Bakan Soylu Bilecik'te

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bilecik’te  97/1 askerlerinin yemin törenine katıldı 

Spor 03.03.2017, 16:09 03.03.2017, 16:30
Bakan Soylu Bilecik'te

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bilecik 9. Jandarma Eğitim ve Alay Komutanlığı’nda gerçekleştirilen 1997/1 tertip askerlerin yemin törenine katıldı. 


Yemin törenine eşi Hamdiye Soylu ile katılan Süleyman Soylu’ya Bilecik Valisi Süleyman Elban ve eşi Beyza Elban’ın yanı sıra il protokolü eşlik etti. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Erlerin yemin etmesinin ardından bir konuşma yapan Bilecik Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, büyük bir gurur yaşadıklarını belirtti. Koç konuşmasında, “Güzel vatanımızın dört bir köşesinden gelerek 9. Jandarma Eğitim ve Alay Komutanlığı’na katılan ve temel askerlik eğitimini tamamlayan 1997/1 tertip ve 366’ncı dönem, kısa dönem Mehmetçiklerimizin and içme törenlerini büyük bir gururla izledik. Çok kıymetli anne ve babalar büyük emek ve fedakarlıklarla büyüyüp yetiştirdiğiniz ve gururla asker ocağına uğurladığınız evlatlarınız kahraman jandarma teşkilatının birer mensubu olarak karşınızda dimdik durmaktadır. Bu görkemli tabloyu oluşturarak dosta güven, düşmana korku veren sizleri yüksek bir heyecan ve coşkuyla selamlayan evlatlarınız Yüce Türk Milleti’nin gurur kaynağıdır. Konuşmama son verirken Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle gazilerimizi şükranla anıyor hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı. 

“Hiç kimse bu ocaktan eli boş dönmez”

Halis Zafer Koç’un ardından kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sevgili gençler, kıymetli Mehmetçikler. Dünya’nın yaşayan en eski ordularından birinde Türk ordusunda asker oldunuz, acemi birliklerinizi tamamladınız. Birazdan çok önemli bir anı da hep birlikte yaşayacağız. Biraz önce yemininizi ettiniz” dedi. 

Askeriyenin Peygamber Ocağı olduğunu belirten Soylu, “Milletimiz böyle bellemiştir ve o kutlu Resul Peygamber Efendimiz inci tanesi bir Hadisinde der ki, ‘İki göz vardır ki cehennem ateşi bunlara dokunmaz. Birisi Allah korkusundan ağlayan göz. Diğeri de gecesini Allah yolunda nöbet tutarak geçiren göz’ İşte bu ocağın her anı, her hali bir müjdedir. İnsan bu ocakta ya şehit olur ya gazi olur ya Allah yolunda nöbet tutar vatanını bekler. Ve gözleri cehennemden azat olur. Hiç kimse bu ocaktan eli boş dönmez. Mutlaka bir müjdeye nail olur. Dün bu alanda başkaları vardı. Babalarınız, ağabeyleriniz vardı. Bizler vardık. Bugün bu alanda sizler varsınız. Yarın başkaları olacaktır. İçlerinden Cumhurbaşkanı, içlerinden Başbakan, Bakan olanlar oldu. Milletvekili olanlar oldu, profesörler, doktorlar, mühendisler oldu. Hepsi, hepimiz en nihayetinde bildik ki ve belledik ki bu yüce Türk Milletinin, bu asil Türk Milletinin, bu aziz Milletin askerleriyiz, evladıyız. Bu milletin hepimiz birer kahraman ordusunun neferleriyiz” dedi.

“Askerlik evet askerlik hepimiz ama hepimiz için çok önemlidir”

Sevdanın ve emanetin aynı olduğunu belirten Süleyman Soylu, “Dünyada ordusuna Peygamber Ocağı diye isim takan bir başka millet yoktur. Dünyada evladını askere davulla, zurnayla, ellerine kınalar yakarak, kurbanlar keserek gönderen bir başka millette yoktur. Dünyada kızını evlendirmek için damat adayıyla 'acaba askerliğini yaptı mı yapmadı mı' diye soran başka bir millette yoktur. Askerlik evet askerlik hepimiz ama hepimiz için çok önemlidir. Dünyada gördüğü ve bu anlayışı böyle gerçekleştiren bir milletin evlatlarıyız. Her askeri kendi evladı olarak gören ona kendi evladı gibi şefkatle bakan başka anneler var mı bilemem. Dünyada evladı şehit olduğu zaman sadece vatan sağolsun diyerek acısını yüreğine gömen başka analar var mı onu da bilemem ama bir şeyi bilirim. Bu dünyada ordusunu bu kadar seven, ülkenin tamamını ordu olarak gören, elinde avucunda ne varsa canını malını evladını ordu için vatan için vermeye hazır bir başka millet yoktur. Görmedim, duymadım ve bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

“Ülkemiz terörle büyük bir mücadele vermektedir”

Vatan ve milletin bundan sonra bu gençlere emanet olduğunu belirten Soylu, “Milletin canı, malı, namusu size emanettir. Bilin ki siz uyanık olduğunuz için biz rahat uykumuzu uyuyabiliyoruz. Sizin uyanık olduğunuzu bildiğiniz için bu ülkede PKK’sı, KCK’sı, YPG’si, DEAŞ’ı ve diğer terör unsurlarının uykusu kaçmaktadır. Ülkemiz terörle büyük bir mücadele vermektedir. Belki bir kısmınız terörle mücadele bölgelerinde görev yapacaksınız. Şehitlerimiz vardır, gazilerimiz vardır. Bilinmelidir ki asla korkumuz yoktur ve olmayacaktır. Bu milletin her ferdi, bu ordunun her askeri, bu en yüce makamı namzettir. Şunu ifade etmek istiyorum. Son 5 ve 6 ayın önemli bir bölümünü Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da geçirdim. Oradaki vatandaşlarımızın askerimize, jandarmamıza, polisimize güvenlik kuvvetlerimize olan muhabbetini ve sevgisine her gün hemde en yakından tanık oldum ve şahit oldum. Evlatlarımıza şahit oldum. Eksi 30 derecede bu ülkenin özgürlüğü için bu ülkenin hürriyeti için bu ülkenin bağımsızlığı için şu ay yıldızlı bayrağın 780 bin kilometre karede nazlı nazlı şanlı dalgalanması için ve biraz sonra hep birlikte Cuma ezanını duyacağız. Bu ezanın bu semalarda özgürlüğümüzün, hürriyetimizin, dinimizin, inancımızın ve imanımızın en önemli tescili olduğunu bu topraklarda ebediyen ortaya koyabilmek için ne mücadele verdiklerini görüyorum. Haklarını bize helal etsinler, haklarını bize helal etsinler, haklarını bize helal etsinler” dedi.

“Türk anası için bir özel gün daha vardır ki işte o gün bugündür”

Türkiyenin terörle mücadelenin de üstesinden geleceğini belirten Soylu, “Allah bizimledir, millet bizimledir. Kıymetli anneler şu anda hepiniz çok heyecanlısınız biliyorum. Bir annenin erkek evladı için en çok heyecanlandığı kalbinin farklı çarptığı iki önemli gün vardır. Birincisi doğduğu gündür, ikincisi de evlendiği gündür. Belki bu başka memleketin anneleri için böyledir. Belki bir İngiliz annesi, belki bir Fransız annesi için bu böyledir. Türk anası için bir özel gün daha vardır ki işte o gün bugündür. Türk anası evladının o yeşil üniformalarla vatana hizmet etmek için yemin ettiği bu günü hayat boyu heyecanla bekler. Sizler bu günü gördünüz. İnşallah evlatlarınızın daha güzel günlerini, nikah törenlerini, torunlarının doğumunu hep birlikte görmeyi Allah size eli öpülesi annelere nasip eder. Kıymetli babalar benim de bir erkek evladım var. Yakın bir zamanda askerliğini yaptı. Teskeresini aldı ve geldi. Şuandaki hissiyatınızı çok iyi anlıyor ve biliyorum. Nasıl bir gururla bu koca sahada evladınıza baktığınızı, bir yandan onu bu günlere nasıl getirdiğinizi, zihninizden neler geçirdiğinizi, evladınızın ne kadar büyüdüğünü onu bu güzel elbiseler içerisinde görünce fark ettiğinizi bir baba olarak sorumluluğunuzu yerine getirip onu nihayetinde devletin hizmetine emanet etme gururunu çok iyi biliyorum” ifadelerini kullandı.

“Allah ayağınıza taş değdirmesin”

Baba yüreğinin farkına değinen Soylu konuşmasına şu şekilde devam etti: 

“Sevinçten de olsa, kederden de olsa babanın gözyaşı içine akar. Biz bunu biliriz. Anneler, babalar Allah sizlerden binlerce kez razı olsun. Siz bu çocukları yetiştirdiniz. Milletimizin hizmetine teslim ettiniz. Allah sizlere emanetlerinize, evlatlarınıza tez zamanda sağlık ve afiyet içinde kavuşmayı nasip etsin. Komuta kademesindeki arkadaşlarım komutanlarımız sizlerde bu milletin evlatlarısınız. Vatanımızda evlatlarımızda sizlere emanettir. Elinizin altında bir ordu var. Ama üzerinde yeşil bir üniforma evet elinde her an silah olmasa bile arkanızda her an göreve hazır milletin tamamından oluşan çok büyük bir ordu olduğunu bu milletin ordu bir millet olduğunu ve 15 Temmuz’da nasıl istiklalini ve hürriyetini savunabilmek için büyük bir mücadele ortaya koyduğunu şehadeti kendinin ve gelecek neslinin en büyük onuru olduğunu ortaya koyan bir millet ordu var. Türk ordusunun sizin bildiğinizden ellerinizdeki kazan mevcudundan çok çok fazla olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Sizlerde bu çocuklarımıza emek verdiniz. Onları eğittiniz, hayatlarına dokundunuz. Sizlere de milletim adına teşekkür ediyorum. Görevlerinizde muvaffakıyet diliyorum. Ben bu vesileyle burada büyük bir heyecanla, büyük bir inançla evlatlarını görmek için gelen kardeşlere, ailelere, annelere, babalara yüreği sevgi ile çarpanlara ille de vatanım ille de milletim ille de ülkem diyenlere herkese ama herkese minnetlerimi ve şükranlarımı ifade etmeye çalışıyorum. Türk Ordusunun kuruluşundan bugüne kadar bu vatan ve millet için şehit düşmüş, gazi olmuş bütün kardeşlerimizi, büyüklerimizi rahmet ve şükranla anıyor, şehit ailelerine buradan hürmetlerimi, saygılarımı, selamlarımı ifade etmek istiyorum. Kıymetli kardeşlerim her tarafta görüyorum. Polisimizi de askerimizi de, jandarmamızı da şu gönlümden bir tek şey geçiyor. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Allah sizleri muhafaza etsin. Tekrar tebrik ediyorum, hepinize teşekkürlerimizi sunuyorum.”
Geçmişte askerliğini 9. Alay Jandarma Eğitim Komutanlığında yapan ve oğulları da aynı yerde vatani görevine devam edenler de hediyelerini İç İşleri Bakanı Soylu'nun elinden aldı. 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı Bandosunun marşlar çaldığı tören, acemi erlerin yemin etmesi ve resmi geçitle sona erdi.


Bakan Soylu Bilecik'te
Bakan Soylu Bilecik'te
Bakan Soylu Bilecik'te
Bakan Soylu Bilecik'te

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@