alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Meclis Başkanı Kahraman'a CHP'li kadınlardan istifa çağrısı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 18 Mart Çanakkale etkinlikleri sırasında kadın oyuncuların sahneye çıkmasını engellemesinin yankıları sürüyor.

Siyaset 31.03.2018, 11:10 31.03.2018, 11:20
Meclis Başkanı Kahraman'a CHP'li kadınlardan istifa çağrısı
CHP Trabzon İl Kadın Kolları Başkanı Hava Olcayto, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı kadınlara ayrımcılık yaptığı ve bunun anayasaya ayrıkı olduğunu öne sürerek sert çıktı. Olcayto, "Kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, kadın tiyatrocuları sahneden indirmesine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Kadın Kolları Başkanı Hava Olcayto tepki gösterdi. İsmail Kahraman’ı istifaya davet eden Hava Olcayto, “TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi.

Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.

BU TAVIR ANAYASAYA AYKIRI

29 Mart günü gerçekleşen bu olay;  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.

KADIN DÜŞMANLIĞI YAPANLAR İSTİFA ETSİN

Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin. Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Yasaklar mücadelemizi durduramaz, yaşasın kadınlar” ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (5)
ibrahim çevik 4 yıl önce
tiyatroda Asker ile Annesinin kucaklaşmasından tahrik olan bir zihniyet memleketi yönetiyor..
Ahmet Kölemen 4 yıl önce
Acaba Kahraman ağaç kovuğundan mı çıktıda kadınlarımızı,analarımız yok sayıyorsun.İstifa et,git köyde çay kes ,Fakı Baba'da sana 500 koyun versin...
mavi firtina 4 yıl önce
bu zat altinci filoyu istanbulda denize döken yurtsever ve devrimci genclere saldiran kisiydi,amacli olarak meclis baskani yapildi,yaziklar olsun.
sedat 4 yıl önce
ATATÜRK VE KADIN DÜSMANI
halim 4 yıl önce
bu bir katil .1969da devrimci gencler abd askerlerini karakoyde denize atarken bu adam bin kisi ile ellerinde sopalarla beyazit camii nin oradan cikip iki genc devrimcinin olumue sepep olmusturlar . bunlar katil abd in adamlari katillerdir icerdeki isbirlikcileridir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@