Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, 19 Eylül Gaziler Günü ile ilgili mesaj yayınladı.

Trabzon'da görme kaybından kornea nakli sayesinde kurtuldu Trabzon'da görme kaybından kornea nakli sayesinde kurtuldu

Trabzon Valisi Ustaoğlu'nun mesajında "​Şehitlik ve gazilik; vatan sevgisini, milli ve manevi değerlerini her şeyden üstün tutan Türk Milleti için ulaşılabilecek en yüce makamların başında gelir. Bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşamamızın aslî unsurlarından biri olan bu kahramanlar, Türk Milleti’nin kalbinde her zaman müstesna bir yere sahiptir. Nitekim Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesiyle birlikte Gazilik unvanının da verildiği günün "Gaziler Günü" olarak kabul edilmesi gazilerimize duyulan saygının bir göstergesi niteliğindedir.

Türk Milleti; Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da, Kore'de, Kıbrıs'ta, 15 Temmuz'da ve ülkemizin her noktasında vatanımıza ve milli birliğimize kast edenlere karşı verdiği bütün mücadelelerde “Ölürsek şehit, kalırsak gazi.” düsturuyla hareket etmiş, gencinden yaşlısına yekvücut olmuş, şehadeti ve gaza ruhunu her türlü değerin üstünde tutmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e İstiklal Mücadelesi’ndeki önderliğinden dolayı “Mareşal ve Gazi” unvanı verilişinin yıl dönümünü ve Gaziler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor; Türk istiklal ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla gönül birliği eden silah arkadaşlarını, aziz ve muhterem şehitlerimizi, gazilerimizi; rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor; hayatta olan bütün gazilerimize, sağlık ve mutluluk içinde uzun bir hayat temenni ediyorum." ifadeleri kullanıldı.