın, sonra da hastane inşaatına geçilsin" diye konuştu. REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü de stadın betonarme ve çelik taşıyıcı sistemleri için 'yapı sağlığı izleme sistemi' kurulmasını önerdi. Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada, "Söz konusu bilimsel çalışma, uluslararası saygın bir dergide yayımlanmış olup diğer bütün bilimsel çalışmalar gibi oldukça değerlidir. Bu çalışma kapsamında; stadın çevresinde ve özellikle batı tarafındaki zeminde yüzey deformasyonlarının ve çatlakların oluştuğu belirtilmiş olup betonarme veya çelik ana taşıyıcı sistem için herhangi bir değerlendirme yapılmamıştır. Çatı üzerindeki membran kaplamalardan alınan ölçümler rüzgar, sıcaklık vb. hava şartlarından etkilendiği ve büyük hata payları elde edildiği için çatının yapısal davranışı ile ilişkilendirilememiştir. Sonuç olarak, yapılan tek bir bilimsel çalışma ile elde edilen verileri kullanarak statta güvenlik sorununun bulunduğunu, stadın kullanılamayacağını hatta yıkılacağını belirtmek doğru değildir" denildi. Zemin oturmalarının devam etmesi durumunda stadın taşıyıcı sisteminin nasıl davranış sergileyeceğini bugünden tahmin etmenin zor olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dolayısıyla Akyazı dolgu alanı üzerinde inşa edilen Şenol Güneş Kompleksi Trabzonspor Medical Park Stadyumu’nun güvenle kullanılmaya devam edilmesi, olası bir tehlike durumunda acil ikaz sistemlerinin devreye girip önceden haber verilmesi veya doğal afetler sonrasında stadın mevcut durumunun değerlendirilmesi amacıyla; ülkemizdeki tüm stratejik yapılarda uygulandığı gibi stadın hem betonarme hem de çelik taşıyıcı sistemine, Yapı Sağlığı İzleme Sistemleri kurulması önem arz etmektedir. Bu şekilde, stadın yapısal davranışına ait grafiklerin 7/24 elde edilmesi sağlanacak, performansı izlenebilecek ve olası bir limit dışı davranışta oluşabilecek hasarları önlemek mümkün olabilecektir. Böylece şampiyonluk yolunda statları dolduran taraftarların güvenliği sağlanmış ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları da sorumluluklarını yerine getirmiş olacaktır."


Yorumlar (14)
Baki ÇOBAN 3 ay önce
Bu haberleri okuyunca bir inşaat mühendisi olarak gerçekten üzülüyorum. Bilimsel olarak;
Zeminlerin üzerine sonradan yüklenen herhangi bir yük altında sıkışması ve konsolidasyonu sonucu yapıda meydana gelen oturmalar, yapının mimari ve/veya statik olarak hasar görmesine bazen de yapının fonksiyonunu yitirmesine neden olur.
Zemin tabakası üzerine uygulanan yük (yapı) zemin içerisindeki bir seviyede, bu seviye üzerindeki zemin yükünden farklı olarak başka bir yük oluşmasına neden olur. Bu yükleme sonucunda hava ve varsa su dışarı çıkararak zemin tanelerinin birbirlerine yakınlaşır. Yakınlaşan zemin tanelerinin birbirlerine basınç uygulaması sonucu tane boyutlarında önemsiz de olsa küçülme meydana gelir. Neticede zemin kalınlığında bir eksilme olur. Bu olaya sıkışma denir.
Sıkışma sonucunda zemin yüzeyinin veya zemin üzerindeki yapının seviye kaybına oturma denir.
Sıkışma ve dolayısı ile oturma zeminin özelliğine bağlı olarak değişik hızda (zamanda) ve miktarlarda oluşur. Bu nedenle oturmalar;
1- Ani Oturma,
2- Konsolidasyon Oturması,
olarak iki gruba ayrılır. Geoteknik Mühendisleri zeminin özelliğine ve yapının yüküne bağlı olarak çeşitli yöntemlerle tasarım aşamasında yüklemeden sonraki muhtemel oturmanın miktarını ve süresini hesap ederler. Her yapı mutlaka oturmalara sebep olur. Burada önemli olan bu oturmanın kabul edilebilir sınırlar içinde kalmasıdır. Bu miktarların tespiti için çok hassas yöntemlerin kullanılması esastır. Uydu ile yapılan okumaların hata payı yüksek olacaktır.
Kısaca Akyazı Stadında şartnamelerin ve tasarımcının öngördüğü oturma miktarı nedir, yüklemenin başladığı günden beri ne kadar oturma olmuştur ve daha ne kadar olması beklenmektedir? Bunları bilmeden yorum yapmak doğru olmayacaktır. Saygılar.
Trabzonlu 3 ay önce
Yorumunuza katılmakla beraber ilave etmek isterim ki, oturmayı tüm dolgu alanı olarak değerlendirmek stadyum için gerçekçi bir sonuç vermeyecektir. Sadece forekazıklı temel sisteminin bulunduğu yerlerdeki oturmayı hesap etmek bizi doğru sonuca götürür. Altında bir temel sistemi barındırmayan çevre yolları, otoparklar, yeşil alanlar vs. titreşim ve üzerindeki yükün etkisiyle her hâlükârda belirtilen oturmalara ulaşacaktır.
Mantıksız 3 ay önce
O zamanın parası ile yaklaşık 350 Milyon TL mal oldu. Bugünün Döviz kurundan 23 Milyon Euro. Hadi 30 Milyon Euro deyelim. Avrupa’da standart bir Stadın maliyeti 200 Milyon Euro‘dan başlıyor. Bu İktidar gerçekten çalışıyor fakat çürük çalışıyor !!
Salih 3 ay önce
Bu iktidar sadece inşaatta değil,ekonomide sağlıkta eğitimde de çürük çalışıyor.
O k u r 3 ay önce
Senin kafan çürük çalışıyor.
Trabzon61 3 ay önce
aklin,bilimin,fennin yerini tarikat,cemaat,molla,sih seyh gibi beyinler isgal ederse,hükmeterse o halkin sonu perisanlik,sefalet,aclik,ölüm,ekmek kuyrukllari,.,.vb,.,vb,.vb sonuctur.
Cengizhan61 3 ay önce
Okur denen canli,onu senin beynin anlamaz,anlamayacak,cünkü ayni yolun YOLDASISINorda yazilani ilkokul 5.sinif cocugu kesinlikle anlar,fark burda.
O k u r 3 ay önce
Bu işin molla ile tarikat ile ne alakası var. Muhalefet muhalefet değil sanki şeytanın askeri...
COVANNİ 3 ay önce
BİRGÜN ÜZERİMİZE ÇÖKERSE KİMSE SORUMLULUK KABUL ETMEZ HABERİNİZ OLSUN.
berk.. 3 ay önce
şimdi hiç birşey yokken görünen çökmeler yarın sehır hastanesı vs daha ınsaatı yapıldıgında neler olacak ısraf mı bunca sey bunun muhendıslerı onaylatan beledıyesı hepsi sorusturmalı.
sami uraloglu. 3 ay önce
bakın bakalım stadı kapattırabilirmisiniz.şampiyonluğa giderken.zeminde çökme var diyemi tribünlerdeki tv leri yağmaladınız.
yakup 3 ay önce
Hong kong havalimanı 200.000.000 ton moloz denize dökülmüştu o zaman oda çöküyor
arakli 3 ay önce
Japonya Kansai Uluslararası Havaalanı Hong Kong Uluslararası Havalimanı niye deniz dolgusundaki çökme olmadi o zaman
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@