7m


7m

hyundai

Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, geride kalan sezona ve gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Spor 24.05.2021, 14:44 24.05.2021, 14:49
Nihat Özdemir'den flaş açıklamalar

Türk futbol tarihinin en uzun sezonu geride kaldı. Son düzlüğe kadar şampiyonluk yarışının devam ettiği sezonda birçok ilk yaşanırken Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, geride kalan sezonu ve gündemdeki önemli gelişmeleri beIN SPORTS'ta değerlendirdi. 

İşte Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in açıklamaları:

"Eleştirilmemek mümkün değil. Biz, her kararı Türkiye'deki futbol için alıyoruz. Elimizden geldikçe de adaletli karar almaya çalışıyoruz. Her kulübe eşit olmaya çalışıyoruz"

"Kulüpler Birliği'nden küme düşmeme konusunda toplu bir karar geldi, biz çok düşündük. Onlara hak vererek, düşmeyi kaldırmıştık. Bütün liglerden düşmeyi kaldırdık ve 21 takımla oynandı. Zor bir sene oldu. Biz ve kulüplerimiz, birbirimize destek olduk ve ligi tamamladık"

"Böyle bir lig yaşanmadı. Son haftalara 2 takım şampiyonluk için yarışarak girerdi. Ama bu sezon 3 takım eşit şansla son haftalara girdiler"

"1. Lig finalini İzmir'de oynatmayı düşündük. Uygun olan tek stadyum Göztepe Stadyumu'ydu, orası da bakımdaydı. İki takımın yetkilileriyle konuşup, finali İstanbul'a aldık"

"Elimizden geldikçe, takımların şartlarını da göz önünde bulundurarak bütün ulusal kupa final maçlarını Olimpiyat Stadyumu'nda oynatmak istiyoruz"

"Sezon başında Fenerbahçe çok iyi bir kadro kurdu, çok transfer yaptı. Erol Bulut ile sezona başladılar ve sezona da çok iyi başladılar. Herkes dedi ki 'Bu sene Fenerbahçe sezonudur', 'Fenerbahçe şampiyon olacak zaten federasyon da buna yardım ediyor', 'Bunun ismi fenerasyondur' dediler. Bütün her şey buna dizayn edilmiş gibi oldu. Böyle konuşmalar devam ederken arkasında Galatasaray , öne geçmeye başladı. Dediler ki 'Yine Galatasaray'a büyük destek var, plan - program böyle işliyor'. Sonra bir ara Beşiktaş öne geçti ve ilk yarıyı lider tamamladı. Sonra bununla ilgili, 'Beşiktaş'a düzen var' denildi. Ama öyle oldu ki son 3 haftaya gelindiğinde 3 takım da eşit şansla son 3 haftaya girdiler. 2 gol farkla da Beşiktaş şampiyon oldu. Süper Lig'de şampiyon ve TFF 1. Lig'de çıkan takım hakkında kimse bir şey konuşmuyor"

"TFF'nin 1. lig takımlarıyla, onların kulüpler birliğiyle toplantılar düzenledik. 2021-22 sezonunda TFF 1. Lig'e de getirmek istedik. Fakat stadyumların teknik kapasiteleri buna yeterli değil. Ama kararımızı aldık ve 2022-23 sezonunda da bu uygulanacak"

"VAR konusunda rakamların daha iyiye gittiğini görüyoruz. Kimse kalkıp VAR iyi değil, kötüye gidiyor şeklinde bir şey söylemesin. İnanın İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya'da da bu rakamlar bizimkilere yakındır. Gelecek yıl, bu yıldan çok daha iyi rakamları göreceğiz"

"VAR sistemi futbolda vazgeçilmez bir nokta olmalıdır ve olacaktır. Hedefimizle 1. ligden sonra 2. lige ve 3. lige de getirmeliyiz. VAR sistemimizin gerekliliği hepimiz tarafından kabul edilecektir"

Gol çizgisi teknolojisi hakkında açıklama

"Avrupa'da gol çizgisi teknolojisi uygulamaya başlanırsa biz de bunu yapmaya hazırız"

'Kurullarımızla devam etmeyi düşünüyoruz'

"Hedefimiz yeni yapılacak genel kurula kadar bu kurullarımızla devam etmek. Ancak yeni bir spor yasası var mecliste. Ligler başlamadan evvel Mali Genel Kurul'umuzu yapacağız. Orada tüzüğümüz ile ilgili bazı değişiklikler yapmayı, spor yasasıyla bunu uyumlu hale getirmeyi düşünüyoruz. Bir de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği kararlar var. O kararlarla bizim kurulları uyumlu hale getirmek gibi bir çalışmamız var. Bunu da getirip bizim genel kurulumuza sunacağız. Bununla ilgili genel kurul kararını almak adına çalışmalarımızı yapmaktayız"

"MHK'ye ayrıca teşekkür etmek istiyorum. 10 maç aynı anda oynanıyor. Bunlara verilen hakemler, VAR'daki arkadaşlar, görevliler, temsilciler ile büyük bir iş başardığımızı düşünüyorum"

"PFDK ve Tahkim Kurulu başkanlarımıza da teşekkür ediyorum. Onlarla devam etmek istiyoruz ve edeceğiz"

"'Benim burada ne işim var?' dediğim kendi kendime çok oldu. Ama bir görevtir. Gelmişiz, aday olmuşuz. 4 yıl olarak göreve geldik. Uzun bir süre ama aday olduk ve sağ olsunlar destek verdiler, göreve geldik. Biz bunu götürmek zorundayız. Canımızın, gücümüzün yettiği kadar bu görevi götürmeye çalışacağız"

'SÜPER LİG'DE ANA HEDEFİMİZ...'

"Süper Lig'de ana hedefimiz bence 18 takım olmalı. 20 takımla bile sıkışık olacağı görünmekte. 1. Lig'in de 18 takımla olması gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda çalışmalar devam ediyor."

MAÇLAR NE ZAMAN SEYİRCİLİ OYNANACAK?

"Ağustos ayının ortasında başlatacağımız ligi, kademeli olarak seyircili oynamak istiyoruz. Hedefimiz seyircili oynatmak. Belli sayıda seyircili oynatırsanız, o yetki kulüplerde olacaktır. Biz de TFF olarak rahat edeceğiz. Ana hedefimiz, sayılar düşmeye devam ederse, aşılama sistemi başarılı olursa, maçları düşük kapasitede seyirciyle oynatmak istiyoruz"

FENERBAHÇE - GALATASARAY DERBİSİNDE KAÇ KİŞİ VARDI?

"Fenerbahçe-Galatasaray derbisi vardı, Galatasaray 1-0 yendi. O maçın devre arasında, İstanbul Emniyet Müdürü stadyumda kaç kişinin olduğunun sayılmasını istedi. 452 kişi olduğu bildirildi. Çok seyirci alındı dendi ama sayı 452 kişiydi."

1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLAR

"İlk müracaatı Fenerbahçe yaptı. Samsun'dan Ankara'ya Eskişehir'e İzmir'e birçok kulüp, bu maddeden istifade etmek için müracaat etti. Bazı takımlar, karşı görüşü oldu. Bunlar Hukuk Kurulu'nda. Yakın bir zamanda en doğru kararı vereceğiz... Biz karar aldıktan sonra bunun itiraz yolları da açık. Bir karar alacağız ama hukuksal yollarının açık olduğunu görüyoruz. En doğru kararı, en kısa sürede alırız. TFF arşivlerinde her şey mevcuttur. İncelemeler devam ediyor. En kısa zamanda ilan etmeyi düşünüyoruz. Tahkim var, Genel Kurul var. Biz karar vereceğiz. Bir kısım memnun olacak, bir kısım memnun olmayacak"


Yorumlar (5)
Garip38 1 yıl önce
Her kararı İstanbulun 3 şımarık çocuğu için alıyorsunuz , tipe gel millet unutmayın ölüm var ölüm bu dünyaya 3 şımarık çocuklar için kazık çakamayacağınız günler gelecek
Horyanlı Kazım 1 yıl önce
Sizin elinizden geleni deyil mevcut kanuna riveyet eleyin yeter biz sadaka istemiyoruz,
Horyanlı Kazım 1 yıl önce
Türkiyenin en zengin adamları federasyon başkanı Allah aşkına hangi devlete böyle bir şey var varsa lütfen bana buraya yazın,
TS61 1 yıl önce
Devletin etrafindaki mutahitleri bir yerlere başkan yapmaktan vazgeçin artık adamın suratında samimiyet ve meymenet eksikliği var.Yazık ülkemin güzel insanına bun tip adam olmayanları laik görüyorlar yancı olduğu ne amaçla geldiği belli.
Mavi 1 yıl önce
İst dışında takım var yıllardır figuran rolü biçemezsiniz ts a , asıl bu ligin aktörü ts , yeter artık bu kadar hak yediniz, agaoglu yeni sezonda ts alehine hakemler yine tekrar bariz kararlar verdiği an direkt fifa uefa aihm şikayet etmeli tff ve mhk yi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@