alexa metrics

banner536

Erdoğan: Taliban'la görüşme yapabiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Afganistan'da eninde sonunda atılan tüm adımların geldiği yer belli olmuştur. Afganistan şu anda ciddi manada kendi başına bırakılmıştır. Taliban ile zaman zaman bizim de görüşmelerimiz oldu. Bundan sonra yine bu tür görüşmeleri yapabileceğimizi söyledik'' dedi.

Siyaset 20.08.2021, 15:13
Erdoğan: Taliban'la görüşme yapabiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını sonrası gazetecilerin gündem ve dış politikaya dair sorularını yanıtladı. Afganistan'daki son gelişmelere dair açıklamalarda bulunan Erdoğan, ''Afganistan'da eninde sonunda atılan tüm adımların geldiği yer belli olmuştur. Afganistan şu anda ciddi manada kendi başına bırakılmıştır. Taliban ile zaman zaman bizim de görüşmelerimiz oldu'' ifadelerini kullandı.

İşte Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşları;

20 yılı aşkın süre içinde gerek Batı gerek İslam dünyası buraya gerekli olan ihtimamı göstermedi. Rusya'nın müdahalesi olsun, Amerika'nın müdahalesi olsun, hiçbirinde sağlıklı yaklaşım gösterilmedi. Biz ise Afganistan'a tüm imkanlarımızla, gerek altyapı gerek üstyapı elimizden gelen gayreti üstlendik. Halen de oralarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Az önce ifade ettiğim ülkeler buralara sadece silah, askeri olarak yaklaştı. Trilyonlarca liranın nerede harcandığı çok önemlidir. Eninde sonunda adımların geldiği yer belli oldu.

''TALİBAN'LA GÖRÜŞMELERİMİZ OLDU''
Afganistan şu anda ciddi manada, adeta kendi başına bırakılmış, Taliban'ın buradaki takınacağı tavır belli olduğu halde, çeşitli görüşmeler olmuş, netice de ortada. Kendileri söylüyorlar. Biz silah, mühimmat bunları nereye bıraktığımız belli değil diyorlar. Amerika bizimle de bazı görüşmeler yaptı. Taliban'la bizim de görüşmelerimiz oldu. Bundan sonra yine biz bu tür görüşmeleri yapabileceğimizi söyledik.

"1.5 MİLYON DÜZENSİZ GÖÇ OLDU SÖZLERİ YALANDIR"
Ölümden uzak adımın atılmış olması Afganistan'ın en önemli kazanımıdır. Türkiye'nin ana muhalefeti hep şunu söyledi. 1.5 milyon düzensiz göç oldu. Ana muhalefetin de söylediği rakamların hepsi yalandır. Türkiye'ye Afganistan'dan böyle bir göç olmamıştır. Türkiye'de 300 bin Afgan göçmen vardır. Biz kapılarımızı kesinlikle, bize topraklarından kaçan ve ülkemize sığınmakta olan insanlara kontrollü olarak devamlı açtık. Geri gönderilmesi gerekenleri de ülkelerine gönderdik.

"TALİBAN İLE GÖRÜŞMELER YAPABİLİRİZ"
Gerekirse Taliban ile görüşmeler yapabiliriz. Kapımız çalınırsa görüşürüz, ortada bir gerçek var. Afganistan halkına kapıyı kapatacak halde değiliz. Bizim birçok yatırımcımız orada yatırımlar yapıyorlar. Ondan hiç şüpheniz olmasın. Bay Kemal sıfatıyla Yalancı Kemal'dir. Ben hiçbir zaman onun dürüstlüğünü zaten hiç yaşamadım. Yaptıkları her şey yalan, dürüst bir davranış yok. Yanlarında zaten yalan makineleri var. Yalan üstüne yalan. Yahu bu ülkede bir felaket yaşıyoruz. Dayanışma yok, yalan var. Dürüst ol, milleti yalanla bir yerlere taşıyacağınızı zannetmeyin. Taşıyamayacaksınız. Böyle bir felaketin olduğu dönemde siz bu ülkeyi yönetenlerin yanında yer almanız lazım. Ne Doğu Karadeniz'de bunu yapabildiler, ne yangın afetlerinde bunu yapabildiler, ne Batı Karadeniz'de bunu yapabildiler. Yok, bunların yalan üzerine bir akışı var. Ama benim milletim zamanı geldiğinde bu muhalefete gerekli dersi en güzel şekilde sandıkta verecektir.


Yorumlar (10)
don bas 6 ay önce
elbette yapasiniz,nasil olsa fikir ayriliginiz yok.
BOZKURT 6 ay önce
TURSUN EFENDİ..Sen aynı ilgi ve alakanın DOĞU TÜRKİSTANLILAR İÇİN GÖSTERİLDİĞİNİ HİÇ DUYDUN MU ?
Arsin 6 ay önce
Ey gidi Dursun tam işte Amerika istediği için Talibanla görüşülmek isteniyor
Tursun 6 ay önce
Putperest Çinlilerin aylar önce yaptığı gibi ülke yönetmek geleceği görmekten geçer ben AKP li değilim oyda vermem ama şu an orada olanlara kayıtsız kalmayacağız ama ABD nin çöplüğüde olmayacağız işinize geldiği gibi ülke yönetilmez gerekirse düşmanlara anlaşılır
Mantıklı 6 ay önce
Hani, hangisi olursa olsun, Terör Örgütleri ile Masaya oturmazdınız ? Ne oldu RTE, paçaların mı tutuştu ??
Ercan 6 ay önce
Sam Amcanızın Talibanlarda anlaştığını ve çekildiğini basmıyor kafanız. Ona buna sallamayın.Dünya gerçeklerinin BAAS çı kafanız dışında geliştiğini görmeden dünya yıkılacak neredeyse ! Düşünün. Size dikte edilen sol tandanslı Marksist be Darvinci tarihle değil tabii ki.
Ersin gemici 6 ay önce
Yapar mı yapar vAllahi
Borabay 6 ay önce
20 yıllık muhafazakar iktidarın sonu ne darbe ile, ne karanlık pazarlıklarla ne hastalıklarla olmamalı.
Geldikleri gibi açık, net bir sonuçla sandıkta olmalı.
Adalet önünde hesap vermeliler.
Aklananlar emekliliğe, suçlular doğru Silivri'ye.
Metin 6 ay önce
Reis iyi düsün.Israelle PKK ile bütün Azinliklarla bir araya geldin.Sonuç muamma.Ikikere düsünün derim
kutluhan 6 ay önce
birlik büyüyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@