Tiyatro devam ediyor, Suçlu güçlü, mağdur suçlu oldu! Şikeyi Trabzon yapmış

'Futbolda şike' davası yeniden görüldü.

Spor 16.07.2020, 13:59 16.07.2020, 14:19
Tiyatro devam ediyor, Suçlu güçlü, mağdur suçlu oldu! Şikeyi Trabzon yapmış

'Futbolda şike' davası, Yargıtay’ın usulden bozma kararının ardından yeniden görüldü. Duruşmada Trabzonspor vekilinin itirafçı beyanları olduğuna ilişkin sözlerine sinirlenen Yıldırım, "Aynı FETÖ’cüler gibi konuşuyor" diyerek tepki gösterdi. Yargıtay’ın bozma kararının uyulmasına karar veren mahkeme, Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 5 sanığın dosyasının ayrılmasına karar vererek duruşmayı 6 Kasım 2020 tarihine erteledi.

Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, 'Futbolda şike' davasında, aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Eski Başkanı Aziz Yıldırım'ın da olduğu 36 sanık hakkında verilen beraat kararını usul eksikliği nedeniyle bozmuştu. Yargıtay’ın bozma ilanının ardından 'futbolda şike' davasının ilk duruşması görüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda görülen duruşmaya tutuksuz sanık Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Eski Yöneticisi Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, Ümit Karan ve Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz’ın da aralarında bulunduğu 19 sanık ile avukatları katıldı. Duruşmada, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç da izleyici olarak yer aldı.

"BİZ YAPMADIK TRABZON YAPTI"

Duruşmada Trabzonspor vekilinin bazı sanıkların itirafçı beyanları olduğuna ilişkin sözleri üzerine tartışma çıktı. Trabzonspor vekilinin sözleri üzerine konuşan Aziz Yıldırım, "Aynı FETÖ’cüler gibi konuşuyor. Tapelerden söz ediyor. Avukatlarımız bize tapelerin delil olmayacağını söylediler, buna rağmen biz konuştuk. Biz yapmadık. Bizim kimseden korkumuz yok, biz yapsak söylerdik. Trabzon yaptı" dedi.

Yıldırım’ın ardından söz alan Fenerbahçe Spor Kulübü avukatı ise, "Hain FETÖ kumpası sonucu maddi-manevi zarara uğradık. Ne acı ki bu zarara iştirak eden kulüpler de var. Tüm Fenerbahçe yöneticilerinin beraatini talep ederiz" dedi.

Fenerbahçe A.Ş. avukatı ise İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘futbolda şike kumpası’ davasının dosyasının getirilerek, kumpas olgusunun tespit edilmesini istedi.

Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına karar veren mahkeme heyeti, sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl’ın dosyasının ayrılmasına karar verdi. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ‘futbolda şike kumpası’ davasının dosyasını isteyen mahkeme, duruşmayı 6 Kasım 2020'ye erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı FETÖ firarisi Zekeriya Öz’ün talimatı ile Fenerbahçe Spor Kulübü Eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiye ilişkin 3 Temmuz 2011’de ‘futbolda şike’ soruşturması başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında, 1. Lig ve Süper Lig’de 2010-2011 sezonundaki maçlarda şike faaliyetlerinin gerçekleştirildiği iddia edilmiş ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Aziz Yıldırım, 2 Temmuz 2012’de mahkemece, 'spor müsabakalarının sonucunu etkilemek amacıyla Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde şike ve teşvik primi suçlarını işlemek suretiyle suç örgütü kurup yönettiği' gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, İstanbul 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin 85 sanık ile ilgili verdiği kararın temyiz incelemesini tamamlayarak 17 Ocak 2014’te Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkındaki cezaları onamıştı.

Özel yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması, ‘futbolda şike’ soruşturma ve kovuşturmasını yürüten hakimler, savcılar ve polis görevlilerine FETÖ nedeniyle soruşturmalar açılması nedeniyle Aziz Yıldırım, kendisine ve kulübüne kumpas kurulduğu iddiasıyla İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne 21 Nisan 2014’te başvurmuş, yeniden yargılanma yapılması ve infazın ertelenmesini talep etmişti.

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yapılan yargılamada, Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanık hakkında beraat kararı vermişti. Yargıtay 5’nci Ağır Ceza Dairesi, 2 Ocak 2020 tarihinde Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın beraat kararını usul eksikliği sebebiyle bozmuştu.
 


Yorumlar (35)
Mantıklı 1 yıl önce
Sonuçta Fenerli . RTE’e de öyle. Sıkışınca FETÖ’ye suçu atıyorlar. Yuklardır Fetö’yü besleyen onlar sonrada bunlar hain çıktı diyorlar. Bakın, maksadı bozuk olanın yanında bulunmak, sizşnde gangi maksadı güddüğünüzü gösterir. Basta..
Son Hamsi Bükücü 1 yıl önce
Yetimin hakkı olan parayı bakanlar sayesinde yiyen takımın taraftarlarına bak. Tirabzonun haddine mi liderliğe oynamak. O kadar puanı topladiysa geçen sezon olduğu gibi kollanmıştır. Akparti en fazla tirabzona çalıyor. Adam hala ak parti diyor. Biraz insanlara şeref lazım.
Faroz lu 1 yıl önce
2020 en güzel tam oturdu yorumu
61 Herif 1 yıl önce
Allahimdan bulasiniz
davut 1 yıl önce
Arkadaşlar yapmayın. Lütfen Ak Partimize zarar veriyoruz. Konuyu kapatalım artık
SEREF 1 yıl önce
Suç belli , suçlu belli , kurtaran belli.
turgutu 1 yıl önce
adam haklı.....Kendini savunamazsan, tava kapağı gibi dönersen şikecide sen olursun, hırsızda sen olursun.....Yok ya ben bu takımı bırakıyorum.........
Tuncay 1 yıl önce
Bu hükümet bu adalet sistemi olduğu sürece sonunda Trabzonspor suçlu çıkar
Alpaslan elmaci 1 yıl önce
Bu is bitmistir defteri kapatabiliriz aziz yildirim öylesine hapise yatmisti istirahat etmisti trabzonspor sampionlar liginde oynamisti fenerbahce istememisti diye öylesine olmus bunlar sonuc davaya devam edersek suclu biz cikacagiz en iyisi kalitesiz alt yapi oyuncularla lige devam etmek öyle böyle trabzonsporu yasatmaliyiz birlikte yoksa fenerbahceyle hukuk mahkeme olsun avukatlar olsun bas edemeyiz hakim fenerbahceli olunca savci fenerbahceli olursa sansin sifir olur bizim avukatlarda büyük ihtimal fenerbahcelidir kimse kusura bakmasin bu davayi kaybetik
Turkoglu Turk. 1 yıl önce
dinsizin hakkindan imansiz gelirmis Trabzonun konusma hakki yoktur her secimde bunu kanitlamistir . kimse hikaye anlatip durmasin.
ENGİN 1 yıl önce
yazıklar olsun bu hırsızları başımıza çıkaranlara hırsızlar daha güçlü
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@