Tonyalılar İstiklal Marşı'nın Arapça okunmasına tepkili

Trabzon'da dün ortaya çıkan görüntü Trabzon'da ve kamuoyunda çeşitli çevrelerde rahatsızlık yaratmıştı. Tonya'da İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin İstiklal Marşı'nın Arapça okunmasına tepkiler devam ediyor.

Tonya 14.03.2017, 17:01 14.03.2017, 17:37
Tonyalılar İstiklal Marşı'nın Arapça okunmasına tepkili

Trabzon'un Tonya İlçesi'nde İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin İstiklal Marşı'nı Arapça okumasına ilçe sakinleri tepki gösterdi.


CHP Tonya İlçe Başkanı ve emekli öğretmen Muhammet Karadeniz, emekli eğitimci olduğunu ve bu gözle olanlara bakmak istediğini belirterek şöyle dedi:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir ve Anayasamızın üçüncü maddesinde İstiklal Marşı'nın Türkçe okunması gayet açık ve nettir. Burada bir okulda 12 Mart ile ilgili düzenlenen programda İstiklal Marşı Arapça okundu. Burada çocuklarımızın bir günahı yok. Bu programı düzenleyen okul öğretmenleri, idarecileri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve onun akabinde Kaymakamlığımız bu programa onay verdi. Bu program Tonyalılar olarak bizi son derece üzmüştür. Şiddetle kınıyorum. Burada parmağı olan herkesin ortaya çıkarılarak hukuk çerçevesinde soruşturmalarının yapılmasını ve kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyorum. Bu açıklamamın aynı zamanda bir suç duyurusu niteliği taşıdığını belirtmek istiyorum. Önce insan sonra da bir eğitimci olarak üzüntülü olduğumu ifade etmek istiyorum."

Tonyalılar İstiklal Marşı'nın Arapça okunmasına tepkili

"ART NİYET VAR" İDDİASI

İlçede 37 yıllık esnaf Fikri Sağlam da bu gelişmenin eğitim camiasında bir ilk olduğunu belirterek, "Haberi duyduğumda inanın şoke oldum. Milli Eğitim camiasında ilk defa böyle bir şey duyuyorum. İstiklal Marşımız yüz binlerce şehidimizin kanıyla yazıldı. Arapça okunmasında art niyet olduğunu düşünüyorum. Şaşırdık yani. Bu tür bir olayın referandum sürecinde yaşanması kafamda soru işaretleri uyandırdı. Buradan bir kaos oluşmasını mı ya da nemalanmayı mı düşünüyorlar onu da bilmiyorum. Araplar İstiklal Marşı'nı merak etse Google'dan yazar bakarlar, tercümesini okuyabilir. Burada çocukların kullanıldığını düşünüyorum" diye konuştu.

Tonyalılar İstiklal Marşı'nın Arapça okunmasına tepkili

"SORUMLULAR HESABINI VERMELİ"

Tonya Belediye Meclisi üyesi Bekir Uzunoğlu ise olanların kabul edilemez olduğunu ve üzgün olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"Yaşananlar tek kelimeyle utanç vericidir. Çocukların bu şekilde kullanılmasını hiç doğru bulmuyorum. Ülkemizde bir taraftan yoğun bir şekilde milliyetçilik edebiyatı yapılıyor, bir taraftan da milli marş Arapça okunuyor. Bunlar doğru şeyler değil. Özellikle çocukların böyle amaçlar doğrultusunda kullanılmasını hiç doğru bulmuyorum. Burada muhakkak idari ve adli bir işlem uygulanmalıdır ve sorumlular bunun hesabını vermelidir. Tonya'da insanlar üzgün bu konuda. Bu şekilde anılmak bizi üzdü."

Tonyalılar İstiklal Marşı'nın Arapça okunmasına tepkili


 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (18)
ali 4 yıl önce
Ulu Türk'ün marşı Türkçe okunur! Ezan türkçe okundu diye ortalığı yangın yerine çevirenler şimdi istiklal marşının arapça okunmasını alkışlıyor. Herşey olduğu gibi güzeldir kardeşim. Milletin kırmızı çizgileriyle oynamayın
Evet 4 yıl önce
Negüzel, Marşımız Kuran harfleri ile dahada şereflenmiş. Küçük yavruları alınlarından öpüyoruz. Başarılarının devamını ve morallerinin bozulmamasını dıliyoruz. SAYGILARIMLA.
derman 4 yıl önce
bi oynamadığınız marşımız kalmıştı onu da alet ettiniz pisliklerinize. Türk düşmanısınız
60bir 4 yıl önce
Keşke ingilizce Almanca falan okusalardı. Hiç sorun olmazdı. Niye Arapça okurlar ki anlamıyorum. İmam hatip ve Arapça Ne alaka!
1 isi 4 yıl önce
İngilizce okunaydi alkislardiniz bu kadar ahmak olmayın biraz akıllı olun.ne var Arapçada okunmussa çok güzel olmuş.inonu artıkları sizin devriniz bitti bırakın bu Arapca düşmanlığını.
ibrahim boz 4 yıl önce
arabçayla kuran yazısının ne alakası var. ne akıl ama hayret.
Adımın Ne önemi var 4 yıl önce
Yuh yuh
Soner 4 yıl önce
İstiklal marşı milli dil ile okunur. Hangi beyinsiz hangi amaçla bunu yaptı anlamak mümkün değil. Bence veliler çocuklarını o eğitimciden hemen almalı. Tebrik eden salaklara şunu söylüyorum bu istiklal marşımız Kur'an ayetleri değil. Sapla samanı karıştırmayın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@