Futbolcu sözleşmeleri TL'ye dönüyor!

Türk ekonomisini sarsan döviz kurundaki sıçramanın ardından TL ile sözleşme dönemi başlıyor.

Futbolcu sözleşmeleri TL'ye dönüyor!
banner432

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan ve yürürlüğe giren 'Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar' ile Türkiye'deki menkul ve gayrimenkul kiralamalarla birlikte tüm hizmet sözleşmeleri Türk Lirası üzerinden yapılacak.

FUTBOLCULARIN MAAŞLARI TL OLACAK

Buna sporcu kontratları da dahil. Karar uyarınca 30 gün içinde daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilmek zorunda.

Bu da futboldan basketbola tüm branşlardaki sporcularla yapılan euro ve dolara yönelik kontratların değiştirilmesi gerektiği anlamını taşıyor. Şimdi gözler, yerli-yabancı neredeyse tüm kontratların euro üzerinden yapıldığı Süper Lig'de. TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı bu konuda çözüm arıyor. Kulüplerin mevcut kontratlı futbolcuların UEFA ve FIFA nezdinde hak kaybına yönelik yapacağı itirazlar için çözüm aranacak.

KULÜPLER KANUNDAN MUAF TUTULMASINI İSTEYEBİLİR

Kanunun uygulayıcısı olan Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla bu durum hakkında görüşmeler başlayacak. Edinilen bilgilere göre spor kulüpleri, 'kamu yararını' öne çıkartıp sporcu kontratlarının bu kanundan muaf tutulması için istekte bulunabilir.

YILDIZ TRANSFERİ SEKTEYE UĞRAYABİLİR

Spor kulüpleri bu değişikliği yakından takip ediyor. Genel kanı olarak, "TL ile ödemek olumlu ancak bu, transfer sürecini etkiler" yorumları yapılıyor. 4 büyüklerin toplam borcu 9 milyar TL'yi geçmiş durumda. Yöneticiler de, "Durumu incelemeliyiz. Mevcut sözleşmelerin nasıl revize edileceği belirsiz. Aynı zamanda bundan sonra flaş yabancı oyuncu transferi zora girebilir" görüşü hakim.

Skor

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 09:40

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
bordo mavı
bordo mavı - 9 ay Önce

günaydın günaydınn şimdi mi uyandık yaa illa bişeyi görmek için kötü birşeyler mi olması gerekiyorr..

Kuzey
Kuzey @bordo mavı - 9 ay Önce

Farkındaysanız 2002 öncesi hükümetler zamanında da aynı şeyleri yaşamıstı bu ülke. Hani ekonomisi güçlü bir ülke olmuştuk neden böyle oldu neyi yanlış yaptık Hani ülkemiz ekonomide uçacakdı kimse bizi tutamıcak dı ne oldu

Söğütlü
Söğütlü - 9 ay Önce

Doğru karar. Vatandaş ülkenin ekonomisi düzelsin diye cebindeki 100doları bile bozdururken futbol sektöründekiler dövizle trilyonları kazanmaya devam ediyor. Aslında futboldan kazananların vergilerinin de arttırılması lazım. Devlet futbol kulüplerini dinlememeli, yaptırım uyguylayıp geçmeli

Fırat
Fırat - 9 ay Önce

Önce dövizle borçlanma olmasın diye bütün ülke birlik oldu, şimdi yok transfer sekteye uğrar yok yıldız oyuncu gelmez falan diye kıvırmalar başladı. Ne yıldızı ya. O yıldızlar bu ülkeye Katar dan Çin'den önceki son çıkış diye bakıyor. Cebini doldurmaya geliyor. adam gibi oynadılar diye gözlerinin içine bakıyoruz. Sırf döviz TL ye döndü diye gelmeyecekse zaten gelmesin. Yıldız adayı genç yabancılar bulsunlar o yöneticiler o halde. Genç oyuncu her paraya oynar. Sözleşmelerde kur sabitleme sistemi getirilir olur biter.

Ahmet
Ahmet - 9 ay Önce

Pratikte ne olur bilinmez. Yaşayıp goreceyiz. Karar cok doğru. Özellikle yerliler lira kullanmali. Taraftar TL ile calisirken, futbolcu ucretlerinin avro olmasi sıkıntı. Ha lirayi kabul etmeyen yerli yurt dışına gider avro alir.

Salih Zeki ÇOLAK
Salih Zeki ÇOLAK - 9 ay Önce

Ulan bilen de bilmeyen de yorum yapmasın. Benim ülkemin vatandaşı Avrupada bana Turk lirasi olarak maaş vermek zorundasınız diyebilir mi?
I zaman benim ülkeme para kazanmaya gelen her kimse benim ülkemin parasını kabul edecek. Yâda Allahın selameti başına istediği yere gidecek. Herkes ama herkes bu ülkeye saygı duyacak vesselâm.

kabul görmez
kabul görmez - 9 ay Önce

Bu kararla birlikte ligler %90 tatil edilir.Nedeni şu türk futbolcunun parasını TL ye çevirerek oynatabilirsin ama yabancı futbolcunun parasını tl olarak veremezsin .Cünkü kabul etmezler EURO alan futbolcu gece yaptıp sabah parası yükseliyor kabul edermi.Şimdi TRABZONSPORDA SOSA KUCKA 2,5 ile 3 milyon Euro yıllık fiyata oynuyorlar şimdi bunlara diyeceksinki szin paralarınızı TL ye çeviriyorum ondan sonra yarın sabah bavullarını toplamışlar fıfa uefa ya şikayet etmişler ülkelerine döneler.Bu kanunu Yabancı futbolcu üzerinde yapamazsınız.Adamlar kabul etmez..Yabancı bu kanun karşında birlik olup sahaya çıkmama kararı bile alırlar.ee yine olan Türk futbolcuya olur..ödemlerde ybancılarınki 1 gün geçmez ödemesi garibim Türk Futbolcunun ödemesi aylarca ödenmez sesini biraz cıkardımı ya kadro dışı kalır yada takımdan gönderilir…Zaten TÜRK futbolu bitmiş adlet desen futbolda zaten yok..Bırakın oynamasınlar..

cabir
cabir - 9 ay Önce

kim ne der bilmem ama olması gereken buydu giden gider kalan sağlar bizimdir vesselam

bydoctore
bydoctore - 9 ay Önce

Düşünceleriniz " kabul görmez "


SIRADAKİ HABER

banner393