7m


7m

hyundai

Tren faciasında son dakika... Ölü sayısı yükseldi!

Tekirdağ'da yaşanan tren faciasının bilançosu gün yüzüne çıktı, kazada ölenlerin sayısı 24'e yükseldi.

Tekirdağ 09.07.2018, 08:31 09.07.2018, 08:40
Tren faciasında son dakika... Ölü sayısı yükseldi!

Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasında ölü sayısı 24'e yükseldi. 

Kaza, Çorlu ile Muratlı arasındaki Sarılar Mahallesi mevkiinde dün akşam 17:00 sularında meydana geldi. Uzunköprü-Halkalı arasında 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan tren Balabanlı-Çorlu arasında aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile raydan çıkıp devrildi. 5 vagonun raydan çıkarak devrildiği kazada ilk belirlemelere göre 10 kişi ölmüş, 73 kişi de yaralanmıştı. Metrelerce sürüklenen trende bulunan yolcular büyük korku ve dehşet yaşadı. 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan düzenledikleri basın toplantısında ölü sayısının 24'e yükseldiğini ve 338 kişinin de yaralandığını belirtti. Olay yerinde arama çalışmaları sonlandırılırken kazayla ilgili incelemeler devam ediyor. 

EN SON BAKIM NİSAN AYINDA YAPILDI

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Çorlu ilçesinde meydana gelen tren kazasına ilişkin, "Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış.” dedi.

Arslan, Çorlu Kaymakamlığında oluşturulan kriz masasında, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile düzenlediği basın toplantısında, adli ve idari soruşturmanın titizlikle sürdüğünü söyledi. Eksiklikler varsa bunların ortaya çıkarılacağını ifade eden Arslan, şunları kaydetti: 

"Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış. Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz'da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş. Tren raylarıyla menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer vagonlar menfezi geçmekle yan yatmışladır.” Bakan Arslan, yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara da şifa diledi. 


Yorumlar (4)
sedat 4 yıl önce
bir akp klasigi .
fitrat der . kader der gecer .
hizli tren gormessek bize hizli treni yutturur .
adam eskisehir ankara icin hizli tren yapti .hizli dedigi tren avrupadaki 90 larda kullanilan tren .
Korganlı 4 yıl önce
Bu rayları döşeyen mühendisler büyük vurgun yapmışlar aynen cebe cukka işte size Akpkk gerçeği
Ali Papa 4 yıl önce
3.cü dünya ülkesi gibi idare edilen bir ülke değilde medeni bir ülke olsa idik,42 kişinin 250 km hızla 100 yıllık demiryolunda öldüğü kazanın ana sorumlusu bakanı önce başbakan sonra meclis başkan adayı yapmazdık .Şimdiki bakanıda benzer gelecek bekliyor.Allah layıklarını versin.
a 4 yıl önce
bu rayları döşeyen mühendisler hesap kitap yapmadı mı yağmuru şişkınlıpı boslugu güzel anlatıyorsunuz ama masal...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@