Erdoğan'dan milli aşı açıklaması: Müjdeyi paylaşmak istiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Katar Ekonomi Forumu’na video mesaj gönderdi.

Siyaset 22.06.2021, 15:18
Erdoğan'dan milli aşı açıklaması: Müjdeyi paylaşmak istiyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Koronavirüs salgını sebebiyle son 1,5 yıldır küresel ekonomi sancılı, sınamalar ve belirsizliklerle dolu meşakkatli bir süreçten geçiyor. Son asrın en büyük sağlık krizi olarak nitelenen bu salgın, aşı konusunda yaşanan onca ilerlemeye rağmen dalgalar ve yeni varyantlar halinde ülkemizi etkilemeyi sürdürüyor.

2020 yılına dair ekonomik veriler, dünyamızın nasıl bir girdabın içinde olduğunu göstermeye yeterlidir. Mesela 2020 yılında dünya ekonomisi yüzde 3,5 küçülmüş, küresel ticaret yüzde 10'a yakın daralmıştır. Uluslararası doğrudan yatırımlar yüzde 42 azalırken, 90 milyondan fazla insan aşırı yoksulluk sınırının altına düşmüştür. Küresel borç toplamı 282 trilyon dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesini gördü. Gıda fiyatları ve metal fiyatları dünya çapında son 10 yılın rekorunu kırdı.

"AZ GELİŞMİŞ VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER KADERLERİNE TERK EDİLDİ"

Bilhassa küresel sistemin çeperinde yer alan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler salgın karşısında adeta kaderlerine terk edildi. Aynı kayıtsızlığın salgına karşı en önemli silahımız olan aşı meselesinde de sergilendiğine şahit oluyoruz. Dünyanın 100’e yakın ülkesinin halen ilk doz aşıya dahi ulaşamadığı vahim bir tabloyla karşı karşıyayız. Üstelik yapılan analizler 2023 yılına kadar 85 yoksul ülkenin aşıya erişim imkanı bulamayacağını işaret ediyor. İnsanlık olarak bize büyük bir aile olduğumuzu tekrar hatırlatan salgın, ne yazık ki küresel dayanışma açısından bir fırsata tahvil edilemedi. Aşı ve ilaç adil bir şekilde tüm ülkelerin kullanımına açılmadıkça, küresel ekonomik canlanmanın da mümkün olmayacağını biliyoruz.

Türkiye olarak bu hassas dönemde sorumluluk üstlenmekten kaçınmadık. "Dost kara günde belli olur" diyerek, 158 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi malzeme desteğinde bulunduk. Bir taraftan farklı kaynaklardan temin ettiğimiz aşıları vatandaşlarımıza uygularken, diğer taraftan da henüz aşıya ulaşamamış dost ve kardeş ülkelere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

"MÜJDESİNİ BURADAN PAYLAŞMAK İSTİYORUM"

Katıldığımız tüm programlarda aşı meselesinin yeni adaletsizliklere yol açmaması gerektiğinin altını çiziyoruz. Yıl sonuna doğru kullanıma hazır hale getirmeyi planladığımız milli aşı çalışmalarımızı da bu hassasiyetle yürütüyoruz. Türkiye’nin geliştirdiği COVID-19 aşısının inşallah milletimizle birlikte tüm insanlığın da aşısı olacağının müjdesini buradan paylaşmak istiyorum.

Salgın İslam düşmanlığını alevlendirdi. Uluslararası medya ırkçı eylemlere sessiz kalıyor.

Hazırlıklarımızı uzun vadeli vizyonla yürütüyoruzTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (12)
Yusuf yıldız 1 ay önce
Petrol,aşı,uzaya gitmek,resmen ucuyoruz
Osman 1 ay önce
sen sürünüyor olma garip:))
Garip38 1 ay önce
Sen sürün çomarrrr
Süslü Süleyman 1 ay önce
Tamam aşı yapacakmışsın, güzel! Tüm insanlığın hizmetinede sunacakmışsın, süper! ‘Salgın İslam düşmanlığını alevlendirdi‘ deyip konuyu yine din’e bağlayarak duygu sömürüsü yapımanın ne gereği var şimdi!
Süslü Süleyman 1 ay önce
@vatandas Yalan konuşuyor tabi, tam üzerine bastın. Bende yurt dışında yaşıyorum, Hollanda, Lahey. Düşmanlık’ta görmedim, artış’ta görmedim. Hiç abartmaya gerek yok, herkes dini’ni doya doya yaşıyor burada, sevgide var, saygıda. Ha evet, haktan hukuktan Türkiye uzaklaşınca, Erdogan’a karşı düşmanlık artmış olabilir ama bunu İslam’ bağlamaya hiç çalışmayın. Dini politikaya alet etmekten vazgeçin artık, biraz saygınız olsun!
Gurbet Trabzon 1 ay önce
Bende yurt dışındayım,herkes inancını doya doya yaşıyor,
Vatandaş 1 ay önce
yalan mı konuşuyor adam? Sen onu biz yurt dışında yaşayanlara sor!
katakulli 1 ay önce
arastirma gemileri antalya limanida beklerken karedenizde petrol bulan biz , milli tank yapipta motorursuz yuruten biz . ucak yapip maketini kerizlere yutturan biz . asiyida is isten gectikten sonra buldukya . hadi hayirlisi .
Tacettin Güngör 1 ay önce
Her hafta bir müjde, durduramıyoruz...
gökhan 1 ay önce
yusuf yıldız boş adamsın bu ülkenin havası senin gibilere haram zıkkım olsun.
Gökhan @zevzeği 1 ay önce
Asıl seni uzaya fırlatmalı boşluğa
OFLU61 1 ay önce
Hadi ordan densiz sen kimsin ki bizlere bu ülke haram
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@