Akçaabat'ta trafik ve otopark sorununa böyle çözüm bulundu

Akçaabat'ta yaz aylarında artan trafik ve otopark sorununa böyle çözüm bulundu.

Akçaabat'ta trafik ve otopark sorununa böyle çözüm bulundu
banner432

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaz aylarında artan nüfus yoğunluğu nedeniyle trafik ve otopark sorunu belediye tarafından okul bahçeleri otopark haline getirilerek çözülmeye çalışılıyor. 

İlçede yaşanan sorun nedeniyle Akçaabat Belediyesi ve Akçaabat Kaymakamlığı işbirliğinde alınan karar doğrultusunda ilçe merkezde bulunan okulların bahçeleri okullar açılıncaya kadar otopark olarak kullanılabilecek. 

Ücretli otopark olarak vatandaşlara hizmet verecek olan okul bahçelerinden elde edilen gelirler ise okulların Okul Aile Birlikleri'ne bağışlanacak. Bu uygulamayla birlikte, hem yaz aylarındaki yoğunluk sebebiyle yaşanan otopark sıkıntısına çözüm bulunuyor hem de okullara katkı sağlanıyor. 

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, ilçede özellikle yaz aylarında trafik sorunu yaşandığına belirterek "Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte nüfus sayımız neredeyse iki kat arttı. Bu artış sadece nüfus yoğunluğumuz değil, şehrimizin araç yoğunluğunu da arttırıyor. Dolayısıyla özellikle yaz sezonunda uzun trafik kuyrukları oluşuyor. Bunun farkındayız. Trafik sorununu çözmek için Büyükşehir Belediyemizle istişare halindeyiz. Trafiği rahatlatmamız önceliklerimiz arasındandır. Bunun yanında özelikle yaz aylarında vatandaşlarımızın veya ilçemize gelen turistlerin otopark sorunu yaşamaması için Kaymakamlığımızla koordineli şekilde, şehir merkezinde bulunan okulların bahçelerini otopark olarak değerlendirmeye karar verdik. Bu alanlarda otopark ücretli fakat geliri okul aile birliğine kalmaktadır. Bu şekilde hem yaz sezonunda yaşanan otopark sorununa biraz olsun çözüm sağlanırken diğer taraftan da okul aile birliklerimize destek sağlanmış oluyor” dedi. 

Okul bahçelerinde araçların azlığına dikkat çeken Ekim, “Geçen gün bahsedilen otopark yerlerini gelme fırsatı buldum. Gördüm ki otoparklarımız bomboş. Örneğin bir okulun bahçesi 60-70 araç kapasiteli. Fakat 5-6 araç orayı kullanıyor. Bizler yöneticiler olarak vatandaşlarımızın sorununa çözüm bulmaya çalışırken bu manzarayla karşılaşmak üzücü bir durum. Halkımızdan ricamız bizlere yardımcı olmalarıdır. Lütfen yaz ayının bunaltıcı sıcaklarında, trafik yoğunluğu yaşadığımız bu günlerde, yaz sezonunda otopark olarak değerlendirilen okul bahçelerini kullanınız” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 14:35

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hataylı
Hataylı - 1 ay Önce

Siz bu kafa ile çözemezsiniz

Sınıf öğretmeni
Sınıf öğretmeni - 1 ay Önce

Camilerin bahçesi de kullanılabilir

Serkan BOSTAN
Serkan BOSTAN - 1 ay Önce

Bence otoyollardaki refüjler de otopark yapılabilir

Kağan
Kağan - 1 ay Önce

Eğer ana yol üzerindeki saray lokantasının önü park olarak kullanılmaya devam ediyorsa hiç bir sorun çözülmüş sayılmaz önce orayı çözün insanlar ölmeden, akçaabatta yaşayan herkes bu sorunu bilir.

İlkokul öğretmeni
İlkokul öğretmeni - 1 ay Önce

Denizin üzerinden otoparklar yapılabilir

Kamu yönetimi mezunuyum
Kamu yönetimi mezunuyum - 1 ay Önce

Otobüs terminalleri otopark olur bence

Akçaabatlı
Akçaabatlı - 1 ay Önce

Harika bir çözüm,mezbaha projesinde olduğu gibi.

Halil61
Halil61 - 1 ay Önce

Ya şu yorumlara bak ya bizim millet tam odun kafalı yazın yogunluğunu azaltmaya çalışıyor adam, şimdiye kadar ne yapıldı da beğenmiyorsunuz. Proje yapılır otopark yapılır her şeyi eleştirmek zorunda mısınız?


banner421