kebir reklamı

Trabzonspor’da kritik süreç başladı

Haber61 - Haber Merkezi - Trabzonspor Genel Kurulu’nda yapılan usulsüzlükler nedeniyle kongre üyesi Hasan Al tarafından Trabzon İl Dernekler Müdürlüğü’ne yapılan başvurusu konusunda dernekler masası incelemelerini bitirdi. Dosya Dermekler masasından sorum

Trabzonspor’da kritik süreç başladı

banner197

Haber61 - Haber Merkezi - Trabzonspor Genel Kurulu’nda yapılan usulsüzlükler nedeniyle kongre üyesi Hasan Al tarafından Trabzon İl Dernekler Müdürlüğü’ne yapılan başvurusu konusunda dernekler masası incelemelerini bitirdi. Dosya Dermekler masasından sorumlu Trabzon Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan’ın önünde…


İddialar arasında genel kurulda oluşturulan divan üyelerinin de cezalandırılması istenirken çarpıcı ifadeler yer alıyor.

Dosyada neler var;
1- Genel Kurulun açılışı yönetici Köksal Güney tarafından ‘genel kurul kararları, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğuyla alınır’ hükmüne aykırı hareket etti., genel kurul divanı oluşturulmuştur.

2- CD’ler izlendiğinde Ali Sürmen ve arkadaşlarının yer aldığı listenin kullanılan oyların yüzde 70’ini aldığı anlaşılacaktır.

3- Köksal Güney 21.12.2014 tarihinde Karadeniz’in Sesi Gazetesi’ne verdiği demeçte, ‘bugüne kadar temayüller nasıl yapılmışsa öyle yapılmıştır’ diyerek yasa tüzük ve oylama sonucuna göre değil yönetimin önerdiği listeyi genel kurul divanına ikrar etmiştir.

4- Genel Kurulu açan ve oylamayı yapıp sonucu ilan eden Köksal Güney’e yapılan itirazlar üzerine, başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’nun kongre salonuna soktuğu ve arkasında yer verdiği kongre üyesi olmayan badigardlar ‘divan seçimine itiraz edenlerden’ delege Mustafa Erdem ve çocuğunu döverek itiraz edenleri yıldırtmaya çalışmıştır. Salona polis güçleri sokulmuştur.

5- İki listeli bir seçimde genel kurula katılan üyelerin iradesini yansıtmayan ve yasalara aykırı oluşturulan genel kurul divanının hükümsüzlüğü kadar divan kurulunun işlemleri de yok hükmünde sayılacağından genel kurulun iptali ve usulsüz işlem yapanların dernekler kanunun 32. Maddesince cezalandırılması istemi..

6- Yetkisiz olarak görevine devam eden genel kurul divanı gündemden 7. Maddenin çıkarılması için yönetim kurulunun önergesini okumuş, oylatmış ve gündemden 7. Maddenin çıkarılmasına karar vermiş ise de tüzüğün 38/B maddesinin ‘son şekliyle gündemi bir kez daha okutup oylatır’ hükmü yerine getirilmemiştir.

7- Gündeme madde eklenmesi için Divana 470 imzalı iki önerge verilmiştir. Bu önergeler verildiğinde hazirun cetvelinde ki katılan sayısı 1410’dur. Trabzonspor tüzüğünün 38/B maddesi ‘Kulüp organları yada hazır bulunan üyelerin onda birinin yazılı isteği ile gündeme madde eklenmesi önerilirse görüşmeye açar ve oylatır’ hükmüne rağmen genel kurul divanı kanun ve tüzüğün amir hükümlerine rağmen her iki önergeyi de işleme koymayı reddetti. Genel Kurul divan heyetinin dernekler kanunun 32. Maddesi gereğince cezalandırılması gerekir.

8- Seçimli olağanüstü kongre konusunda önergenin reddi tüzüğe aykırı olduğu gibi dernekler kanunu ve medeni kanuna aykırıdır.

BUNLAR KORSAN

Hasan Al dün Valiliğe gittiğini ve dernekler masasıyla görüştüğünü ifade ederek, “Genel Kurul yok hükmündedir. Genel Kurul’u korsan bir divan yönetmiştir. Genel Kurula katılan üyeler ezici bir çoğunlukla Ali Sürmen’i divan başkanı seçmiştir. Ancak yönetici Köksal Güney, Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’ndan aldığı talimat gereği işi oldu bittiye getirerek korsan divanı genel kurula dayatmıştır. Eğer bu ülkede birazcık demokrasi, birazcık adalet varsa bu genel kurul iptal edilir sorumlularda cezalandırılır. Biz bu doğrultuda üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Dernekler masasıyla ilgili genel kurulda büyük çoğunluğun oyunu almasına rağmen divan başkanlığına çağırılmayan ve genel kurulda divana, ‘Benim yerimi işgal ediyorsunuz’ diye isyan edip, yönetici Ali Kemal Başaran’a, ‘İstifa et’ diye seslenen avukat Ali Sürmen, bugün ki Taka Gazetesi’ndeki köşe yazısında dernekler masasına seslendi.
Yazısında şunları kaydetti;

DERNEKLER MASASI

MK ve Dernekler Yasası gereği derneklerin faaliyeti, bağlı bulundukları İl Dernekler Müdürlüğünce denetlenir.

Dernekler İl Müdürlüğünde, bulundukları İlde Valiye, Ankara’da İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığına bağlı bir kuruluştur.

Yasada zikredilenler bir tarafa Dernekler Daire Başkanlığının internet sitesine girdiğinizde görevleri arasında Dernek ve birlikler hakkındaki ihbar, şikâyet ve denetim taleplerini incelemek ve değerlendirmek.
Gerekli görülen hallerde, dernek ve birliklerin yönetim yerleri, müesseseleri ve her çeşit eklentileri ile defterleri, hesap iş ve işlemlerinin dernekler denetçileri tarafından denetlenmesini sağlamak.
Görev alanına giren konularda mevzuatla verilen diğer görevleri yapmak…
Sıralanmaktadır.
Trabzon Dernekler İl Müdürlüğü’de yasadan aldığı yetkiler ile görevini yapmak zorundadır.
Hele hele “kamu yararına dernek” ise Dernekler Kanununun 27.maddesine göre;
Kamu yararına çalışan derneklerin organlarında görev alan üyeler veya ilgili personel, hapis cezası verilmesini gerektiren suçların işlendiğinin tespit edilmesi halinde, geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanınca görevden uzaklaştırılabilir.
Dernek merkezinin bulunduğu ilin valisi, görevden uzaklaştırılma kararının derneğe bildirilmesiyle eş zamanlı olarak, görevden uzaklaştırılan organların yerlerine; Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre dernek merkezinin bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesinden kayyım atanmasını ister.
Sayın Vali’nin ve Dernekler İl Müdürlüğü’nün bunca yetkisine rağmen 2013 Mayıs ayında yapılan TS Genel Kurulunda kongreye katılanların, yani hazurin cetvelinde imzası olanların 2/3 ü ile tüzük tadilatı yapılmamış olmasına rağmen, rahmetli Vali Sayın Kızılcık’ın ve Dernekler İl Müdürlüğünün göz yumması ile tüzük tadilatının onaylandı.
Şimdi Trabzon Valiliği ve Dernekler İl Müdürlüğü benzer bir duyarsızlık sergilemektedir.
Trabzonspor Tüzüğünün 38/b ve MK 79 maddesinde yer alan “toplantıda hazır bulunan üyelerin en az onda biri tarafından görüşülmesi yazılı olarak istenen konuların gündeme alınması zorunludur.”
MK’nun 80.maddesi “Genel kurul, üyeliğe kabul ve üyelikten çıkarma hakkında son kararı verir”
Dernekler Kanununun 32/b) Genel kurulu süresinde toplantıya çağırmayan, genel kurul toplantılarını kanun ve tüzük hükümlerine aykırı olarak veya dernek merkezinin bulunduğu veya tüzüğünde belirtilen yer dışında yapan dernek yöneticilerine beş yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir. Mahkemece, kanun ve tüzük hükümlerine aykırı olarak yapılan genel kurul toplantılarının iptaline de karar verilebilir.
e) Genel kurul ve diğer dernek organlarında yapılan seçimler ve oylamalar ile oyların sayım ve dökümüne hile karıştıranlar ve defter veya kayıtları tahrif veya yok edenler veya gizleyenler, fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.
Hükümlerine rağmen, 20.12.2014 de yapılan Genel Kurul’da, divan seçiminden, önergelerin reddine kadar açık MK’nun hükümlerini ihlal söz konusu olmasına rağmen, Dernekler İl Müdürlüğünün hala bir karar vermemesinin ve tepkilere rağmen Sayın Vali’nin duyarsızlığı, TS Kamuoyu tarafından asla unutulmayacaktır.
“Keser döner sap döner, bir günde hesap döner”

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.