Baykal Trabzon'daki tepki çeken sözlerine açıklama getirdi!

"Böyle bir yetkiyi peygambere versen peygamberi bozarsın" sözleri tepki çeken Baykal yeni bir açıklama yaptı

Siyaset 17.03.2017, 15:27
Baykal Trabzon'daki tepki çeken sözlerine açıklama getirdi!
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Trabzon'da söylediği "Böyle bir yetkiyi peygambere versen peygamberi bozarsın" sözleriyle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Baykal,"Oradaki ifade... Hazreti Adem'den bu yana 124 bin peygamber geldi geçti. O 124 bin peygamberden herhangi birisini ben ima ederek, bunu söylemiyorum. Benim gözümde peygamberlik dediğim şey yüksek ahlaki vasıflar ve üstün nitelikler taşıyan örnek bir şahsiyet. Bu anlamda birisini dahi bozar bu dedim. Onu daha önce evliya diye ifade ettim, Trabzon'da peygamber dedik. Küçük harfle yazılan peygamber. Herhangi bir peygamber değil." dedi.

Baykal, "Ben bunu söylerken ne bir evliyaya, ne haşa peygamberimize ya da herhangi bir peygambere hakaret etme anlayışı içinde bunu söylemiyorum." ifadesini kullanarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oradaki ifade... Hazreti Adem'den bu yana 124 bin peygamber geldi geçti. O 124 bin peygamberden herhangi birisini ben ima ederek, bunu söylemiyorum. Benim gözümde peygamberlik dediğim şey yüksek ahlaki vasıflar ve üstün nitelikler taşıyan örnek bir şahsiyet. Bu anlamda birisini dahi bozar bu dedim. Onu daha önce evliya diye ifade ettim, Trabzon'da peygamber dedik. Küçük harfle yazılan peygamber. Herhangi bir peygamber değil. Yani 124 bin kişinin vasıflarını taşıyan birisi bile, üstün ahlaki nitelikli, üstün nitelikleri olan bir örnek şahsiyet bile bu anayasaları işletmez, böyle bir anayasal düzen konulmaz. Herkes hesap verir. Peygamberler Allah'a hesap verir, Kuran'a hesap verir."

Deniz Baykal, bu konuda kendilerinin hiçbir tereddüt ve şüphelerinin olmadığını vurgulayarak, "Biz iftihar ediyoruz. Benim sevgili Peygamberimizle ilgili düşüncülerimi merak edenler, 2010 yılının Nisan ayındaki Kutlu Doğum Haftası'nda yaptığım konuşmayı bir okusunlar." diye konuştu.


Böyle bir çaba içine girilmesine şaşırmadığını belirten Baykal, iki gündür Karadeniz'de bulunduklarını ve Karadeniz'in ayakta olduğunu aktardı.

"Karadeniz'de alışmadıkları bir manzarayı görmeye başladılar. Karadeniz'de toplumu böyle bilinçli ve kararlı bir görüntü içinde görmeye alışmamışlar." diyen Baykal, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Onun için 'bunu nasıl bozarız' diye bir arayış içerisine girdiklerini görüyorum. Onun için başvurdukları yol trol yolu, saptırma, kaptırma, hakaret yolu. Onlarla meşgul değilim de Sayın Numan Kurtulmuş'un da adının bu trollerin arasında geçtiğine tanık olmak beni hem şaşırttı hem de üzdü. Gerçekten üzüldüm. Benim sözüne ve kişiliğine değer verme anlayışı içinde olduğum bir siyaset adamı Sayın Kurtulmuş. Onu da bu konuda o kervanın içinde, çarpıtma çabası içinde görmekten gerçekten mutlu olmadım ama o da din ve siyaset ilişkisi konusunda bir şeyler söylemiş. Söylediklerine tamamen katılıyorum."

Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un din ve siyaset ilişkisi konusunda doğru ve güzel şeyler söylediğini, bundan memnun olduğunu ve kendisini kutladığını vurgulayarak, "Ama Sayın Kurtulmuş'un bu sözlerini 'Haşa Allah'ın vasıflarını taşıyan bir siyasi liderimiz var.' diyen milletvekili arkadaşına, 'Siyasi liderimize dokunmak ibadet etmek yerine geçer.' diyen siyaset arkadaşına da en kısa zamanda anlatacağına güveniyorum." ifadesini kullandı.

Baykal, daha sonra Samsun'a hareket etti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (11)
ŞEHZADE 4 yıl önce
keşke böyle bir söz söylemiş olmasaydın.Nekadar kendini savunsanda insanları rencide ettin.Peygamberi hiçbirşey bozamaz.Onlar o sıfatı almışsa gerekli donanıma sahiptirler.Başka örnek verseydin keşke.
kenan 4 yıl önce
güzel bi yorum yapmışsında şu yorumu bile çekemeyip beğenmeyen var.bu kadar din düşmanı olmuş millet.yani beğenmeyenler evet baykal yanlış yapmıştır hata yapmıştır diyemiyolar.
misafir 4 yıl önce
tipik akp ajitasyonları..işleri güçleri dini değerler üzerinden sömürü yapmak..tabii milletten en kolay oy devşirme yolu bu..milletimizde sağolsun bu sömürüye balıklama atlar.
Bay 4 yıl önce
politika ve dini karistirmayin zaten cok inanan insana ne söyler isen nafile at gözlügünü hic cikarmaz o yüzden ilerleyemiyor ülke akp,yi secenlerde geriye gitmek istiyor anlayan varmi?
mavi firtina 4 yıl önce
bu akp herseyi carpimakta cok fazla usta mesela bir yalani dogru gibi dogruyuda bir yalanmis gibi anlatmakta gercekten cok usta oysa deniz baykal mecazi anlamda bukdar yetki verilmez diyor,bunun hakaretle ne anlami var.
kenan 4 yıl önce
şimdi ben sana küfretsem mecazi anlamda sövdüm desem kabulmü edecen:))bırakın şu takım tutar gibi parti tutmayı.akp lide olsa chp lide olsa hata yapanı eleştir korkma
Makaracı 4 yıl önce
Bakara Makara diyene laf yok çünkü AKPli. Güldürmeyin insanı, vatanı bölmek istiyorsan bas eveti, bahane arama
kenan 4 yıl önce
akp yi chp yi hdp yi falan bırak.objektif ol.hata yapan için biraz eleştirici ol.adam peygambere laf atıyo sen hala akp chp derdindesin.iyice kafayı yedi bu millet
mavi firtina 4 yıl önce
sapla samani karistirma adam küfürmü etti,ne dedi acikla bakalim,birak bu dini siyasete alet etmeyi,30 senedir basörtüsünden ekmek yediniz,ayrica kimsenin kimseye küfür etme hakki yoktur saygili olmayi ögern önce.
maccali 4 yıl önce
Dunyadaki en büyük güçler müslümanları birbirine kirdirma yolundaen iyi kullandığı yol din.. din ile böl parcala mandaciligi uygula... Trabzonsporun maclarina sehirdeki otobüsler bedava bunu bile idrak edemeyen bir toplum kimin parasiyla bedava senin benim paramla.. bize is versinler is. Ama vermezler ya da oyalarlar. Çünkü zihniyet belli bize is verirseler kendileride biliyor zapg edemezler sonra vatandaşı simdik isyedikleri gibi saga sola cekiyorlar. Osmanlidaki pencik sistemine çok benziyor akp uygulamaları parası bitene kadar basarili olur. Din iman az gözünüzü açın daeste din iman icin mucadele ediyor ama yok.. Neyse evet hayira gelince evet cikarsa halk istedi sonuna da kaylanir o yuzden sorgulayin okuyun kimseye gore harwket etmeyin. Kendi coluk çocukları amerika fransız okullarinda okuyor. Dikdurun dik durmazsaniz iste saga sola cekerler sizi insanlara is para verin aileler mutlu olsun. Din iman isteyen yapar isteyen camiye isteyen kiliseye gider... Neyse Trabzon insani kurnazdir. En iyisini o bilir selamlar.
Evet 4 yıl önce
İleriye giden kişi, çok ileri gitme, sonra geri dönmen zor olur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@