7m


7m

hyundai

Kaya, Tarım ve Orman Bakanı'na fındık fiyatlarını sordu! "Neyi bekliyorsunuz?"

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya fındık fiyatları için TBMM'ye soru önergesi sundu.

Siyaset 12.09.2018, 12:20 12.09.2018, 12:53
Kaya, Tarım ve Orman Bakanı'na fındık fiyatlarını sordu! "Neyi bekliyorsunuz?"

Haber61 Haber Servisi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya fındık fiyatlarıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması için TBMM’ye soru önergesi sundu.

Kaya, TMO’nun ne zaman fındık fiyatlarını açıklayacağını ve ne zaman fındık fiyatlarına müdahale edileceğini sordu.

Kaya sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

Karadeniz Bölgesi’nde yarım milyondan fazla ailenin geçim kaynağı olan fındık, bahçeden toplandı, kurutuldu, çuvallandı ve büyük ölçüde satıldı. Belki de satılan fındıklardan çikolata bile yapıldı.

Hal böyle iken üretici, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir an önce piyasaya girmesini ve üreticinin hakkını koruyarak makul bir fındık alım fiyatı açıklamasını beklemektedir.

Bu yılın rekoltesi geçen yıla göre düşük gerçekleşirken, fındık üretim maliyetleri önceki yıllara göre artış göstermiştir.

Şu anda “serbest piyasa” olarak adlandırılan ve Türkiye’deki en büyük fındık alıcısı Ferrero ile bir grup tüccarın oluşturduğu sözde piyasada belirlenen fiyatlar, üretici beklentilerinin çok altındadır.

Ayrıca dünya borsalarında fındık TL üzerinden değil dolar üzerinden işlem görmektedir. Bu nedenle hükümet fındık üreticisine sahip çıkmalı ve dolar kurundaki bu artışı TMO’nun alım fiyatına yansıtmalıdır.

Konu ile ilgili açıklama yapan TMO yetkilileri ise kararın Tarım ve Orman Bakanlığı’nca alınacağını ve kendilerinin sadece uygulayıcı taraf olduğunu belirterek beklemede olduklarını ifade etmişlerdir.

Bu duruma göre;

1. TMO fındık alım fiyatlarını ne zaman açıklayacaktır? Üretilen fındık büyük ölçüde satıldığı halde, bir grup tüccarın oluşturduğu piyasada ederinden düşük fiyatlar belirlendiği halde, fındık fiyatlarına müdahale etmek için neyi beklemektesiniz?

2. Fındık fiyatını belirlerken dolar kurundaki artışları göz önünde bulundurarak, fındık üreticisinin hakkını koruyacak adımları atacak mısınız?

3. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak üreticiden yana mısınız, yoksa üreticinin sırtından para kazanmaya çalışan bir grup yabancı tüccardan yana mısınız?


Yorumlar (6)
Murat 4 yıl önce
Sende olmayan vekilim kimsenin sesi çıkmayacak akp nin vekili yok mu Trabzon da hepsini CHP mi aldı?
gökhan 4 yıl önce
akp vekillerini bu şekilde konuştururlar mecliste sence? serbest piyasada yandaş firmalar var iken ve devletin kasasında adam akıllı para kalmamış iken, bu halkı tatmin edebilecek açıklamayı bu zor durumda nasıl yaparlar sence? Allah sonumuzu hayır, sırtımızdan geçinen ve onlara göz yumanları ise bildiği gibi etsin...
mehmet. 4 yıl önce
CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'yi haber yapma cesaretinde bulunmussunuz.
Buyuk cesaret.
doğan yıldız 4 yıl önce
vekilim boşver. hemşerilerim hallerinden memnun. yerel seçimlerde de % 70 alacaklar.
asım 4 yıl önce
helal olsun vekilim,
ama bu millet reisleri fındığa 5 lira verse de tapmaya devam ederler.
ahmet 4 yıl önce
findik fiyatlari guzel daha ne kadar olacak altin degil ya chp ortaligi karistirma

Gelişmelerden Haberdar Olun

@