Trabzon Doğalgaz Faturası ödeme ve doğalgaz borç sorgulama

Trabzon Doğalgaz Faturası ödeme ve doğalgaz borç sorgulama

Trabzon'da artık hemen her mevkide doğalgaz kullanılmaya başlandı. Peki Trabzon Doğalgaz Faturası nasıl ödenir ve nasıl borç sorgulanır? Detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Trabzon doğalgaz faturası ödemek için henüz online hizmet verilmeye başlanmadı. Ancak faturanızı sorgulama imkanı sağlandı. Karadenizgaz'ın resmi internet sitesinden yapabileceğiniz sorgulamada faturanızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Not: Anlaşmalı bankalarla ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Online işlemler menüsünde bulunan doğalgaz fatura sorgulamaya girdikten sonra iki farklı şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Abone numaranız veya TC Kimlik numaranızı girdikten sonra güvenlik kodunu doğru girip "gönder" butonuna tıkladığınızda faturanızı öğrenebilirsiniz.

Trabzon doğalgaz faturasını ödemek için Karadenizgaz'ın bürosuna gidebilirsiniz. Adres:  İnönü, Kahramanmaraş Cad./Hacı Kadıoğlu Sok. Bölükbaşı Sitesi D Blok No:177 D:19, 61040 Merkez/Trabzon


DOĞALGAZLA İLGİLİ BAZI BİLGİLER VE MERAK EDİLENLER

Doğalgaz fiyatları neye göre değişmektedir?

Doğal gazın hemen hemen tamamı yurtdışından ithal edilmektedir. Bu bakımdan; uluslararası enerji politikaları ve USD kurundaki yükselişler doğal gaz fiyatını etkilemektedir. Buna rağmen; ülkemizde kullanılan diğer yakıt türleri ile karşılaştırıldığında doğal gazın son derece ucuz bir yakıt olduğu görülmektedir.  Türkiye'de doğal gazın fiyatı, EPDK'nun yayınlamış olduğu Kurul kararları çerçevesinde belirlenmekte ve EPDK tarafından kontrol edilmektedir. Aksa Doğal Gaz, BOTAŞ'tan satın aldığı doğal gaz satış fiyatı üzerine, EPDK tarafından belirlenen Birim Hizmet ve Amortisman Bedelini ekleyerek aboneler için perakende doğal gaz satış fiyatını uygular.

Merkezi ve bireysel Isınma nedir?
Merkezi Isınma; Binanın tamamının kazan sistemi ile ısıtılmasıdır.  Bireysel Isınma; binadaki dairelerin kombi veya soba ile ısıtılmasıdır.

Abone Bağlantı Bedeli nedir? Ödeme nasıl/nereye yapılır?

Abone bağlantı bedeli doğal gaz piyasası mevzuatları çerçevesinde belirlenen, bir defaya mahsus olmak ve iade edilmemek üzere tahsil edilen bedeldir. 
Abone bağlantı bedeli, bağlantı ve sayaç bedellerinden oluşur.  Sayaçlar; dağıtım şirketinin mülkiyetinde olup, abone bağlantı bedeli dışında hiçbir bedel alınmadan sisteme dâhil edilir.

"Gaz Kullanım Sözleşmesi" nedir?
Abonelik işleminizi yaptırdıktan sonra, sertifikalı tesisatçı firmanın kullanımınıza uygun olarak çizdiği Tesisat Projesi Aksa Doğal Gaz tarafından onaylandıktan ve bina kapınızın önüne doğal gaz servis kutusu konulduktan sonra gaz kullanımı için yapılan sözleşmedir.

“Gaz Kullanım Sözleşmesi” için hangi belgeler gerekmektedir?

Konutlar için gerekli evraklar; 

Bireysel kullanım için
Mülk sahibi ise Tapu, kiracı ise kira kontratı fotokopisi,
Sözleşme yapacağı adrese ait ikametgah,
Sözleşme yapan kişinin kimlik fotokopisi ve T.C. kimlik no.
Sözleşmenin üçüncü şahıslar tarafından yapılması durumunda vekaletname,
Güvence Bedeli (Sözleşme esnasında alınan ve sözleşmenin iptali halinde doğal gaz piyasası mevzuatları doğrultusunda güncellenen ve aboneye iade edilen tutar.)
Güvence Bedeli.

Ticari kuruluşlar için gerekli evraklar;
Mülk sahibi ise Tapu, kiracı ise kira kontratı fotokopisi,
Vergi levhası, Yetki belgesi,
Sözleşmenin üçüncü şahıslar tarafından yapılması durumunda vekaletname,
Güvence Bedeli.

Önemli Not:
Tesisat Projesi onaydan çıkmadan önce sözleşme yapılmamaktadır.
Sözleşme işlemleri, gazı kullanacak şahsın adına ve bizzat kendisi tarafından yapılmaktadır.
Merkezi sistemlerde işlemler; apartman yönetimi adına yönetici tarafından yapılacağı için, kaşe ve kimlik fotokopisi istenmektedir.
Sözleşme işlemlerinin üçüncü şahıslar tarafından yapılacak olması durumunda vekâletname istenmektedir.

Güvence Bedeli nedir? Ödeme nasıl yapılır?
Güvence bedeli, sözleşme işleminiz esnasında peşin olarak alınır. 
Bu bedel, gaz kullandığınız yerden ayrılmanız ve sözleşmenizi iptal etmeniz halinde iade edilir. İade; fesih işlemini müteakip, varsa fatura borcunuz tahsil edilerek ve Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Genel İndeksindeki aylık değişim oranlarına göre güncelleştirilerek yapılır.

Sözleşme yapıldıktan sonra gaz kullanımına başlanabilir mi?

Gaz kullanımına başlayabilmeniz için, “Doğal Gaz Kullanım Sözleşmesi” yapmanız ve bunu takip eden süreçte, Aksa Doğal Gaz yetkili mühendisleri tarafından gaz açım işleminizin yapılması gerekir. Bunun aksi bir durumda usulsüz gaz kullanmış olacağınızdan, tarafınıza ceza tahakkuk ettirilecektir.

Daha önce doğal gaz kullanılmış bir adreste tekrar gaz kullanmak için ne yapmak gerekir?
Doğal gazın önceden kullanılmış olduğu bir yerde tekrar gaz kullanmak istediğinizde; yeni sözleşme için Aksa Doğal Gaz Müşteri Hizmetleri bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Konut ve ticari kuruluşlar için ikincil bir sözleşme yapılırken de ilk sözleşmede istenen belgeler başvuru esnasında yanınızda bulunmalıdır. 
UYARI!
Yeni sözleşme işlemleri ancak, gazı kullanacak şahsın adına ve bizzat kendisi tarafından yapılmalıdır.
Sözleşme işlemlerinin üçüncü şahıslar tarafında yapılacak olması durumunda vekâletname gerekmektedir.
Yürütülen işlemler esnasında, ilgili tesisata ait ödenmemiş borç bulunmamalıdır.
Alınması gereken güvence bedeli, işlemler esnasında peşin olarak alınmaktadır.
Kullanım, aboneliğiniz ve kendi bilgileriniz ile ilgili her türlü değişiklikte Dağıtım Şirketi Müşteri Hizmetleri Bölümünü haberdar ediniz. Bilgileriniz bu doğrultuda Aksa Doğal Gaz tarafından güncellenmektedir.

banner393

banner426

banner443

banner441