İYİ Parti Ortahisar'dan erken seçim açıklaması

İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanlığı, 24 Haziran erken seçimleri nedeniyle basın bildirisi yayınladı.

Siyaset 19.04.2018, 15:02
İYİ Parti Ortahisar'dan erken seçim açıklaması
İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanı Duygu Keleş Aydın tarafından yapılan yazılı açıklamada, seçim tarihinin erkene alınma gerekçesinin MHP lider Devlet Bahçeli'nin teklifi olarak gösterildiği ancak Bahçeli'nin aldığı talimat üzerine bu hamlede bulunduğunu öne sürdü. 


"Daha düne kadar 'Erken seçim vatana ihanettir’' açıklaması yapan iktidarın ve dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu talebi yerinde görmüş ve uyum yasaları TBMM’de görüşülmeden, seçim ve seçim güvenliği için gerekli düzenlemeler/ tedbirler alınmadan 24 Haziran 2018 tarihinin belirlenerek ilan edilmiş olması,erken seçimin, danışıklı baskın seçim olduğunun en büyük kanıtıdır" şeklinde belirten Duygu Keleş Aydın şunlara değindi:  

"Hepimiz biliyoruz ki,seçim bir toplumda yönetilenlerin,yönetenlerini belirlemesi için sonuçlanan usuller,hukuki ve maddi işlemler bütünüdür.Tarihsel gelişim içerisinde Seçimler,kralların egemenliklerine son vermek ve aristokrasiden kurtulmak amacı ile ortaya çıkmıştır. Ancak alınan erken ve baskın seçim kararları, seçim mekanizmasını amacından, usul ve yasal bağlarından kopartmakta,en önemlisi de tek adam rejimini muhafaza edebilmek adına kötüniyetle kullanılmaktadır. Demokratik ve meşru iktidarlar, halkın tercihlerine göre kurulmalıdır. Meşru iktarların kaynağı,halkın rızası ve onayıdır. Demokrasinin egemen olduğu toplumlarda bu rıza ve onay,yönetilenler tarafından belli aralıklarla yapılan seçimler ile ortaya koyulabilir. Biz İYİ Partililer, iktidarı gaspetmeye ve onu zorla ele geçirmeye çalışalara boyun eğmeyeceğiz. Zorbalıkla kurulmuş bir iktidar, halkın onay ve rızasından yoksun bir iktidardır."

İYİ Parti'nin genel seçimlere katılamadığına yönelik bazı medya organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Aydın, "Siyasi Partiler Kanunu’nun 37. Maddesi gereğince siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için, illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması gerekmektedir. İYİ Parti, seçimlere katılmak için 10 Aralık 2017 tarihinde de 1. Büyük kurultayını yapmış olup, ülke genelinde teşkilatlanmasını tamamlayarak kanunun öngördüğü 6 aylık bekleme süresinin ardından Haziran ayı itibari ile yapılacak bütün seçimlere katılma hakkını elde etmiş durumdadır. Seçimlere katılmayla ilgili tartışılan bu kural sadece yerel seçimler ve Milletvekili seçimleri için geçerlidir. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için mevzuatta öngörülen şekilde ve zaten daha önce de açıklandığı üzere Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener 100 bin imza ile aday gösterilecektir. Hiçbir güç İYİ Parti'nin seçimlere girmesini engelleyemekecektir." diye aktardı. 

 
Yorumlar (7)
göktürk bozkurt 3 yıl önce
Adamın türkiyeyi yönetmek gibi bir kabiliyeti bir hedefi yok cumhurbaşkanlığı zaten hayali bile değil ve bu siyasi enkaz seçim istiyor güler misin ağlar mısın ? Seni ciddiye alanmı var sanıyorsun ? sadece gülüyoruz ve düştüğün duruma üzülüyoruz zavallı bahçeli
Ugur yalçın 3 yıl önce
Bugün ak dediğine yarın kara diyen bir adam ülkeyi yönetiyor bu millette onun dediği yanar döner birbirine zıt açıklamalarını civanım gibi savunmaya çalışıyor.yarın erken seçim yok derse tabi doğru diyecekler öbürgün yok erken seçim.var dese tabi buda dogŕu diyecekler ertesi gün yok yok erken seçim yok dese ya buda dögru efenim reisim civanım diyecekler ahhhh bu kafa ahhhh menfaat var ya güçlü ne derse doğrudur fıkradaki gibi zengin ve güçlüken 1 ton demiri bir sıçan yedi desen bu civanım gibiler tabi efenim yerler der ama düş fakirleş gücünubyitir 1 gram arpayı 1000 sıçan yedi de bu civanım gibiler hadi oradan yalancu detler
malesef 3 yıl önce
'Erken seçim vatana ihanettir’' diyenler bugun erken secime gidiyorsa tukurduklerini yaliyorlar..
Civanım 3 yıl önce
He öylemi oldu erken seçim erken seçim aha erken seçim kıvırtmayın
Ugur şirin 3 yıl önce
Bu bahçeli sizin önünüzu kesmezse inşaAllah seçime girerseniz yıllardır mhp ye verdigim oylar Allah nasipse ailece sizin
Zayerali 3 yıl önce
Bahçeli adam gibi adamasın şer ortaklarının hedeflerini kursaklarında bıraktın. Adamlar daha ortak bir aday çıkaracaklardı hdp CHP iyi parti tek dertleri vatana hizmet değil Reis-i devirmek bunların.
zekai 3 yıl önce
Yenmiste yenmis yenmiste yenmis,yenmiste yenmis,Aglamista aglamis,aglamista aglamis ,aglamista aglamis yine yenecekve aglatacak gibi görünüyor!!!!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@