banner526

banner533

banner513

Kılıçdaroğlu: Türkiye toplama kampı mı ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sadece 2,5 milyon Suriyeli burada. Şimdi Avrupalılar ne diyorlar; "Aman ha Suriyeliler gelmesin bize. Size 3,5 milyar vereceğiz, siz bakacaksınız." Türkiye toplama kampı mı arkadaşlar" dedi. Türkiye İşçi Sendikaları

Siyaset 03.12.2015, 16:58
Kılıçdaroğlu: Türkiye toplama kampı mı ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sadece 2,5 milyon Suriyeli burada. Şimdi Avrupalılar ne diyorlar; "Aman ha Suriyeliler gelmesin bize. Size 3,5 milyar vereceğiz, siz bakacaksınız." Türkiye toplama kampı mı arkadaşlar" dedi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) 22. Olağan Genel Kurulu, Ankara Büyük Anadolu Otel'de başladı. Genel Kurul'da konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Orta Doğu bataklığında bizim ne işimiz var arkadaş. Bana ne Orta Doğu bataklığından, niye gidiyoruz oralara? Neden oralara silah gönderiyoruz? Neden Müslümanı Müslümana kırdırıyoruz? 40 binin üzerinde çocuk öldü. Sadece 2,5 milyon Suriyeli burada. Şimdi Avrupalılar ne diyorlar; "Aman ha Suriyeliler gelmesin bize." Size 3,5 milyar vereceğiz, siz bakacaksınız. Türkiye toplama kampı mı arkadaşlar" ifadelerini kullandı.

"AVRUPA'DAKİ BEYLER RAHAT EDECEK, BİZ SIKINTINI YAŞAYACAĞIZ"

Suriye'den Türkiye'ye gelen göçmenlerle ilgili sorunlara çözüm önerilerinde bulunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Gittim Brüksel'de bana sordular; "Bu göç nasıl engellenir" diye. İki şekilde engellenir dedim. Birincisi, eğer bir insan ölümü göze alarak "Ben Almanya'ya, Fransa'ya, İngiltere'ye gideceğim" diyorsa onun önüne duvar da örseniz o adam gider. Ölümü göze alarak gidiyor oraya. Bunun için birinci şart Suriye'de iç savaşı bitireceksiniz. Yeter mi? Yetmez. İkinci şart elinizi cebinize atacaksınız Suriye'yi yeniden onaracaksınız. Ondan sonra bu Suriyeliler kendi topraklarına, ondan sonra da tamamı gitmez. Türkiye'de olması neyi değiştirir. Avrupa'daki beyler rahat edecek, biz sıkıntısını yaşayacağız. Olmaz öyle şey. Biz toplama kampı mıyız? Esnaf perişan, gidin bakın. Niye böyle bir ortama izin veriyoruz."

"DIŞ POLİTİKADA İKTİDAR VE MUHALEFETİN BERABER OLMASI LAZIM"

Kılıçdaroğlu, "İç politikada birbirimize değişik eleştiriler yapabiliriz. Bunlar bizim içimizde, bunları bir şekliyle biz sindiririz. Siz bana kızarsınız, ben size kızarım ama dışarı çıkarız tokalaşırız, bir araya geliriz, birbirimize hak veririz veya eleştiririz. İç politikada kendi dertlerimizle bir araya gelebiliriz ama dış politika öyle değildir" dedi.

Kılıçdaroğlu, dış politikanın önemine vurgu yaparak, "Bir dış politikanın milli olması lazım. İzleyeceğiniz politikada iktidar ve muhalefetin beraber olması lazım. Dış politikanın birinci özelliği budur. İkinci özelliği, dış politikada bir hata yaparsanız hatanın bedelini 78 milyon öder; 1 kişi, 2 kişi, 10 kişi değil. Sadece bu nesiller değil, gelecek nesiller de aynı faturayı öderler" diye konuştu.

"DIŞ POLİTİKANIN ÜLKENİN ÇIKARLARI ÜZERİNE İNŞA EDİLMESİ LAZIM"

Dış politikanın hamaset kaldırmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Dış politikalarda ülkelerin çıkarları vardır. Bir ülkenin dostu düşmanı diye bir ayrım yoktur. İngiliz Başbakanına soruyorlar, "İngiltere'nin dostları hangi ülkelerdir" diye. Verdiği cevap şu; "İngiltere'nin dostu düşmanı yok, İngiltere'nin çıkarları vardır." Dış politikanın ülkenin çıkarları üzerine inşa edilmesi lazım. Eğer siz böyle bir dış politika gütmüyorsanız, bedelini hep beraber öderiz ve ödüyoruz zaten."

"SENDİKACILIK HAREKETİ BU KADAR KAN KAYBEDİYORSA OTURUP BİR DÜŞÜNMEMİZ LAZIM"

Sendikacılık hareketindeki düşüşlere değinen Kılıçdaroğlu, "Bunları anlatmamın nedeni şu; yanlışımız varsa çok rahatlıkla söyleyebilirsiniz, eksiğimiz varsa onu da rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Özellikle ben gocunmam, her eleştiriden ders çıkaran bir genel başkanım. Bir eksiğimiz var ki vatandaşımız eleştiriyor bizi. Onu dinlemeye özen gösteririm ama lütfen sizler de birer özeleştiri yapın. Sendikacılık hareketi bu kadar kan kaybediyorsa, yüzde 5,5'e düşmüşse oturup bir düşünmemiz lazım neden böyle oluyor diye. Oturup sorgulamamız lazım. Eğer bunu sorgulamazsak yakında siz kapılara kocaman birer kilit vurabilirsiniz" şeklinde konuştu.

"YER SOFRASINA OTURAN İNSANLARIN KARINLARININ DOYMASI LAZIM"

"Doğrulardan yana tavır almak zorundayız" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Yer sofrasına oturan insanların karınlarının doyması lazım. Benim yaşamım sizin yaşamınız gibidir. Siz evlerinizde nasıl yaşıyorsanız bende öyle yaşıyorum. Sizin gençliğiniz, çocukluğunuz nasıl geçtiyse benim de öyle geçti. İddia ederim Anadolu'nun her köşesini bilirim. O insanların dramının tamamını bilirim. O insanların nasıl mutlu olması gerektiğini de hepimiz iyi şekliyle bilmek zorundayız. Kendimizi o dünyadan koparamayız. Sendikacılık hareketinin hangi badireleri aştığını siz benden çok daha iyi bilirsiniz. Hangi bedellerin ödendiğini siz benden çok daha iyi bilirsiniz. Hapishanelerde çürüyen, bedel ödeyen sendika liderlerini siz benden çok daha iyi bilirsiniz. Onların haklarını, onların alın terlerini teslim etmek zorundayız. Onu yapmazsak zaten kendi tarihimizle ters düşmüş oluruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@