7m


7m

hyundai

Akyazı Stadı Büyükşehir meclis gündeminde! "10 yıl dolgu oturması normal"

Akyazı Stadı ile ilgili kayma tartışmaları Büyükşehir Belediye Meclisinde gündem oldu.

Trabzon 08.02.2022, 14:40 08.02.2022, 15:01
Akyazı Stadı Büyükşehir meclis gündeminde! "10 yıl dolgu oturması normal"

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantıları başladı. 

Toplantıda konuşan CHP Trabzon grup başkanvekili Turgay Şahin, basında yer alan Akyazı Stadı’nda kayma meydana geldi haberlerini gündeme getirip “Hem yerel ve hem de ulusal gazetelerde Akyazı stadındaki çökmeler ile alakalı haberler var. Stadın yapımının başlangıcından bugüne ben vardım. 2010 yılında stat yerine şiddetle karşı gelmiştim. En büyük eleştiriyi de kendi partimden almıştım.  70’li yıllarda KTÜ’de okurken orada bir arazi çalışması yapmıştık. Sera gölünün 1953 yılında oluşmasında burada aktif bir fay hattı neden olduğunu belirtmiştik ama dikkate alınmadı. Daha sonrasında dolgu yapılırken bazı eleştirilerim olmuştu. Burada zaman zaman tarım toprağı dökülüyor, buraya pur toprak (sert toprak)dökülüp dolgu yapılmalı dedik dinlenilmedi. Dolgusu yapılmaya başlandı. Oraya dökülen kalebodurlarda bir doğru atım kayma olmuştu. Ne yapalım stadı mı yıkalım? Tabi ki hayır ama bir araştırma komisyonu kurulmalı. Vatandaşın kafasındaki sorular giderilmeli. Daha sonra şehir hastanesi yapılmaya başlandı. Buranın zemin etüdünü iyi yapın dedik? Bize temel etütler yaptık dediler, fore kazık sayısını artırdık ve hareketli temel yaptık dediler. Biz bu konuda bir araştırma komisyonu kurulup vatandaşın kafasındaki soruların giderilmesini öneriyorum.” dedi.

Başkanvekili Atilla Ataman, Turgay Şahin’e cevap olarak “Akyazı Stadı ile alakalı sorunuza yanıt olarak; 2019 yılında tüm ölçümler yapılmış ve hiçbir problem yok olarak rapor alınmış. Şuanda uydudan gelen fotoğrafla çökme olduğu yönünde bir iddia var basında. Ama orada yerden yapılan bir çalışma yok. Ama orada bir çalışma yapılır. Sonuçlarını da burada paylaşırız. Şehir hastanesi konusunda da orayı yapan firma işini ciddiyetle yapan bir firma. Gerekli tüm ölçümler ve çalışmalar yapıldı.” İfadelerini kullandı.

"10 YIL DOLGU OTURMASI NORMAL"

Meclis üyesi Mustafa Yaylalı ise konu ile alakalı şu ifadeleri kullandı “Öncelikle yapılan akademik bir çalışma yeni bir çalışma değil. Uydu üzerinden yer altı çalması yapılan bir çalışma. Bu oturma statla alakalı değil ama yer ile alakalı bir oturma. Biz 10 yıl dolgu oturmasını normal olarak kabul ediyoruz. Statla ilgili bir özel çalışma değil bu. Stadın tamamı kazık temelleri üzerine oturtulmuştur ve kazıklar kayalara oturtulmuştur. Kazıklar altta hiç dolgu yokmuş gibi oturtulmuştur. Oturma ile alakalı durumdur, stat ile alakalı bir sorun yoktur. Dünyanın en tehlikeli şeyi akademik çalışmayı bu şekilde kullanmaktır.” dedi.

"FENERBAHÇELİLER Mİ YAPIYOR ACABA BU ARAŞTIRMALARI"

Daha sonra söz alan Atilla Ataman ise “Stadımız 41 bin 461 kişi ile şampiyonluğu kutlayabilecek dayanaklılıkta bir stattır. Kimse çekinerek gitmemezlik yapmasın. Bu dedikoduları bu zamanda kim çıkarıyor, Fenerbahçeliler mi yapıyor acaba bu araştırmaları” ifadelerini kullandı.
 


Yorumlar (9)
Hasanov 4 ay önce
Böyle bir proje baştan sıkıntılıydı zaten.Bugün yarın olmasa da,belki 3-5 sene sonra Stadta çatlaklar ve zeminde kaymalar yaşanabilir.Sen doğaya meydan okuyamazsın.Denizi doldurmak Doğaya savaş açmaktır.Umarım hiç bir şey olmazda yanılırım.
yaşasın 4 ay önce
Şehir hastanesini stadın yanına neden yapıyorlar? Direk stadın girişine yapsalardı. O da yetmez. Stada girmek isteyen taraftarlar şehir hastanesinin içinden geçip stada ulaşmalı. Akp çok iyi çalışıyor. Herşey planlı projeli.
dumanoğlu 4 ay önce
tabi ya mantık arıyorsun 4 kez yıkılan sahil yolunu Tayyip gelecek diye yine yeniden yetiştirmeye çalışanların rant kafasında mantık aramak gerek, kütahya da havalimanına fahiş miktarda yolcu garantisi vermek mantık, avrupa nın en iyisi olmuş dünya da en iyi 2. havalimanı ödülü almış havalimanını kullanılmaz hale getirip, kentin su havzalarını yok edip ters rüzgarların hakim olduğu bir bölgeye dünyanın en büyük ikinci havalimanını yapmakla övünmek mantık, son kar yağışında yaşadığımız rezillik de cabası... siz adam olmazsınız...
insan 4 ay önce
bir ayda toplam iki kere maç oluyor zaten ne kadar ağlıyosunuz ag zaten alternatif yol yapılacak. her şey projeli ne demek kanka ya nuhun gemisi gibi orayı batıracaklar mı yani. ne mantıktan yoksun adamlarsınız
G.S. 4 ay önce
Bu isin sakasi olmaz. Tamamen bilimsel olarak bakilmasi lazim. Taraftar gozuyle degil, aman.
KEREM 4 ay önce
Yıksınlar stadı. Millet Bahçesi yapsınlar. Trabzonda oylar %90a yükselir. Kesin bilgi
Trabzonsporlu 4 ay önce
CHP medyasının yalanlarından gına geldi artık. hükümet kulüplere bedava stadyum yapmak zorunda olmadığı halde her kulübe stad yaptı ama hala itibarsızlaştırmaya çalışan troller var
TSLILER 4 ay önce
babasinin parasiylami yapti,konus anasinin parasiylami yaptilar,mercimek olmus 20 tl,nohut 18 tl bunlardanda konussana,Devletin ve bizlerin parasiyla CAKA atip vergileri bize sokanlari konussana varmi yüregin.
Akcaabatlilar 4 ay önce
sen ne utanmaz adamsin,birde Trabzonsporlu yazmis,sende azcik onur olsa kullanmaya calistigin TRABZONSPORLU takiminin kupasini gasp eden,küme düsürmeden kurtaranlara varmi azcik onurun varsa birkac laf söyle hadi bakalim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@