7m


7m

hyundai

Süper Lig'in başlama tarihi belli oldu! TFF Başkanı Nihat Özdemir açıkladı

TFF Başkanı Özdemir açıklamalarda bulundu.

Spor 06.05.2020, 14:03 06.05.2020, 15:14

TFF Başkanı Nihat Özdemir açıklamalşarda bulundu.

Özdemir, "liglerimizi 12-13-14 Haziran'da başlatma kararı aldık. Bunu Sağlık Bakanlığı'na göndereceğiz, onlar da Bilim Kurulu'na sevk edecek. Onlar maçların nasıl oynanacağına karar verecek. Sonuçta esasları kulüplerimize bildireceğiz. Biz de federasyon olarak Süper Lig, 1., 2., 3. lig ile bölgesel amatör lig temsilcileri ile görüşeceğiz." dedi.

Nihat Özdemir'in açıklamaları:

"5 aydır bu süreci yaşıyoruz. Dünyaya örnek bir mücadele gösterdik. Pandemi ile savaşta her gün daha iyiye gidiyoruz. Yaşanan bu süreçten Türk futbolu da etkilendi. Devletimizin aldığı kararlarla sportif tedbirleri en erken alan ülkeler arasındayız. 11 Mart'tan sonra maçları seyircisiz oynattık, ilk ölümlü vakaların ardından ise ligleri erteledik. Allah'a şükür ki sahalardan virüs çıkmadı.

1.5 ay geçti, önlemleri aldık, kararlı mücadelemizle önemli yol aldık. Futbola dönüş için sağlık kurulumuz çalışma gerçekleştirdi. Protokol hazırlandı. 1. kısmı paylaştık. Müsabaka evresini de en kısa zamanda duyuracağız.

Önce sağlık dedik. Futbolumuzun en az şekilde etkilenmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Sayın Bakanımız ile toplantılar yaptık, kulüplerle görüştük, devletimizin tüm kurullarıyla durumu değerlendirdik. UEFA ile FIFA ile görüştük. En son olarak Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ile görüştük. Gerçekten zor bir görevi başarı ile yürütüyor. Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Bugün de yönetim toplantımızı yaptık. Normalleşme planı çerçevesinde görüştük. Tüm şartları göz önünde bulundurarak yol haritası çizdik.

Şimdilk olmak kaydıyla, elimizde değişik senaryolar olması kaydıyla, liglerimizi 12-13-14 Haziran'da başlatma kararı aldık. Bunu Sağlık Bakanlığı'na göndereceğiz, onlar da Bilim Kurulu'na sevk edecek. Onlar maçların nasıl oynanacağına karar verecek. Sonuçta esasları kulüplerimize bildireceğiz. Biz de federasyon olarak Süper Lig, 1., 2., 3. lig ile bölgesel amatör lig temsilcileri ile görüşeceğiz."

Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını biliyoruz ama yeni dönemi de fırsata çevirmeliyiz. Bunu başaracağımıza eminim. İnşallah ligleri en iyi şekilde temmuz sonunda bitireceğiz. Ağustos ayında da Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yaparak taçlandıracağız. Kararın hayırlı olmasını diliyorum."

Elimizde 10 ayrı senaryo var. Bunları Sağlık ve Spor Bakanlığımızla paylaştık. Bize verilecek sistem içerisinde ligleri bitirmek istiyoruz. Ana hedefimiz sağlık. Futbolcuların, futbol adamlarının, basın mensupları için en iyisini düşüneceğiz.

Ankaragücü'nde vaka yaşanmıştık. Bundan sonrasını Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'na uyarak yola devam edeceğiz. Biz verilecek kararları sağlık kurulumuzla değerlendireceğiz. Bunları bülten halinde yayınlayacağız.

Harcama limitleri konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bütün kulüplerimizin gelirleri azaldı. Yayıncı kuruluşla yaşadığımız sorunları birazdan açıklayacağım. Reklam gelirleri. Seyirci gelirleri. Görülüyor ki bundan sonra da seyircisiz oynayacağız. Lisans Kurulu bunları araştırıp değerlendirecektir.

BeIN Sports'a gelince... 5 yıllık anlaşmanın 3 yılını tamamlıyoruz. 2 yıl daha sözleşmemiz var. Hedefimiz BeIN Sports'la bu 5 yılı tamamlamaktır. Görüşüyoruz. Bütün şirketler gibi onlar da gelir kaybına uğramıştır. Kulüplerimiz gibi gelirleri azalmıştır. Bunun için sezon sonuna kadar ödeyecekleri 588 milyon TL var. Bununla ilgili görüşüyoruz. Onlar da ligin bir an önce oynanmasını istiyorlar. Yolumuza BeIN Sports ile devam etmek hedefimizdir.

Altyapılardan önce ilk amacımız ana liglerin başlaması. Daha sonra alacağımız kararları vereceğiz.

UEFA ve FIFA ile sürekli görüşüyoruz. Ödeyecekleri meblağlar var. Görüşmeler sürüyor. Öne çekilmesini talep ediyorum. Onlar da ellerinden geldikçe öne çekmeye çalışıyorlar. Geçen hafta milli takımda oyuncuları olan kulüpler için ödeme yaptılar. Biz de bir gün beklemeden bu paraları kulüplere yolladık. Hem Servet Yardımcı hem de Kadir Kardaş devamlı görüşüyorlar. Öne çekmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Eğer başlarsak 26 Temmuz'da ligi sonlandırmaya planlıyoruz. 7 haftasonu, sadece 1 hafta hafta arası maç oynayacağız. Sezonu 26 Temmuz'da bitirmek ana hedefimizdir. Yeni sezon için ise tahmin ediyorum ağustos ayını belki tatil dönemi yapabiliriz. Çalışmaları yapacağız. Bildiğiniz gibi Avrupa Şampiyonası 2021'e ertelendi. 25 Mayıs'ta liglerin bitmesi isteniyor UEFA tarafından. Ona göre ne kadar ara vereceğimizin hesabını yapacağız."

Kulüpler ile devamlı görüşüyoruz. Bu toplantılar neticesinde her zaman orta yol bulduk. Tek şehirde oynamak hiçbir zaman gündemimize gelmedi. Tamamen bizim dışımızda konuşulan şeyler. Bizim isteğimiz herkesin kendi stadında oynaması.

Ligleri hangi kulüplerin oynamak istediğini ya da istemediğini bilmiyorum. 18 takımdan 13-14'ü liglerin oynanmasını istiyor. 1. Lig'de ise 11 kulüp istiyor. 2 ve 3. liglerde ise 90 takımdan yüzde 73'ü oynanmasını istemiyor. Bu rakamları toplantılarda aldık.

Futbola dönüş protolüne zor diyenler var. Biz en az hasar göreceğimiz protokolü yayınladık. Herkes buna uyar mı bilemem. Bu sefer Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun yollayacağı yeni protokolü yayınlayacağız. Buna mutlaka uymaları gerektiğini söyleyeceğiz. Bunlara uyarsak inşallah ligleri oynayıp bitireceğiz."


Yorumlar (16)
Mehmet 2 yıl önce
Ligler devam ederken her hangi bir olay olursa derhal... Yani diyor ki Trabzon geri kalır ve GS öne geçtiği an bir olay uydurup ligi tescil ederiz????
BenDeniz 2 yıl önce
TrabzonSpor lider olduğu için ligi tescil etmediler. Korona devam ediyor bakalım Fatih terim şimdi ne söyleyecek. Bunlar işaretle kurumların başına getirilen yalamalar sözde TFF başkanı Fenerbahçe’nin tescilli uşağı TrabzonSporun düşmanı. Gerçek verileri halktan saklayan sahtekarlar bunlar 3.420 koronadan ölen var diyorlar gerçeği yansıtmıyor halktan saklıyorlar gerçek ölüm vakası 10 binin üzerinde bu şartlarda ligleri hazıranda başlatıyorlar tayyip ne derse o.
anonim 2 yıl önce
gram üzülmüyorum şehrimiz her seçimde yüzde 60 oy veriyor şimdiki belediye başkanına lafım yok kendisinide çok severim lafım ona değil ama ne yazıkki trabzon halkı yanlış yapılınca cezasını vermiyor.
BenDeniz 2 yıl önce
Şöyle baya böyle her şekilde sahada sizi evire çevire halledecek güçtedir TRABZONSPOR..
Kenan 2 yıl önce
Size kısaca gözünüze girsin diyorum
Görünen köy. 2 yıl önce
Buradan Trabzon yönetimini bir taraftar olarak uyarmak isterim ki ilk hedef olarak ligi 30 haftaya kadar oynatlılıp duruma göre değişen liderlik sıralamasına göre sezonun bitirilmesi ihtimali de var. Böyle olması durumunda esas görüş 34 hafta değerleri, eğer bu haftaya ulaşılamaması durumunda 26.hafta değerlerinin korunmasının esas olmasıdır. Yoksa yaz boz kurbanı olma ihtimali hiçte uzak değil.
Tscan 2 yıl önce
Bunu yazın birkenara futbol da dahil para için herşey bilim kurulunu ve sağlık bakanimin çalışmaları boşa gidecek yazıktır
Tursun 2 yıl önce
Korona virüslü bir futbolcu varsa ve lig ondan yoksun başlatılacaksa ve bu bulaşıcı hastalık doöayısıyla olmuşsa o takımı oynatamazsın haber 61 aracılığıyla yazıyorum bu hakkaniuwt ilkesine aykırıdır ve tff federasyonu yanlış yola giriyor takım uöneticileri ateşle oynuyor çıkıp bin tNe kupa bir insan hayatına drğmez diyen fatih hoca takımını çıkaracakmı bu nasıl adamlık veya bu riski göze alan federasyon senelerdir oynadınız hak yediniz şike yaptınız yazıklar olsunki bu sene küme düşecek takıma yazık olmazmı bu federasyon özerk değildir öncekiler gibi ve son 2 haftada 4 puanı çalınan ligde teknhata ve şanpiyonluğun değişmesi bu ülkede çok şeylere gebedir
Trabzonspor 2 yıl önce
TRabzonspor puan kaybedene lider Galatasaraya geçene kadar ligler oynanacak son karar. Böyle karar olur mu? Şu an oynanacak fakat virüslü futbolcu Veya çalışan tespit edilir ise direk olarak önlem alıp gerekeni yapacağız diyor. Böyle bir çifte standart olur mu? Tek sıkıntımız futbol mu şu an? Yoksa ülkenin sıkıntılarını halının altına süpürmek için insanların beynini başka şeyler ile mi meşgul etmek ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@