7m

uzungöl yayla otel

Neden Kaybettik dediler ve ...

CUMHURİYET Halk Partisi’nin (CHP) Manisa’da büyükşehir dahil olmak üzere tüm ilçeleri kaybetmesinin arkasındaki nedenlerini ortaya çıkarmak için bilimsel araştırma yapacağı bildirildi. CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “Bu araştırma sonucunda seçmen değ

Siyaset 07.04.2014, 18:31
Neden Kaybettik dediler ve ...
CUMHURİYET Halk Partisi’nin (CHP) Manisa’da büyükşehir dahil olmak üzere tüm ilçeleri kaybetmesinin arkasındaki nedenlerini ortaya çıkarmak için bilimsel araştırma yapacağı bildirildi. CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “Bu araştırma sonucunda seçmen değişiminin neden yaşandığı ortaya çıkacak” dedi.
 
2014 yerel seçimlerin üzerinden geçen bir haftalık sürede CHP Manisa milletvekilleri Hasan Ören, Sakine Öz ve aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ancak seçilemeyen Özgür Özel ile CHP Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan, Manisa büyükşehir bile 17 ilçenin tamamında seçimleri neden kaybettiklerinin değerlendirmesini yaptı.
 
Partililerin de katıldığı CHP Manisa İl Teşkilatı’ndaki basın toplantısında konuşan Manisa Milletvekili Hasan Ören, 30 Mart’taki yerel seçimde Manisa’da yaşadıkları olumsuz sonucun ardından sanal ortamda çeşitli eleştiriler yaptığını dikkati çekip, “Seçimin üzerinde 7 gün geçti. Her zaman bellidir hızlı yapılan analizler, acele ile yapılan tahliller doğru sonuçları vermez. CHP’de tecrübe sahibi olan arkadaşlarımız 7 gün içerisinde sanal ortamda birbirleriyle ilgili olarak yazışmaları ile eleştirileri devam ediyor. Bunların hepsi de doğaldır. Biz milletvekillerine ve örgüte düşen en tepe noktasındaki bizlerin daha serin kanlı, sakin, ilçelerde ne olup bittiğini, ilçelerle ilgili analizi yaparak kimse kimseyi suçlamadan çalışma yapmamız gerekir” diye konuştu. 
 
“SEÇMENİN OY DEĞİŞİMİNİ ANALİZ EDECEĞİZ”
 
CHP’nin Manisa’da yerel seçimleri kaybetmesini arkasındaki nedenleri araştırmak için bilimsel bir çalışma başlattıklarını dile getiren milletvekili Ören, “İlçelerden başlamak üzerine seçmen değişimi, seçmenin oy değişimini tetikleyen nedenlerle ilgili kamuoyu yoklaması, bilimsel bir çalışma başlattık. Bu ay sonu veya Mayıs başı itibariyle bu çalışmamız sona erecek. Daha sonra ilde bütün örgütü toplayarak yapılan analizde ilçe başkanından milletvekiline kadar hangisinde bir aksaklık veya tamir edilmesi gereken yer varsa o kısmı düzeltmek için çalışacağız. Yani fotoğrafın bütününü göreceğiz. Kişiler üzerinden tartışmaya gitmek hem milletvekillerimiz hem de yönetici kadrosu açısından hoş bir durum olmaz. CHP’ysek, Atatürk’ün partisiysek, bilime inanıyorsak bu seçmenlerin değişimini neden gerçekleştiğini nasıl olduğunu yapacağımız araştırmalar sonucunda göreceğiz. Sonucunda il başkanımız ve milletvekilleri olarak bir rapor haline getirip genel merkezimize takdim edeceğiz” diye konuştu. 
 
“KUSURLULAR BİLİMSEL YÖNTEMLE ORTAYA ÇIKACAK”
 
CHP’nin yerel seçimlerdeki Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ancak seçilemeyen milletvekili Özgür Özel ise yapılacak olan analizde seçim sürecinde kimlerin kusurlu olduğunun ortaya çıkacağını söyledi. CHP’li Özel, “Bu seçimlerde en eksiksiz hatayı seçmenlerimiz yapmıştır. Seçim süresince yapılan her organizasyona üyelerimiz adanmışlıkla büyük katkı sağladılar. Bu nedenle hiç kusuru olmayan üyelerimize teşekkür ediyoruz. Ama bu sonuçta elbetteki kusuru olanlar var. O kusuru olanlar kimse hem bilimsel yöntemlerle, hemde örgütün iç denetim mekanizmaları çalıştırarak, danışma kurullarımızla, dışarıdan anket kuruluşlarından sandık sonrası seçmen analizi alarak, seçmenin neden değişim yaptığına bakacağız. Bunda doğru bulmaya çalışacağız. CHP Manisa’nın ihtiyaç bulduğu bir partidir” dedi.
 
Yerel seçimlerdeki sonucu haketmediklerini belirten Özel, “Genel seçimde bile böyle sonuç yaşamadık. Yüzde 30’lu oylarla hem Türkiye’ye hem de Manisa’ya hizmet etmesi gereken bir parti olduğumuzun inancındayız. Eksiklerimizi göreceğiz. Yaralarımızı saracağız. Yapılması gereken müdahalelileri demokrasi içinde yapacağız” diye konuştu.
 
CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz de önümüzde cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler olduğunu hatırlatıp, bu nedenle seçimi kaybetmelerine neden olan faktörlerin ortaya çıkartılmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti.
 
CHP Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan ise, yapılacak olan bilimsel araştırmanın seçim sonrasındaki duygusallıkları ortadan kaldıracağına inandığını söyledi.
 
CHP Manisa’da 30 Mart’taki seçimlerde Salihli ve Sarıgöl’ü MHP, Gölmarmara’yı ise AK Parti’ye kaptırmıştı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@