Devlet Bahçeli'den flaş Barzani çıkışı!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mesud Barzani'nin Türkiye'ye gelişi sırasında göndere çekilen bayrakla ilgili çok sert açıklama yaptı.

Siyaset 01.03.2017, 19:23 01.03.2017, 21:13
Devlet Bahçeli'den flaş Barzani çıkışı!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Ne oldu da Barzani Türkiye'de, hem de şu nazik ve hassas dönemde ağırlandı? Barzani, bize tercih ediliyorsa, ki bu da bir tercihtir, asıl bunu iyi niyetle yorumlayamam, samimiyetle okuyamam. Sayın Başbakan'a millilik övgüleri yaparken, mahcup olacağımız, yüzümüzü kara çıkaracak misal ve eylemlerle karşılaşmaktan üzülüyoruz" dedi.


MHP Genel Başkanı Bahçeli, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin, İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne gelişi sırasında kapının önündeki direğe çekilen bayrakla ilgili açıklamalarda bulundu.

MHP lideri Bahçeli, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı mesajlarında, Başbakan Binali Yıldırım'ın 'Bugünlerde bir bayrak hikayesidir gidiyor' açıklamasına da atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

"Denge için duruş, duruş için dağınıklığın ve durgunluğun aşılması, aşınması, buruşturulup bir kenara atılması gerekir. Hareketin olduğu yerde arzu, arayış, çaba, devamlı yenilenen, devamlı yükselen bir mücadele azmi görülür veya beklenir. Kararsızlık ve kötümserlik; hareketin engeli, denge ve düzenin ekarte edilmesi gereken hendeğidir. Engele ve hendeğe takılmak akılsızlıktır.

Altını üstünü bilmem; ama devlet akıl ve Türk adayışıdır. Millet beşeri bir anıt, bayrak ise milli varlığın bağımsızlık arı ve aminidir. Bayrak derken egemenliği anlarız. Hür yaşamayı anlamlandırırız. Bağımsızlığın sembol ve timsali olduğunu anlatırız.

Bayrak; milli namus ve şerefin göklerde dalgalanan itibar ve görkemidir. Peki 26-27 Şubatta İstanbul ve Ankara'ya astırılan bez parçası nedir? Türkmenlere kan kusturmuş, teröre destek vermiş, işlenmiş suç ve cinayetlere ortak olmuş birisinin bayrağı olsa ne yazar, olmasa ne çıkar?

Türk vatanında sözde Kürdistan bayrağı dalgalanıyorsa, buna niçin sessiz kalalım, bunu nasıl sineye çekip görmezden gelelim? Çok şükür milli onurumuzu kaybetmedik, geçmişi ve gerçekleşmiş ihanetler serisini zihnimizden kazıyıp atmadık. Ucuza ağırlık, küçüğe azizlik, değersize anlayış olmaz. Olur diyen varsa ya aklını kontrol ettirmeli, milli müktesebatını gözden geçirmelidir. Nasıl övelim malum kötü kişiyi?

Nasıl dileyelim yapılan kötü işi? İstanbul-Ankara'ya sözde bayrak asılıyorsa, Türk bayrağı inmiştir. Sayın Başbakan, talihsiz şekilde, 'bugünlerde bir bayrak hikayesidir gidiyor' dedi. Bilmelidir ki, bayrak hikaye değildir, haya ve hakikattir. Bu hakikat ise şerefli Türk bayrağıdır; ona eş tutulmaya kalkılan ise basit bir bez parçasıdır"

"Bizi bağlamaz, bağlayamaz görüşündeyim"

'Ne oldu da Barzani Türkiye'de, hem de şu nazik ve hassas dönemde ağırlandı?' diye soran Bahçeli, şöyle devam etti:

"Irak Anayasa'sına göre Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi özerk bir yapıymış. Doğru, anılan Anayasa'nın 117. maddesi buna amirdir. Söz konusu bölgesel yönetimin parlamentosu, başbakanı, bakanları, ayrı bir bayrağı varmış. Ben de diyorum ki, bu Türkiye'nin meselesi değildir. Irak Anayasası'nı açtım baktım; Barzani'ye özgü bir bayrak tanımı görmedim.

Olsa bile bizi bağlamaz, bağlayamaz görüşündeyim. CHP sözcüsü, konuyla ilgili anlatacağımız şeyleri merak ediyordu. Fakat kendi liderinin suskunluğunu görmemiş olacak ki es geçmiştir. Biz dün konuştuk, yine konuşur; inanmışlıkla eleştirilerimizi yaparız.

CHP sözcüleri siz gidin PYD, PKK, FETÖ'yle dertlenin, derdinize yanın. Bize laf sokuşturmaya, parmak sallamaya çalışanlara bir baksanız arı gibiler, ağızlarından bal damlıyor, ama kuyruklarında da zehir. Sayın Başbakan Barzani paçavrasını gündeme getirmenin iyi niyetlilik olmadığını söylüyor.

Kötüye kötü demenin neresi iyi niyetlilik değildir? Ne oldu da Barzani Türkiye'de, hem de şu nazik ve hassas dönemde ağırlandı? Hangi bölgesel ve küresel politikanın yörüngesine girildi? Eğer Barzani, bize tercih ediliyorsa, ki bu da bir tercihtir, asıl bunu iyi niyetle yorumlayamam, samimiyetle okuyamam"

"Yüzümüzü kara çıkaracak misal ve eylemlerle karşılaşmaktan üzülüyoruz"

Sayın Başbakan'a millilik övgüleri yaparken, mahcup olacağımız, yüzümüzü kara çıkaracak misal ve eylemlerle karşılaşmaktan üzülüyoruz. Güzele güzel diyoruz naz ediyor; çirkine güzel diyoruz haz ediyor. Nasıl iştir, anlamak, anlam vermek mümkün değil?

Barzani'nin bez paçavrası daha önce de asılmış. İyi ya o zamanda aynı şiddetli ve tavizsiz tepkiyi göstermedik mi? Uyuşup karanlığa mı uyalım? Cenap Şehabettin diyor ki; yuvasını yakmadıkça yılanın kökü kesilmez. Yuva da bellidir yılan da.

Bunları yok saymak yenilgi ve yıkımdır. Dikkat edelim; bir çivi yüzünden bir nal, bir nal yüzünden bir at, bir at yüzünden bir süvari, bir süvari yüzünden bir ordu kaybedilebilir. İbni Sina derki: Zaman acıları unutturur, intikam duygusunu söndürür, öfkeleri yatıştırır, kinleri boğar, geçmişi unutturur.

Ama biz unutmadık. MHP'yi, Kürt kökenli kardeşlerimin karşısında göstermeye çalışan bir zavallı kalem yobazı da, şahsımı mahkemeye verecekmiş. Durmasın. Değil bu dünyada, Mahkem-i Kübra'da bile bin yıllık kardeşliği bozmaya çalışanlardan asıl ben davacıyım. Bunlarla da millet adına yüzleşeceğim. Türk-Kürt ayrımını kışkırtanlardan, MHP'ye kara çalanlardan alacaklıyım. Toprak olsam yine peşlerindeyim, yakalarından tutacağım"

"Millet için 'Evet' diyeceğiz"

MHP lideri Bahçeli, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Yusuf Has Hacib'in; 'sabır erenlerin tavrı, sabırlı ol. Sabreden insan göğe bile bulur yolu' sözü aklımdadır. Ama sabrın da bir sınırı vardır. Kalemini yüreklere batırıp vicdanlara saplayanlarla; cümlelerini silah gibi kullanıp bozgunculuğa heves edenlerle hesabım mahşere kadardır. Biz 16 Nisan'da millet için evet, devlet için evet, Türklüğün bekası için evet diyeceğiz. Ve hakkın hukukun safında evet diye yağacağız. Yemin ettik, dönmeyeceğiz. Döndürmeye çalışanlara bakmayacağız. Tuzak kuranlara aldanmayacağız, üzerimize oynayanlara kanmayacağız. 'Acele yapılan çiğ olur, acele pişen aşı yiyen hasta olur' diyor Yusuf Has Hacib. Acele etmedik, hasta değiliz, sadece haysiyetliyiz.


 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
İbrahim çevik 4 yıl önce
Ha gayret Bahçeli ha gayret. TC yi Söken andımızı kaldıran. Dolma bahçe Oslo da devleti yere serenlerde ne bulduysa kuyruk oldun. Şimdide kalkıp ucuz vatanseverlik rolleri kesme. Tabanın seni indirmesini yargı desteği ile engellemelerinin diyetimi bu.
marjinall7 4 yıl önce
xandildeeeki çetelerleeee hökümeeeet sarmaş dolaaaaaşş. ihanet çeleteleriiiii, hainleeeer, püskevit alamayan vatandaşlaaaarrr....
ne dedim 4 yıl önce
öle der böle der ewet der buyurda burdan gel
Serkan 4 yıl önce
Devlet baba bu hassas dönemde AKP nin yanında durdu belki yanlışlarından ders alırlar ve gerçekten devlet adamı gibi hareket ederler diye sabretti.Fakat görünen oki bunlar huyundan vaz geçmeyecek ilk fırsatta Türk evlatlarının akan kanında günahı olanlarla sarmaş dolaş oluyorlar,yakında tekrar fetoya gel hocam diye yalvarırsalar şaşırma Devlet Baba!!İnşAllah tez zamanda bu çapsızlarla arana mesafe koyarsın sayın Bahçeli.
osman yavuzyilmaz 4 yıl önce
zaten bahceli hayati boyunca ne yaptiki, aradabir havaya bir yumruk adar birde kurt isareti,tamam onun haricinde hep akpye destek olmustur,madem kürt bayragina hayir diyorsun ozaman hemen verdigin destegi cek bizde inanalim
Arif Güzel 4 yıl önce
gene cahil cahil balıklama atlamış o bir algı sende kanma bu kuru gürültüye Barzani'ye ilk kez devlet töreni düzenlenmiyor bu sefer medya propaganda yaptı sende balıklama atladın
Evet 4 yıl önce
Devlet yönetmek atmakla olmuyor. Elin gavuru içimizdeki tererüstleri nerdeyse devlet başkanları yapacak, biz hala kendimizi eleştiriyoruz. Gaflet uykusundan uyanın. SAYGILARIMLA.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@