7m

Çapkınoğlu

Akçaabat'ta AKÇAHASAT tesisi istihdama katkı sağlayacak

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde yapılacak tesisler her coğrafyada yetişmeyen ürünler yetiştirilecek.

Trabzon 26.07.2022, 13:49 26.07.2022, 13:56
Akçaabat'ta AKÇAHASAT tesisi istihdama katkı sağlayacak

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde, çiftçiler tarafından yetiştirilen tarım ürünlerinin işleneceği, paketleneceği, depolanacağı ve satışının yapılacağı ve istihdama katkı sunacak AKÇAHASAT Tesisinin hizmet vereceği binanın tadilat ihalesi 5 Ağustos'ta gerçekleştirilecek.

Akçaabat Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, özellikle bölgedeki çiftçiye birçok imkan sağlayacak ve kadın istihdamına katkı sunacak AKÇAHASAT Tesisinin, daha önce Fen İşleri Müdürlüğünün hizmet verdiği Akçaabat iskelesinin yanındaki bina olacağı belirtildi.

Akçaabat Belediyesince daha önce AKÇAHASAT projesinde kullanılacak makinelerin tedariki için ihale yapıldığı, şimdi de hizmet binasının tesise dönüştürülmesi adına bakım, onarım ve tadilat işi için ihale süreci başladığı aktarılan açıklamada, eski Fen İşleri Müdürlüğü binasının tesise dönüştürülmesi ihalesinin, 5 Ağustos Cuma saat 10.00'da Akçaabat Belediyesi Hasan Saka Toplantı Salonu'nda yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da desteğiyle yapılacak tesiste ilk etapta 15 kişinin iş imkanı bulacağı, ayrıca yılda 750 üreticinin ürünlerinin burada satılacağına işaret edilerek, "Bu tesisin haricinde ilçe genelinde belirlenecek 5 noktada satış büfeleri oluşturulacak. Tescil ettirilen AKÇAHASAT markası ile çilek, kivi, armut, karayemiş, üzüm, incir, Trabzon hurması, aronya, mısır, mandalina ve zeytin gibi her coğrafyada yetişmeyen ancak Akçaabat'ta ılıman iklim sebebiyle yetişebilen ürünler yetiştirilecek." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, yaptıkları projeleri ilgili bakanlık ve kurumların desteğiyle hayata geçirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"AKÇAHASAT projemizi de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği halinde yapıyoruz. AKÇAHASAT, şehrimize hem istihdam hem de ekonomik anlamda büyük katkıda bulunacak bir proje. Çiftçilerimiz ürettikleri ürünleri AKÇAHASAT tesisimizde depolayabilecek, kurutabilecek, satışını yapabilecek. Ayrıca yine çiftçilerimiz isterlerse ürünlerini AKÇAHASAT markasına dahil edebilecekler. Biz hem belediye hem de ilçe olarak üretime çok önem veriyoruz ve imkanlarımız ölçüsünde destekliyoruz. Karadeniz Bölgesi'nde de tarımda kadınların emeği ve payı yadsınamayacak kadar fazladır. Bu sebeple tesisimizde özellikle kadın istihdamına yer vermeyi planlıyoruz."

Ekim, ihale işleminden sonra tesisin bakım, onarım ve tadilat işinin başlayacağını da aktardı.

Buna da göz atın:


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@