banner441

Erdoğan'ın aile kökleri nereye dayanıyor? İlk kez açıklandı

'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesinin kökeni Orta Asya'ya dayanıyor'

Siyaset 04.12.2019, 13:53
Erdoğan'ın aile kökleri nereye dayanıyor? İlk kez açıklandı

Rize Araştırmaları Vakfı tarafından yazar Murat Ümit Hiçyılmaz'ın kaleme aldığı 'Güneysu'dan Potomya'ya yolculuk' sloganıyla basılan 'Güneysu Seyahatnamesi' adlı kitap yayımlandı.

'Güneysu Seyahatnamesi'ne çok emek verdiklerini belirten Murat Ümit Hiçyılmaz, "Güneysu ilçemizin bütün köylerini, mahallelerini, her karış toprağını dolaştık. 'Güneysu Seyahatnamesi'nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın köyünü ve atalarını da araştırma imkanımız oldu. Cumhurbaşkanımızın ailesi hakkında kitapta ilk kez yayımlanan önemli bilgilere ulaştık. Bu çalışma vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile geçmişini, arşiv kayıtlarına göre derinlemesine inceleme şansı bulduk. Kitapta bu bilgilere yer verdik" dedi.

'KÖKLÜ BİR AİLE'

Erdoğan ailesinin Dumankaya köyünün en eski ve kalabalık ailelerinden olduğunu arşivlerden tespit ettiklerini kaydeden Murat Ümit Hiçyılmaz, "Kayıtlara göre 1515 ile 1550 arasında Güneysu eski adıyla Potomya ve Salarha Vadisi, bir ilki yaparak Müslüman olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesi, eski adıyla Pulihoz köyündeki o zamanki Bakatoğlu, Delibaltaoğlu, Davutoğlu ve Kabaosmanoğlu soy isimleriyle yaşamaktaydı. Bu dört kalabalık aile, kökünde bir aileden gelmedir. Kayıtlara göre 450 ile 500 yıl o vadide yerli, yerleşik, kadim ve köklü bir aile olduğunu tespit ettik. Ayrıca bu ailenin yörenin İslamlaşmasına öncülük ettiği de ortaya çıkmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesi o bölgenin köklü ve kadim ailesidir" diye konuştu.

'Güneysu Seyahatnamesi'ni yayımlayan Rize Araştırmaları Vakfı Başkanı Ömer Erdoğan da seyahatname serilerinin üçüncüsünü çıkardıklarını belirterek, "İlçede neler varsa neler değerliyse geçmişten bugüne gelen hikayeler, arşiv nüfus kayıtları, tarihi eserler ve kültürüne varana kadar bilgileri topladık. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın da Güneysulu olması dolayısıyla 'Güneysu Seyahatnamesi' kitabında kendisine ve ailesine yer verdik. Bu bölüm için titizlikle günlerce araştırarak bilgileri topladık. Buradaki amacımız doğru bilgiyi belgesiyle beraber bu kitapta yayımlamaktı. Arşiv kayıtları, tapu tahrir defterlerinden nüfus defterlerine varana kadar şer'iyye sicillerinden, devlet arşivinden diğer kayıtlara kadar yazarımız çalıştı. İğneyle kuyu kazarcasına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile köklerinin nereye dayandığına dair bilgi ve belgelere ulaştı" dedi.
'Güneysu Seyahatnamesi'ni İstanbul Rize Günleri'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduklarını da belirten Ömer Erdoğan, "Çok memnun ve mutlu oldu. İsteği dışından böyle bir çalışma olması, kendisini mutlu etti” diye konuştu.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (9)
hakkı61 2 ay önce
Yok canım biraz daha zorla belki de kafkas Türküdür... :))))
doğru açı 2 ay önce
Erdoğan solcu değil, sağcı birisidir. Milliyetçiliği ayaklarının altına aldığına göre kökeni gizlenmiştir. Tayyip solcu değil ki milliyetçiliğe karşı olsun....
abdi 2 ay önce
boş araştırma boş erdoğan müslüman ne mutlu müslümanım diyeneee katası milliyetliği yok dini mübini islamda
Samet 2 ay önce
Peki kul hakkı yemek, çalmak çırpmak varmı dini mübini islamda
Hayri 2 ay önce
Her trabzonlu arastirma yapsin bakin neler cikiyor bende trabzonluyum mavi gözlerim oldugu icin herkes bana uyy trabzonlumusun diyor bu bir klise olmus benim köküm samsun da trabzonda yasadim 15 yil trabzonlular gercek trabzonlular senol hoca gibi esmer karagözlülerdir trabzonlular esmerdir bunu ben arastirdim mavi göz acik tenliler sonradan trabzona göc edenlermis savas zamanlarinda vatanimizin en cok esmer insanlari trabzonluydu sarisin mavi gözlüler dogu tarafinda trabzondan fazla umarim beni yakinda bilim adami hakli cikarir saygilar bu yorum küfür hakaret bulunmuyor yayinlamakta sakinca yoktur yayinlamiyacaksaniz bunun sebebini ögrenmek isteyecegim.
Antikus 2 ay önce
hayri kardes dünya üzerinde mavi gözlü insanlarin atasi karadanizde yasamistir oun icin mavi gözlü olmasini illa kökeni baska bir yerde olacak anlamina gelmez selamlar.
gerçek 2 ay önce
Trabzon, Rize ve Artvin farklı kökenlerin buluştuğu coğrafyadır. O yüzden de Trabzonspor başarı sağlıyor.
yakun 2 ay önce
Tamamen yalan, uydurma ısmarlama yazılmış bir çalışma. Bu çalışmayı yaptıranın vakfın başkanının soyadı da erdoğan.
yakun 2 ay önce
Bir kişinin kökeninin nereye dayandığı da önemli ama esas önemli ne yaptığıdır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@