alexa metrics

banner536

banner572

Ahmet Kaya'dan sert havalimanı tepkisi! “Çöken pist değil, AKP'nin yandaş kayırma zihniyetidir!"

CHP'li Ahmet Kaya Trabzon Havalimanında yaşanan pist çökmesi ile ilgili sert tepki gösterdi.

Trabzon 21.08.2021, 12:30
Ahmet Kaya'dan sert havalimanı tepkisi! “Çöken pist değil, AKP'nin yandaş kayırma zihniyetidir!"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, pistin çökmesi nedeniyle uçuşlara kapatılan Trabzon Havalimanı’nın pist bakım işinin geçen yıl ihalesiz bir şekilde yandaş bir firmaya verildiğini hatırlatarak, “dün yapılan pist bugün çöküyorsa, çöken sadece pist değil, AKP’nin yandaşı kayıran zihniyetidir, adaletsiz ihale sistemidir, kısacası AKP zihniyetidir.” dedi.

Trabzon Havalimanı pistinin geçen yıl Nisan ayında bakım ve onarımdan geçirildiğini belirten Kaya, “Havalimanındaki pistlerde çalışma yapıldığını görünce araştırdık ve bu iş için herhangi bir ihale yapılmadığını fark ettik. 2 defa gittik yerinde incelemeler yaptık. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin pistteki asfaltı söktüğünü gördük. Başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olmak üzere ilgili yetkililere pist bakım işi için ihale yapılıp yapılmadığını, bu işin kimler tarafından ne kadar bedelle yapıldığını, bu işi yapan firmanın liyakate sahip olup olmadığını sorduk. Biz bu soruları kamuoyu adına sorarken böyle bir sonuçla karşılaşacağımızı ön görerek konunun üzerine gitmiştik, uyarmıştık. İşin ihalesiz bir şekilde bir yandaşa verildiğini ve ihalenin daha sonra el altından yapıldığını ifade etmiştik. Maalesef 1 yıl önce yapılan pist bugün çöktü. Daha dün yapılan pist çöküyorsa Bu işin sorumluluğunu taşıyanların çıkıp bunun hesabını vermesi lazım ” dedi.

Ahmet Kaya'dan sert havalimanı tepkisi! “Çöken pist değil, AKP'nin yandaş kayırma zihniyetidir!"

HAVALİMANI İLE İLGİLİ SORULARIMIZIN CEVABINI 1 YIL SONRA PİSTTEKİ ÇATLAK VERDİ

Geçtiğimiz yıl Trabzon Havalimanındaki bakım ve onarım çalışmaları ile ilgili verdiği soru önergesini hatırlatan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “İhaleye çıkılıp çıkılmadığı bile bilinmeyen, hangi firmanın, hangi kriterler çerçevesinde çalışma yaptığı belli olmayan, 5 yılda defalarca bakım ve onarıma giren, sorunları asla kalıcı olarak giderilmeyen Trabzon Havalimanı ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’na 6 soru yöneltmiştik. Bakımdan 1 yıl sonra pistte yaşanan çatlak sorularımızın cevabı oldu.” ifadelerini kullandı.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

TRABZON’A UÇUŞLAR EN YOĞUN ZAMANDA DURDU BİNLERCE İNSAN MAĞDUR

“Turizm sezonundayız. Karadeniz Bölgemize akın eden yerli ve yabancı turistler Trabzon Havalimanı’nı kullanıyor. Dolayısıyla uçuşların en yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Çok şükür bir kaza yaşanmadan pistteki çökmeler fark edildi. Fakat aynı zamanda uçuşların durması nedeniyle de binlerce insanımız mağdur edildi, çok büyük kamu zararı oluştu. Daha önce de pist aydınlatmasında sorun çıkmış uçuşlar durdurulmuştu. Trabzon Havalimanı’nda her yıl benzer sorunlar yaşanıyor. Turizmcilerimiz, turistlerimiz ve vatandaşlarımız mağdur ediliyor. Bu durum Trabzon adına maalesef utanç verici. Bunun sorumluları kim? Çıkıp hesap versinler.”

Ahmet Kaya'dan sert havalimanı tepkisi! “Çöken pist değil, AKP'nin yandaş kayırma zihniyetidir!"

AKP’NİN YANDAŞI ZENGİN ETME SEVDASI GÜVENLİK SORUNU OLUŞTURUYOR

“AKP’nin yandaşları zengin etme sevdası, artık ülkemiz ve vatandaşlarımız için bir güvenlik sorunu oluşturur hale geldi. Allah korusun, burada yaşanacak bir uçak kazasında insanlarımız yaşamını yitirebilirdi. Dün yapılan pist bugün çöküyorsa, bunu sorgulamak lazım. Ülkenin kaynaklarını heba ediyorlar.”

TRABZON’A YENİ HAVALİMANI ŞART!

“Yolcu kapasitesinin üzerine çıkan Trabzon Havalimanı’na acil müdahaleler gerekiyor. İkinci pist sözü verildi ancak yerine getirilmedi. Bu yoğunluğu karşılayacak büyüklükte bir havalimanının bir an önce yapımına başlanmalı. Yeni havalimanı yapılırsa sefer sayıları artırılır, sefer sayısının artması da pahalı olan Trabzon bilet fiyatlarının da bir nebze düşmesini sağlar. Geçen yıl Sayın Bakan soru önergemize verdiği cevapta, Trabzon Havalimanı’na ikinci bir pist yapılması veya Trabzon’a yeni bir havalimanı yapılmasıyla ilgili bir çalışma yürütülmediğini belirmişti. Birkaç ay sonra projenin hazır olduğu, Cumhurbaşkanı’ndan onay beklendiği yönünde açıklamalar yapıldı. Yeni havalimanı ile ilgili 1 yıldır herhangi bir gelişme olmadı. Anlıyoruz ki buna AK Parti’nin ömrü yetmeyecek. Biz iktidara geldiğimizde Trabzon’a yeni bir havalimanını mutlaka kazandıracağız.”

AKP DÖNEMİNDE KAMU İHALE KANUNU TAM 191 KEZ DEĞİŞTİRİLDİ

“AKP iktidarları döneminde Kamu İhale Kanunu’nda tam 191 kez değişiklik yaptılar. 21/b kapalı usul ihalelerle acil durum gerekçe gösterilerek duyuru dahi yapmadan istedikleri firmalara istedikleri işi yüksek fiyatlarla yaptırdılar. Taşeron sistemiyle saadet zinciri kurdular. Yapılan işin kalitesi düştü, maliyet fiyatı arttı. Milyarlarca liralık ihalelerle kamuyu zarara uğrattılar. Yetmedi Koronavirüs dönemini bile fırsata çevirerek yandaşlarına ihalesiz iş verdiler. İşleri yandaşa verelim de nasıl verirsek verelim anlayışı içindeler. Bu anlayış AKP iktidarı döneminde geçerli tek anlayış oldu, işte sonuçları ortada. Bu işin sorumlusu AKP’dir. Çöken sadece pist değil, AKP'nin kurduğu yandaş kayırma sistemidir, AKP’nin çürümüş sistemidir. Yeter artık düşün milletin yakasından.”


Yorumlar (23)
Serko61 6 ay önce
Helal olsun sayın Kaya doğruları söylüyorsunuz fakat bunu görecek ne göz kaldı nede duyacak kulak milleti uyuttular, resmen ölüm uykusunda millet ,ne diyelim ko kulağına boşver gitsin..
Paçanlı 6 ay önce
Gerçekten de ne havalimanı ne de halen yapılmayan yada çok geç kalınan otogarı ile bu şehre yakışmayan bir görüntü var.Yapılan stadın çevre düzenlemesi zaten ortada.Şehrin girişleri gerçekten buraya gezmeye tanımaya gelenleri şaşırtıyor.Şu kadim tarih kokan kente nasıl ihanet ettik biz insanlar doğamıza nasıl kötü davrandık hesabı sorula inşAllah!!
desteptul.... 6 ay önce
AKP nin dogru yaptigi bir sey varmi ?
yahu bu ulkeyi akp zihniyeti 71 yildir yonetiyor .
hala daha CHP suclu .
SALİH 6 ay önce
HER TAŞIN ALTINDAN SEN ÇIKIYORSUN. AĞZINIZDAN GÜZEL BİR ŞEY DUYAMIYORUZ. SİZİN HER ŞEYİNİZ DOĞRUMU. İŞE GİTMEDEN DİPLOMANIZI KİRAYA VERİP PARA KAZANDIĞINIZ GÜNLERİ NE ÇABUK UNUTTUNUZ.
Civanım 6 ay önce
Siz çokmu temizsiniz hırsızın hiç suçu yok aynaya bak aynaya
Özgür 6 ay önce
Hiç utanmıyorsun di mi?
Mantıklı 6 ay önce
Hırsız da Siz, Çalan da Siz, Yapamayan da Siz. Her Alanda ‘Ampul’ kararmış durumda “Doktor Civanım” !!!
genel 6 ay önce
trabzonda son yıllarda yapılan hangi çalışma ileri dönük olmuş 4 ay önce yapılan sahil yolunda asfalta çalışması yol bozulup yam ayapılarak düzeltildi iç yollar yeni yapılmışken bozlmalar oldu ve yeniden yama yapıldı kimse demiyor nasıl iştir bu arkadaş ama bizim millet anca alkışlasın bu milletin parası böyle yandaş cebini doldurur sonra kimse bagırmasın
GÜRKAN 6 ay önce
HER 15 DAKİKADA BİR UÇAK İNİP KALKAN YERE HİÇ BİR ŞEY DAYANMAZ. TRABZONA 2. PİST ZORUNLULUKTUR
AMA BU MUHALEFETİN TÜRKİYE’NİN GELMİŞ GEÇMİŞ EN REZİL MUHALEFETİ OLDUĞU GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ.
Şaka mısınız siz ? 6 ay önce
Kafa yapısına bak ya Allah akil fikir versin ben hayatımda chp ye oy vermedim Türk İslam ulkucusuyum yahu arkadaş chp 50 yıldır muhalefet akp 20 yıldır iktidar da ülke resmen butik ekonomi çökmüş hırsızlık yolsuzluk soygun almis başını gidiyor bizim millet chp ye sallıyor hala kimse sormuyor daha dün bağımsızlığını kazanan ruslarin üstünden geçtiği gurcistanin parası bizden 3 kat ermenilerle savaşan azerilerin parası 5 kat nasil değerli oldu ? Bi yerlerini yaprakla örten papua yeni gine parası bile bizim paradan 2 buçuk kat nasil değerli? Bu ülke bu hale nasıl geldi ? Allah akil fikir versin diyecek birsey yok
Hasan 6 ay önce
İnadın Türkiyeyi batıracak Gürkan. Bitirdiniz bizi bitirdiniz
61@61 6 ay önce
Zihniyet dedinde İstanbullu görmüyon galiba yanan ,arızalanan ,yol kenarlarında vatandaş tarafından itilen otobüsler falan filan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@