Tolga'dan samimi açıklamalar

1967tsbirlik.com'dan Nihal Güdü, Tolga Zengin ile bir röportaj yaptı.İşte Tolga Zengin'den Nihal Güdü'ye çok çarpıcı açıklamalar:Nihal Güdü: Kaleci olmasaydın ne olmak isterdin?Tolga Zengin: Öğretmen olmak isterdim.Nihal Güdü: Tavsiye etmem ben öğretmenim

Tolga'dan samimi açıklamalar

1967tsbirlik.com'dan Nihal Güdü, Tolga Zengin ile bir röportaj yaptı.

İşte Tolga Zengin'den Nihal Güdü'ye çok çarpıcı açıklamalar:

Nihal Güdü: Kaleci olmasaydın ne olmak isterdin?

Tolga Zengin: Öğretmen olmak isterdim.

Nihal Güdü: Tavsiye etmem ben öğretmenim işsizim... en çok sorulan sorulardan biri, Artvin doğumlusun ama 29 numaralı formayı kullanıyorsun neden?

Tolga Zengin: Anne baba memur olunca devlet nerde görev verirse orda doğuyorsun. Aslen kütüğüm Torul'da ama 22 senedir Trabzon'dayım.

Nihal Güdü:Maçlardan önce sana uğur getirdiğine inandığın bir şey yapıyor musun, yanına bir şey alıyor musun?

Tolga Zengin:Dua ediyoruz, maça çıkıyoruz yanıma bir şey almıyorum.

Nihal Güdü:Çok hırslı görünüyorsun, maçta sürekli bağırıyorsun. Bu motivasyonu nasıl sağlıyorsun?

Tolga Zengin: Her zaman konsantre ve dikkatli olmamız lazım. Bunun içinde o an oyunda kalabilmek için uyarmamız lazım. Oyundan dikkati dağıttığında oyundan kopuyorsunuz.

Nihal Güdü: Kendine örnek aldığın kaleci kim?

Tolga Zengin:Türkiye'de tabiî ki Rüştü abi. Yurt dışında Wandersar.

Nihal Güdü: Tv'den izlediğimizde oyuna topu sokarken haydi diyoruz ama olmuyor neden?

Tolga Zengin: Benim veya taraftarın haydi demesiyle olmuyor. Televizyon beni gösteriyor. Öndeki adam nerde? Sen topu at diyorsun ama adam topu istemiyor. Hiçbir zaman herkesi mutlu edemezsin.

Nihal Güdü:Rüştünün veliahdı Tolga açıklaması üzerinde baskı yaratıyor mu?

Tolga Zengin:Yok neden yaratsın ki. Türkiye de örnek alınabilecek birtek Rüştü var.

Nihal Güdü: Avrupayı düşünüyor musun?

Tolga Zengin: Evet ama önce TRABZONSPOR. bazı şeyleri burada aşmam gerekiyor. Kolaya kaçıp, Avrupaya kaçmamak lazım. Fatih abi bunu başardı.


Nihal Güdü: Kalecilikte 30 yaş altı mı üstü mü daha avantajlıdır?

Tolga Zengin: Kalecilik yetenekten çok, en büyük artı tecrübe. Bu da maç oynayarak oluyor. 30'una kadar maç oynamadıktan sonra 30'undan sonra maç oynamanın bir anlamı yok. Rüştü'ye bakın, genç kalecilere bakın olmayacak goller yer. Onlardan ders çıkartmak önemlidir.

Nihal Güdü: En çok eksik gördüğün şunu yetiştirmem gerekiyor dediğin şey ne?

Tolga Zengin: Her yönden ayaklar olsun kuvvet olsun yetiştirmek gerek. Geçen sene ayaklarda sorun vardı, aştığımı düşünüyorum. Ama hiçbir zaman nokta yoktur. Ben iyiyim, yeterim, dediğinde bittiğin ve düşüşe başladığın noktadır. Ben hiçbir zaman yeterim demeyeceğim ve üzerine bir şey koymaya çalışacağım.

Nihal Güdü: Uzun yıllar Trabzonspor'un kalesini koruyabileceğini düşünüyor musun?

Tolga Zengin: Şenol hocadan sonra uzun yıllar koruyan kaleci gelmedi. Bende geçen seneden beri iyi bir şans yakaladım. Tabi bu arada kaleci gelebilir gidebilir.

Nihal Güdü:İ nşallah kalıcı olan sen olursun

Tolga Zengin: İnşallah

Nihal Güdü: Trabzonlu olarak, Trabzon'da oynamak çok zor.

Tolga Zengin:Tabi onun hazzı çok farklı. Tuttuğun takım. Sevdiğin takım. Tribünde yaşananları bildiğin için başarmak zor oluyor ve başardığındada hazzı farklı olur

Nihal Güdü : Peki şampiyonluğa oynayan bir takımın kalecisinin bir çok şeyi aşmış olması ve ben yeterim demesi gerekmiyor mu?

Tolga Zengin:Eğer bir kaleci ben yeterim, demişse o onun bittiği andır. Dünyanın neresinde olursa olsun. Hiçbir zaman yeterim diyemez. Herkesin bir şans, kısmet faktörü vardır.

Nihal Güdü Ziya hocanın sana çok büyük güveni vardı…

Tolga Zengin: Neticesinde sen bir şey vermeden, kimse seni orda tutamaz. Bu hocanın değil taraftarın kulübü. Belli bir yerden sonra camiadan dolayı belli bir yerden sonra sen iyi değilsen seni orda kimse tutamaz.

Nihal Güdü: Ziya hocanın istifasıyla ilgili ne düşünüyorsun?

Tolga Zengin: Alıştık birileri gidiyor, birileri geliyor. Çok güzel ve çok zor günlerimiz geçti neticesinde hocamızdır. Üzerimizde hakkı çoktur. İki taraf içinde hayırlısı olur dilerim.

Nihal Güdü : Az öncede bahsettik, Trabzonspor'un gerçek sahibi taraftar. Ama maçlarda taraftar olduğunda takım oynamıyor oynayamıyor. Neden?

Tolga Zengin: Şöyle bir durum var. 24 senenin verdiği tahammülsüzlük var. Bunun baskısı hem taraftarda hem kulüpte var. Dönem dönem kötü oynadığımız zaman taraftarın baskısı var. Etkisi tabi oluyor. Seyircisizde baktığımız zaman bir BJK maçında 2-0 dan maç verdik. Seyirci olsaydı o maçta biz o maçı vermezdik.

Nihal Güdü: Milli takımda şuanda oynayabilecek düzeyde olduğunu düşünüyor mu sun?

Tolga Zengin: Geçen sene kaleci sakatken çağrıldım ama bende omzumdan sakat olduğum için gidemedim. Beni hazır görenler var ki beni oraya layık görüyorlar.

Nihal Güdü :Şanssız bir GS maçımız var, ne yazık ki o maçı aklından çıkartabildin mi?

Tolga Zengin: Hayatta her şey bir anı. Yeri geldi mi aklına gelince tatlı bir tebessüm yapıyorsun bu bir gerçek

Nihal Güdü: O maçtan sonra ümitsizliğe kapıldın mı?

Tolga Zengin: Hayır. Çünkü her şey kader kısmet. Benim için şanstı. İyi değerlendiremedim belki. O maça kadar iyi olup o maçta tökezleyebilirdim. Kötü bir başlangıç yaptım sonra çıkışa geçtim. Böylesi daha iyi ama birden zirveye çıkmaktansa yavaş yavaş çıkmak daha iyi. Emin adımlarla çıkmak güzel. Camia çok destek verdi onunla birlikte aştık.

Nihal Güdü: Maçlarda çok çabuk moralin bozuluyor neden?

Tolga Zengin: Her insanın bir yapısı var neticesinde. İnsanlara anlatamıyorsun çoğu zaman. Bizde işimize yansıtmamalıyız ama bunu da yaşın getirdiği olgunlukla aşıyorsun.

Nihal Güdü: Gol yediğinde veya hata yaptığında bu sende hırs mı yaratıyor? Moral bozukluğu maç sonrasında da devam mı ediyor? Yoksa nasıl mı yaranıcam ben bu taraftara diye düşünüyorsun?

Tolga Zengin: Yaranmak gibi bir şey yok. Trabzon küçük yer herkes birbirini biliyor. Hata oluyor ama ona takılmamak lazım. Orda ne yapabilirdim diye düşünüyorsun.o pozisyonda onu değil de ne yapmam gerekirdi diye düşünüyorsun. Onları düşünerek doğruyu bulman lazım. Pozisyon bitti aman bırak bu hatayı deyip geçmemek lazım. İnsanlar hata yaparak gelişir. İnişli çıkışlı olması lazım. Duraklama çıkış olacak ki bazı şeyleri görebileceksin.

Nihal Güdü: Trabzon basınının üzerine çok geldiğini düşünüyor musun? Bir ara üzerine çok gelmişlerdi seninde moralin bozulmuştu.

Tolga Zengin: Bizi seven veya beğenmeyen insanlar var. Bu gayet doğal ama eleştirilerin boyutu çok önemli. Ben çıktım kötü oynuyorsun dediklerinde ben A milli takıma çağrıldım. Şu da bir gerçek dışarıdan bakıldığında değerin daha iyi anlaşılıyor. İçinde olduğunda çok fark edemiyorsun. Eleştiri olmadan insan gelişmez. Şu da var başlarda gerçekten çok moralim bozuluyodu. Ama bakıyorsun senin hatanı kolluyor. Senin iyi yaptığını yazmıyor. İçim rahat olduktan sonra gerisi çok önemli değil. Ben kendimi biliyorum bizi bilen biliyor. Benim için klupte kaleci değil yazısı var diyenler bile var. Bize kaleci diyenler anlamıyor demek ki kulüpte. Anlattın mı takıyorsun anlamına geliyor. Basit şeyler. Hayat devam ediyor.

Nihal Güdü: Türkiye'de en çok korktuğun forvet kim?

Tolga Zengin: Öle bir takıntım uğurum yok.

Nihal Güdü: Türkiye'de en çok beğendiğin forvet kim veya kimdi?

Tolga Zengin: Benim için en iyi forvet Fatih abiydi(Fatih Tekke)

Nihal Güdü:Bizim insanımız kendi insanıyla uğraşmayı seviyor, yıkıcı bir şey yapıyor?

Tolga Zengin: Çok genele vurmamak lazım. Ben insanların arasında çok dolaşıyorum. Her zaman her yerde beni görebilirsiniz. İnsanlarla konuşunca öyle değil. Ama insanlarda geçim sıkıntısı iş sıkıntısı sana yansıyor. Onları da dinlemek anlamak lazım.

Nihal Güdü: Ben 17 yıldır Trabzon'a uzaktaydım ve kendimi bildim bileli Trabzonsporluyum. Dışarıdan hep şöyle görünüyor. Futbolcularla taraftarın arasında sanki uçurum var. Ama buraya geldim bunun böyle olmadığını sende gördüm ilk. Ben futbolcuyum ben Trabzonsporluyum havası yoktu sende.

Tolga Zengin: Biz ne kadar bu camianın parçasıysak taraftarda bir parçası olmazsa olmazı. En az bizim kadar önemli. İnsanları fazla gözünde büyütmemek lazım. Neticesinde bizde insanız. Her insan gibi yaşıyoruz. Benim abim öğretmen çoğu kişinin de abisi öğretmen. Ben öle futbolcuyum diye farklı hayatım var diyemem. Ben gider Fatih Mahallesinde arkadaşlarla otururum. Etrafında gerçek dost bulmak zor özelliklede bir yerlere geldikten sonra. Şu da bir gerçek kötü skorlardan sonra futbolcular dışarı çıkmak istemiyor. Bizim insanımızda bazı şeyleri öğrenmek istiyor.7 maçta 1 puan aldığımız zamanda kimse çıkmak istemezken ben kahvede oturuyordum. Adam soruyor, niye böyle oldu diye. Adama anlatıyorsun durumu o gidiyor 1 kişiye, 1 kişi ,10 kişiye 10 kişi 100 kişiye söyler bir etkileşim oluyor. Bizim en büyük sıkıntımız taraftarla futbolcu arasında bir kopukluk olmasıdır. Ben kötü bi maçtan sonra çıkar dışarı dolaşırım ama dışardan gelen bir insan çekiniyor. Beni bilen biliyor. Ben de kendimi biliyorum. Skor kötü oldu mu yanlış olaylardan korunmamız çekinmemiz lazım. Hem taraftar hem de futbolcu açısından. Çok destek verildi. Şu an ki duruma bakıldığında eskisine nazaran daha çok destek veriliyor. 24 yıldır gelmeyen bir şampiyonluk var. Bu şehirde sadece Trabzonspor var. Başka bir şey yok.

Nihal Güdü: Maçı kaybettiğimizde taraftar takıma saldırmayı geçiriyor içinden.

Tolga Zengin: Evet bu var ama futbolcuyla konuştuğunda oturur beraber ağlarsın. Karşılıklı konuştuğunda çok farklı. Sen sadece Trabzonspor'un yenilmesin kahroluyorsun. Bak ben bi TS'nin yenilmesine kahroluyorum. Annem babam Trabzonlu ona kahroluyorsun. Konuşamıyorsun. Yeri geliyor baban hepinizi kovmak gerek diyor. Bir şey diyemiyorsun. İşin bu senin işinde başarısızsın. Daha da sayarım sana. Üzülmeyeninde işi yoktur böyle bir durumda aramızda.

Nihal Güdü: Taraftardan beklediğin istediğin ne?

Tolga Zengin: Şunu bilmek gerekiyor. Bu Trabzonspor ne bir başkanın ne hocanın ne de futbolcunundur. Trabzonspor'a küsmemek gerekiyor. Trabzonspor kötü oynamaz. Orda futbolcular kötü oynar. Sen burada Trabzonspor'a sahip çıkacaksın. Bu bir gerçek. Gelenler mutlaka gider ama o iki renk kalır. Bordo ve mavi.

Nihal Güdü: Bizde şöyle bir şey var. Bir kötü olay oldu mu tüm iyi olayları siliyoruz.

Tolga Zengin: Bizde bizde diyoruz hep kötüyü görüyoruz. Öyle değil artık. Taraftarımız artık çok bilinçli. Ama gelin 2 sövelim rahatlayalım diye maça gelenlerde var yok değil. Ama gelirsin maça önüne adam gibi adamlarda düşer.

Nihal Güdü :Tribünde bayanların artmasını ister misin?

Tolga Zengin: Tabi ki isterim. Önce küfürü kesmemiz lazım. İster istemez bende nişanlımın maça gitmesini istemiyorum. Çünkü küfür var. Haa kimse kimseyi dağa kaldıracak değil. Ben küfür etmiyorsam sevdiğimin yanında kimseye de ettirmem. Kimsenin de ağzını kapatamıyorsun. Avrupa'ya bakıyorsun adamlar maça geliyor medenice tepki koyuyor. İstanbul'da kadroda olmasak da tribünden maçı izlerken karısının yanında küfür edeni gördük. Tam sövmeye hazırlanırken pardon abla diyerek. Başka yere gidip söveni de gördük. Ama Trabzon'a baktığımızda bizim bayanımız kaldırmaz bu lafları. Tutucudur. Böylede olması gerekir

Nihal Güdü: Tribüne çağırdığımızda gelmiyorsun bazı zamanlar neden?

Tolga Zengin: Ya şöyle bir şey var. Sahaya ısınmak için çıkıyorsun. Müzik oluyor. Sesten taraftarın kimi çağırdığını duyamıyorsun isimler karışıyor. Tolga diyorsanız bize Ayman olarak gelebiliyor. Isınıyorsun kafan dolu. Tribüne çağrılıyorsam giderim. Gitmezsem saygısızlık yapmış gibi hissederim kendimi. Geldiğimizde tribüne yumruk yapmamızı istiyorlar. Ama ben yapmam bana uygun değil. Haa yapan var saygı duyarım. Ben elimi kalbimin üzerine koyarım benim için bu daha anlamlıdır. Herkesin kişiliği farklıdır. Bana da saygı duymak gerekir.

Nihal Güdü: Taraftar ateşli futbolcu istiyor. Bizde öyle kim var?

Tolga Zengin: Hasan Üçüncü var ama değeri bilinmiyor. Hüseyin var zamanında değeri bilinmedi. Şimdi baş üstünde taşınıyor. Hasan Üçüncü dediğimiz kişi Bursa maçında tekmeye kafayla giren bir futbolcu. Nerdeyse kör oluyordu. Kimileri Hasanla Hüseyin ile olmaz bu işler diyor. Zihniyet değişmeli. Trabzonspor'un sıkıntısı Hasanların Hüseyinlerin azalması.

Nihal Güdü :Trabzonspor taraftarlarında basınında şöyle bir düşünce var? Fatih Terimin Trabzonspora karşı bir tepkisinin olduğunu düşünüyorlar.

Tolga Zengin: Şimdi Fatih hocanın ne düşündüğünü bilemeyiz. Karşımızdaki insanın ne düşündüğünü bilemeyiz. Erdinç'i almaması onun kararı bize laf söylemek düşmüyor.

Nihal Güdü: Son olarak son hafta sakatlandın

Tolga Zengin: Gerilme ve yırtık var dolayısıyla bir ödem oluştu. Şuan 2 hafta gibi görünüyor. Daha erken veya geç olabilir. Tedaviye vereceğim cevaba göre değişir. Düz basarken sorun yok ama yana dönerken sorun oluyor.

Sakatlandığımda sprey sıktılar. İlk defa dizimden sakatlandım. Baya canım yandı. Ahmet abiye söyleyin ısınsın ben bu ayakla birkaç dakika idare ederim. O da soğuk girmesin oyuna vakit kazanalım fazla ağrım yoktu ama yan basınca sıkıntı oluyordu. Taça attılar ve değişim oldu.

1967tsbirlik.com /Nihal GÜDÜ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler