CHP'den sert açıklama! "İptal edilmeli"

Tezcan "YSK sahte oyları geçerli hale getirecek bir düzenlemenin yolunu açtı. Yeni anayasa meşru değildir. Milleti hukuk ekseninde rahatlatacak tek bir karar vardır. Aslolan bu referandumun iptal edilmesidir" dedi.

CHP'den sert açıklama! "İptal edilmeli"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Genel Merkezinde yaptığı açıklama ile Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) dünkü tarihi referanduma ilişkin verdiği “mühürsüz pusula ve zarf kararını” değerlendirdi. Tezcan, referandumun yenilenmesi çağrısı yaptı.

‘TARİMİZİN KARA SAYFASINDAKİ YERİNİ ALDI’

Konuşmasında YSK’nın ‘mühür kararını’ eleştiren Tezcan “Bu referandum açık oy gizli sayım ilkesinin uygulandığı 2017 yılının sopalı seçimi olarak tarihimizin kara sayfasında yerini alacaktır.  YSK’nın görevi seçimleri yargı gözetim ve denetimi altında yapılmasını sağlamaktır. Ancak referandum iktidar gözetimi altında yapılmıştır” dedi. Tezcan, YSK’nın söz konusu mühür kararı ile “sahte oyları geçerli hale getirecek bir düzenlemenin yolunu açtığını” savundu.
 
“YSK ‘BİZİ BURAYA GETİREN İRADE BÖYLE İSTEDİ’ DEDİ”

Tezcan sandık başında çekilen ‘usulsüzlük’ görüntülerini de izleterek sözlerini şöyle sürdürdü “YSK resmen ‘Bizi buraya getiren irade bunu istiyor’ demiştir. YSK, millet oyuna sahip çıkarken hükümete sahip çıkmıştır. Bu referandum ciddi ve esaslı bir meşruiyet sorunu doğurmuştur. Bu referandumun meşruluğu sürekli tartışılacaktır. Henüz sonuçlar kesinleşmedi. Kamu vicdanında ‘hayır’ın önde olduğu ve anayasanın kabul edilmediği berrak bir şekilde ortadadır. Toplum tek adama, rejim değişikliğine ‘hayır’ demiştir. Bu ilan (YSK’nın sonuçları kabul etmesi konusunda) anayasa değişikliğinin meşruiyetine yaramaz. Sadece anayasa değişikliği yürürlüğe girer ama meşru olmaz ve büyük bir meşruiyet tartışmasının kapısı açılır. Devlet ve toplum yaşamımızda bir toplumsal yarılma metni olarak kalır ve yerini alır. Milleti hukuk ekseninde rahatlatacak tek bir karar vardır. Aslolan bu referandumun iptal edilmesidir.”

2 BUÇUK MİLYON OY 

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Sencer Ayata kullanılan mühürsüz zarf sayısının 2.5 milyon olduğunu açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 13:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Özmen
Süleyman Özmen - 3 yıl Önce

Selpak verimmi gözün yaşını silersin, Atı alan Üsküdarı geçti

sülo
sülo @Süleyman Özmen - 3 yıl Önce

Atı alan değil atı çalan üsküdarı geçti

Gb
Gb - 3 yıl Önce

CHP sokakları kışkırtma oyunlarına başlamasın. 15 Temmuzdan antremanlıyız. Yalovada 1 oy ile kazanırken demokrası oluyor, 1 milyondan fazla farkla kaybedince hukuksuz oluyor. İsteyen denesin

hhh
hhh @Gb - 3 yıl Önce

cok korktuk

Gb sefili
Gb sefili - 3 yıl Önce

Gb sefili biz Kurtuluş savasından antramanlıyız .otur oturduğun yerde tahrih etme

Akçaabatlı
Akçaabatlı - 3 yıl Önce

Kurtuluş savaşından antrenmanlı olan arkadaş gördük sizleri 15 Temmuz'da ATM kuyruklarında bu ülkeyi kurtuluş savaşindada ve gerek olduğu zaman kurtaracak olan yine bu ülkenin öz evlatlarıdır. Sizin birinci dünya savaşinda savaştığimiz ülkelere bugün ülkemizi şikayet edenler değil sen otur oturduğun yerde

SIRADAKİ HABER

banner513