7m

uzungöl yayla otel

19.07.2022, 16:45

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu'na açık çağrı

Son yıllarda engellilerin gelişimi ve desteklenmesi için devletin çok önemli destekleri oldu. Engelli hakları konusunda önemli gelişmeler ve farkındalıklar yaşandı.

Özellikle Milli Eğitim bünyesinde Trabzon gibi pek çok ilde engelli öğrenciler için önemli okullar ve merkezler hizmete girdi. Ancak bu güçlü devlet desteğini Trabzon’da bazı okul yöneticilerinin suistimal ettiği düşünülüyor. Şöyle ki önceki yıllarda her okulda 10-12 engelli öğrenci kontenjanının yer aldığı görülmekteyken, son yıllarda okul yöneticileri bu öğrencileri özel amaçlar için kurulmuş engelli okullarına yönlendirmeye başladı. Diyeceksiniz ki ne güzel işte daha ne istiyorsunuz! Ancak işin uzmanları hiç de öyle söylemiyor! Engelli öğrencilerin, engelli olmayan akranları ile aynı ortamda bulunması onların sosyal ve pedagojik gelişimi için hayati önem taşıyor. Aynı okulda yer alan engelli çocuk hayata daha iyi adapte olabilecek ve kendisini gelecek hayatında daha kabul edilmiş olarak hissedecektir. Aynı zamanda engeli bulunmayan çocuklarımız da engeli bulunan akranlarını daha iyi kabul edecek ve onlarla sosyal ortamını daha iyi paylaşacaktır. Çocukların sadece engellilerin bulunduğu özel okullara hapsedilmesi, çoğu engelli için bizim yarattığımız olumsuzluklarla yüzleşmemizi geciktirecektir. Malesef okul yöneticilerinin hatta bazı velilerin bu çoçukları okullarında istemediği acı bir gerçek. Oysa bu çocuklar engelli okullarına hapsedildiğinde normal akranlarının davranışlarını görüp hayatı öğrenmesi engellenecektir. Onları akranlarından uzak tutmak, sosyal hayattan izole etmek, kendi başlarına şehirden uzak okullarda bırakmak çok büyük vebaldir. 

Buradan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin Burak FETTAHOĞLU'na açık bir çağrıda bulunuyorum. Okullardaki engelli öğrenci kontenjanları arttırılmalıdır. Eskiden olduğu gibi şehir merkezlerindeki okullarda ya da köylerde özellikle kalabalık popüler okullarda engelli öğrencileri daha çok görmeliyiz. Bin kişilik okullarda 20 özel çocuğumuz olsa ne kaybederiz. Oysa geleceğimiz için çok şey kazanırız. Okul yöneticileri bu eleştiriden kaçmak için göstermelik birkaç özel öğrenciye kayıt hakkı tanıyarak kağıt üzerinde sorumluluğu üzerlerinden atamazlar. Ayrıca Trabzon’da yer alan pek çok modern engelli okullarımız da kalabalıktan kurtulup gerçekten ihtiyacı olan öğrencilerimize daha fazla katkı sağlar. Bu okullarımızın çok başarılı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Servisinden yemek hizmetine, okul yönetiminden öğretmenlerine insanüstü gayretlerinden dolayı teşekkür ederim. Ancak Sayın Trabzon İl Milli Eğitim Müdürümüze çağrımı yineliyorum. Özel çocuklarımıza tüm okullarımızda sosyal ve pedagojik hayatımızın içerisinde daha çok yer alma fırsatını verelim.

Yorumlar (7)
Mehmet kirici 3 hafta önce
Çok önemli bir sorun. Engellileri kimse okullarda istemiyor
Talha 3 hafta önce
Sayın yazar, bu konuyu dile getirdiğiniz için teşekkür ederim. Trabzona yeni taşındım. Özel alt eğitim sınıfı öğrencisi oğluma okul bulana kadar akla karayı seçtim. Kıyıda köşede mahalle aralarında öğrencisi olmayan yerlere bu sınıflar açılmış. Mesela Trabzonun merkezi Cudibey yeni yapılan bir okul, burada güzel imkanlar içinde çocuğumu okutmak isterdim. Ancak ne yazıkki özel eğitim sınıfı yok... diğer yandan özel kolejlerin hiçbirinde numunelik bir sınıf yok...
hasan 3 hafta önce
Atakan bey, hislerimize tercuman oldunuz. kıyıda köşede kalmış okullara çocuklarımızı göndermek zorunda kalıyoruz. Birde bizi özel eğitim okullarına göndermek istiyorlar. Her çocuk oraya uygun değil. Benim çocuğum orda daha geri gidiyor. Zaten çok küçük bir gelişim için yıllarımızı veriyoruz. Okul müdürleri özel eğitim sınıfı açmıyorlar. Bizim çoçuklarımızı okullarında görmek istemiyorlar.
Hasan 3 hafta önce
Sn Tuzuner, yazida zaten il milli egitim mudurune tesekkur edilmis. Yapilanlar cok degerli. Ama trabzonun en populer okullarinda engelli siniflari yok. Merkezi okullarda siniflar ya yok yada azaltilmis. Kaldirilmis. Burda suclu aramiyoruz. Burak beyi hic suclamiyoruz. Bencede gayet basarili ve duyarli mudurumuz.
Sibel Kadıoğlu Tüzüner 3 hafta önce
Kendimi yazmaya borçlu hissettim. Trabzon'umuz engel ve engelliye bakış, davranış, engelli bireylerin haklarına uyma konusunda cok şanslı bir il. Değerli yöneticilerimizin destekleri ile çok şanslı bir şehir. Yazdığınızuın aksine sn.il milli eğitim müdürümüze hatta ilçe milli eğitim müdürümüze , hatta öğrenim dışına çıkan yetişkin Özel Gereksinimli kursiyerlere seviyelerine gore kurs açan Ortahisar Halk Eğitimi müdürümüze hatta belediye başkanlarımıza,engelli bir cocuk annesi olarak teşekkür ederim. Sn Burak Fettahoğlu bu konuda cok duyarlı bir yönetici. İhtiyaç duyulması halinde Özel Eğitim Sınıfları açılmaktadır. Bu anlamda sıra bekleyen öğrencimiz olduğunu sanmıyorum.Tum engelli çocuğu olan aileler, okullara çok kolay erisebilmektedir. İlimizdeki okul müdürleri bu konuda her zaman özel cocuklarimizin üstün yararını düşünürler.Ben hepsine hem veli hemde ögretmen olarak şahidim. Akran iletişimi sağlamak adına tum okullarımızda etkinlikler, projeler yapılmaktadır. Hatta Halk Eğitimi Merkezi ile Trabzon üniversitesi arasında akran iletişimi adına Türkiye'de bir ilk yapılmış ve Protokol ile süslenmiştir. Size katılmıyorum ve sn İl Milli Eğitim müdürümüz Burak Fettahoğlu 'na engelli bireyler i ve aileleri vcin yaptığı özverili çalışmalardan ve ötekilestirmeyen bakış açısından dolayı teşekkür ediyorum
Yunus YALÇINKAYA 3 hafta önce
Bir eğitimci olarak sizi tebrik ediyorum maalesef veli isteği doğrultusunda hareket ediliyor bu yavrularımız hayatı birlikte yaşayarak öğrenecek davranışları birlikte yaşanabilir kılacaklardır
ÖZEL EĞİTİMCİ ÖĞRETMEN 4 gün önce
Alanda çalışan bir eğitimci olarak yazılanlar o kadar doğru ki tümüyle katılıuorum. Malesef normal okullarda ne yöneticiler ne veliler özel eğitim sınıflarını istemiyorlar. Oysa yöneticilerimizin eğitimcilerimizin bu konuda daha profesyonel bir bakış açısına sahip olması gerekir. Gelişmiş ülkeler özel eğitimde bütünleştirmeyi başarabilmişken bizim hala kaynaştırmayı bile yapamamız üzücü. Şehir merkezinden ve akranlarından uzak okullarda bu çocuklarımızın sosyalleşmesini beklemek hayal olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@