7m


7m

hyundai

Erdoğan'dan sosyal medya çıkışı: Demokrasi için ana tehdit

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk ortaya çıktığında özgürlüğün sembolü olarak nitelendirilen sosyal medyanın, günümüz demokrasisi için ana tehdit kaynaklarından biri haline dönüştüğünü belirtti.

Siyaset 11.12.2021, 12:23
Erdoğan'dan sosyal medya çıkışı: Demokrasi için ana tehdit

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi STRATCOM SUMMIT 2021’e video mesaj gönderdi.

Erdoğan mesajında dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşmenin insan hayatını da derinden etkilediğini vurgulayarak, "Bu süreçte stratejik iletişim faaliyetlerinin önemi de artıyor. Özellikle sosyal medya mecralarının yaygınlaşmasıyla birlikte yalanın, üretilmiş haberlerin, dezenformasyonun hızla yayıldığını görüyoruz. İkili bir denetim denetim mekanizmasının olmadığı bu mecralardan yayılan bu tarz haberler sebebiyle milyonlarca insanın hayatı kararmaktadır. İlk ortaya çıktığında özgürlüğün sembolü olarak nitelenen sosyal medya, günümüz demokrasisi için ana tehdit kaynaklarından birine dönüşmüştür. Yükselen dijital faşizm ve yalan haber furyası karşısında bizim gibi dünyanın gelişmiş demokrasileri de teyakkuz halindedir" ifadelerini kullandı.

"KÜRESEL GÜVENLİK SORUNU"
Dezenformasyonun sadece bir milli güvenlik meselesi olmaktan çıkarak küresel bir güvenlik sorunu halini aldığını belirten Erdoğan, "Kamuoyunu doğrudan bilgilendirmek, dezenformasyon ve propaganda ile hakikat dairesinde mücadele etmek bu bakımdan önem arz ediyor. Vatandaşlarımız doğru ve tarafsız haber alma hakkına halel getirmeden insanımızı özellikle toplumumuzun savunmasız kesimlerini yalana ve dezenformasyona karşı korumaya çalışıyoruz. Dünyadaki iyi örnekler ışığında, kendi ihtiyaçlarımız çerçevesinde yasal zeminde gerekli hukuki ve idari düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Tüm bunları yaparken de demokrasinin ve uluslararası hukukun bize tanıdığı yetkiler çerçevesinde hareket ediyoruz. Maddi gücü, uluslararası konumu, iddiası ne olursa olsun kimsenin, hiçbir şirketin uluslararası hukukun üstünde olmayacağını vurguluyoruz. Kendini layüsel olarak gören küresel şebekelere rağmen açık ve temiz bir iletişim anlayışı ile mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Hakikatin algı operasyonlarıyla değersizleştirilmesine, gerçeklerin üstünün yalanlarla örtülmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

STRATEJİK İLETİŞİM POLİTİKA BELGESİ GELİYOR
Türkiye’de bu konuda birçok tarihi adım atıldığını söyleyen Erdoğan, "Ulusal kamu diplomasisi strateji belgesi ve eylem planı yayınlayarak ilgili kurumların yol haritasını oluşturduk. Halen hazırlıkları süren stratejik iletişim politika belgesiyle inşallah bu çabaları bir üst seviyeye taşıyacağız. İlk kez düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi’nin bu yönde atılmış önemli bir adım olarak görüyorum. Zirvenin bu alanda trendleri belirleyen yetkin katılımcıları ile stratejik iletişim çalışmalarına yön veren bir platforma dönüşeceğine inanıyorum" dedi.


Yorumlar (12)
Umut 6 ay önce
Haci Dede
Demokrasi icin umttunuz,Hüsranimiz oldunuz.
Yakanda Cin veya Güney Kore oluruz.
Davut 6 ay önce
Sosyal medya özgür bir platform. Dincilere göre değil :)
İsiyin 6 ay önce
aktrollerin fetullahçıların pkklıların sosyal medyada terör estirdiğini düşünüyorum sürekli yalan ve iftira küfür algı. asrın lideri haklı. aktrollerden başlasın kapatmaya.
desteptul.... 6 ay önce
iyi gidiyor .
yakinda ulkede bir tane akilli birakmiyacak .
kacan kacana .
wat 6 ay önce
Vatandaş ilk onlar başlayacak terk etmeye sende izlersin
Vatandaş 6 ay önce
Kaçsınlar, kötü günde ülkesini terkedene hain derler. Ondan zaten hayır gelmez!!
Mantıksız 6 ay önce
Demokrasi ? Sorun Reise, Demokrasi denilen kavramı kimler ve ne için icaat etti ?Senin Beslemelerin de Seninle ilgili, gerçek dışı övgüler yağdırıyorlar, onlara da bir yaptırım yaparmısın ? Bak, bugün iyi tarafımdan kalktım, sadece sorular sordum.
don bas 6 ay önce
demokrasi,önünde engel öylemi?bey efendi istiyorki kimse konusmasin,ben atimi istdigimgibi oynatayim,neden elestirilmekten bu kadar rahatsiz oluyorsunuz.
Ali KAYA 6 ay önce
Demokrasi için asıl tehlike sizsiniz.
Akçaabatlı-TS 6 ay önce
CHP/HDP belediyelerinin maaşlı trolleri sosyal medyada yalan,kaos üretiyor. millete gına geldi bu yalanlardan!
Gezgin 6 ay önce
chpli trol efendi toplumda chpli olup da 1 tane fakir yok. yalanlarını kendine sakla
Ahmet 6 ay önce
Sen kendini kandırmaya devam et. Marketlerdeki etiketleri de mi muhalefet yapıştırıyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@